Ukrayna Vatandaşlık İşlemleri

Ukranya Vatandaşlık

Ukrayna Vatandaşlık İşlemleri

 

Ukrayna’ da yaşamakta olan yabancı uyruklu kişilerin Ukrayna vatandaşlığına geçiş yapabilmesi için çok fazla yöntem bulunmaktadır.

Vatandaşlığa geçiş işlemi, bir ülkenin vatandaşının kendi özgür ve hür iradesi doğrultusunda karar vermesi gereken işlemdir. Bu özgür iradeyi kullanarak Ukrayna vatandaşlığına geçmek isteyen kişilerin ise belirli prosedürleri gerçekleştirmesi gerekmektedir.

 

Ukrayna Vatandaşlığı için Gereken Kriterler

 

Ukrayna’ da özel durumlar içerisinde 4 yıl, genel değerlendirme için ise 8 yıl Ukrayna’ da geçici ikamet izni ile yaşamak gereklidir.

 

Süresiz olarak ya da sınırlı olarak Ukrayna oturum izni sahibi olmak

 

Süresiz oturma izni alabilmek için 18 yaş sınırı bulunmaktadır.

 

 Aile birleşimi kapsamında Ukrayna vatandaşlık işlemlerine başvuruda bulunuyor ise, eşin de Ukrayna Hükümeti tarafından belirlemiş olduğu şartları sağlaması gerekmektedir.

 

Vatandaşlık başvurusunda bulunan kişinin sabıka kaydının temiz olması gerekmektedir.

 

Ukrayna vatandaşlığı için başvuruda bulunan kişilerin Ukrayna yabancı dil sınavını geçmesi gerekmektedir. Bu dil sınavından geçer belge alamayan kişilerin vatandaşlık işlem başvuruları reddedilecektir.

 

Ukrayna Hükümeti anayasal düzenine bağlılık yemini etmek ve bu yemini imzalamak gereklidir. Başvuru sahibinin anayasal düzene aykırı tutum ve davranışlarının bulunmaması gerekmektedir.

 

Ukrayna vatandaşlık işlemleri konusunda, başvuru sahibinin 18 yaşından küçük çocuğuna da vatandaşlık verilmesini garanti altına almaktadır. Bu sayede aile bütünlüğünün korunması ve aile birleşiminin yasalara uygun şekilde oluşması sağlanmaktadır.

 

Çocuklar için Ukrayna Vatandaşlığı Başvuru İşlemleri

 

Ukrayna vatandaşı ile evlenmiş ya da aile birleşiminden dolayı Ukrayna vatandaşlığına geçmek isteyen 21 yaşından büyük olan bireylerin 18 yaşından küçük olan çocukları için Ukrayna vatandaşlığı başvuru işlemleri yapılmaktadır.

Bu işlemler ilk olarak bulunulan bölgedeki yetkili kılınan Ukrayna temsilciliğine ardından Ukrayna sınırları içerisinde resmi olarak bulunulan süre zarfı içinde de Ukrayna Göçmenlik bürosuna yapılmalıdır.

18 yaşından küçük çocukların ebeveynleri ile birlikte bu başvuruyu ilgili yerlere yapması gerekmektedir. Başvuru için gerekli belgelerin tam ve net olarak başvuru temsilciliği ya da göçmenlik bürosundan alınması mümkündür.

  1. Ukranya VİZESİ
Vize Başvuru İşlemleri - Vize Ofisi
erkan kınacı 2020-05-18 13:54:51 Cevabı Görüntüle
ukraynada eşim ve 4 yaşında oğlum şuanda oradalar.yalnız oğlumun ukrayna pasoportu süresi dolmuş acaba kendisi t.c kimliği ile türkiyeye giriş yapabilirmi?
mustafa kök 2020-06-11 17:51:25 Cevabı Görüntüle
Ukrayna'ya vize varmı?
aslıhan kandemir 2020-06-11 17:55:20 Cevabı Görüntüle
Ukrayna çalışma vizesi hakkında tarafıma dönüş yapabilirmisiniz?
kemal aktas 2020-06-11 17:57:18 Cevabı Görüntüle
Ukraynada eğitim almak istiyorum gerekli evraklar nelerdir?
ibrahim bayram 2020-08-08 14:41:47 Cevabı Görüntüle
selamlar ben vatandaslik icin basvuru yapali 16 ay oldu hala bir haber yok olumlu veya olumsuz nekadar surede tamamlanir