Abhazya Vatandaşlık İşlemleri

Abhazya Vatandaşlık

Abhazya Vatandaşlık İşlemleri

 

Abhazya’ da yaşamakta olan yabancı uyruklu kişilerin Abhazya vatandaşlığına geçiş yapabilmesi için çok fazla yöntem bulunmaktadır. Vatandaşlığa geçiş işlemi, bir ülkenin vatandaşının kendi özgür ve hür iradesi doğrultusunda karar vermesi gereken işlemdir. Bu özgür iradeyi kullanarak Abhazya vatandaşlığına geçmek isteyen kişilerin ise belirli prosedürleri gerçekleştirmesi gerekmektedir.

 

Abhazya Vatandaşlığı için Gereken Kriterler

 

  1. Abhazya’ da özel durumlar içerisinde 4 yıl, genel değerlendirme için ise 8 yıl Abhazya’ da geçici ikamet izni ile yaşamak gereklidir.
  2. Süresiz olarak ya da sınırlı olarak Abhazya oturum izni sahibi olmak
  3. Süresiz oturma izni alabilmek için 18 yaş sınırı bulunmaktadır.
  4.  Aile birleşimi kapsamında Abhazya vatandaşlık işlemlerine başvuruda bulunuyor ise, eşin de Abhazya Hükümeti tarafından belirlemiş olduğu şartları sağlaması gerekmektedir.
  5. Vatandaşlık başvurusunda bulunan kişinin sabıka kaydının temiz olması gerekmektedir.
  6. Abhazya vatandaşlığı için başvuruda bulunan kişilerin Abhazya yabancı dil sınavını geçmesi gerekmektedir. Bu dil sınavından geçer belge alamayan kişilerin vatandaşlık işlem başvuruları reddedilecektir.
  7. Abhazya Hükümeti anayasal düzenine bağlılık yemini etmek ve bu yemini imzalamak gereklidir. Başvuru sahibinin anayasal düzene aykırı tutum ve davranışlarının bulunmaması gerekmektedir.
  8. Abhazya vatandaşlık işlemleri konusunda, başvuru sahibinin 18 yaşından küçük çocuğuna da vatandaşlık verilmesini garanti altına almaktadır. Bu sayede aile bütünlüğünün korunması ve aile birleşiminin yasalara uygun şekilde oluşması sağlanmaktadır.
  9. Çocuklar için Abhazya Vatandaşlığı Başvuru İşlemleri

 

Abhazya vatandaşı ile evlenmiş ya da aile birleşiminden dolayı Abhazya vatandaşlığına geçmek isteyen 21 yaşından büyük olan bireylerin 18 yaşından küçük olan çocukları için Abhazya vatandaşlığı başvuru işlemleri yapılmaktadır. Bu işlemler ilk olarak bulunulan bölgedeki yetkili kılınan Abhazya temsilciliğine ardından Abhazya sınırları içerisinde resmi olarak bulunulan süre zarfı içinde de Abhazya Göçmenlik bürosuna yapılmalıdır. 18 yaşından küçük çocukların ebeveynleri ile birlikte bu başvuruyu ilgili yerlere yapması gerekmektedir. Başvuru için gerekli belgelerin tam ve net olarak başvuru temsilciliği ya da göçmenlik bürosundan alınması mümkündür.

  1. Abhazya VİZESİ
Vize Başvuru İşlemleri - Vize Ofisi
ümit yılmaz 2020-05-27 04:42:51 Cevabı Görüntüle
Dedem Abhazya Vatandaşı ise bende Abhazya vatandaşlığı alabilirmiyim?
uğur k 2020-07-16 16:12:29 Cevabı Görüntüle
merhabalar Türkiyede yaşamaktayım işim gereği (sistem güvenliği ve yazılım uzmanlığı) abhazyada yaşamak ve orada çalışmak istiyorum konu ile ilgili ne yapmam gerektiğini "üstteki açıklamlar haricinde" bildirirseniz sevinirim
Sine y. 2020-07-28 11:23:06 Cevabı Görüntüle
Merhaba. Türkiye de yaşayan Abhazım. Abhazya vatandaşılığı için bilgi almak istiyorum