• info@vizeofisi.com Türkiye
 • 0850 228 4353

Alman oturma izni nasıl alınır?

 • 31
 • 0
 • Almanya Vizesi
İçindekiler


İnsanlara farklı yerlere taşınmak çok heyecan verici gelen bir eylemdir. Yeni geldiğiniz de bilinmezliğin ve size sunulan başka bir dolu fırsata gelmiş olursunuz. Özellikle bu taşınacağınız yer Almanya’yaysa. Almanya’da büyük şehirler ve çok iyi doğal alanlar bulunmaktadır.

Eğer oturum izi almayı başarırsanız, taşındığınıza pişman olma ihtimaliniz çok azdır. Almanya için oturum izni almak çok zordur bazı seviyeleri aşama aşama atlamanız gereklidir. Almanya’nın eksilerinden bir tanesi bitmek bilmeyen bürokrasi olarak görülmektedir. Bu yüzden belli bir süreçten geçmeden oturum izni alamazsınız.

Bu makalenin amacı karışık olan Almanya oturum izni alma işlemlerini elinden geldiğince basitleştirmeye çalışarak, hangi yolları izlemeniz gerektiğini göstermektedir.


Alman oturma izni nedir?

Eğer amacınız Almanya’yı turist olarak ziyaret etmekse oturum izni sizi ilgilendirmez. Turist vizesi alanlara 90 gün boyunca Almanya’da kalma izni vererek tüm ülke deki her şeyi görebilmelerine imkân tanır. İkamet izni olmadan Almanya’da 90 gün sınırını aşmanın mümkün olma ihtimali yoktur.

Bu nedenle size 90 günden uzun kalma hakkını bir tek Almanya ikametgâh izni sağlamaktadır. Oturum iznini almadan eğitim, iş gibi faaliyetlere başlama imkânı size tanınmaz.

İkametgâh iznine gereksiniminiz olduğunu nasıl anlarsınız? Lihtenştayn, İzlanda, Norveç, İsveç ve kalan bütün Avrupa Birliği ülkeleri dışında yerlerden gelenlerin Almanya sınırları içinde 90 günden fazla kalmak için ikamet iznine gereksinimleri bulunmaktadır.

Kişilerin kendi ülkelerinden Almanya’ya gitmeleri için bu kısa süreli bir tatilde olsa uzun dönemli bir ikamet izni de olsa Schengen vizesi almaları gereklidir. Bazı ülke vatandaşlarına tanınan bir kolaylık ise 90 gün süresince Almanya’ya vizesiz girdikten sonra içerdeyken oturum iznine başvurabilmek.

Oturma izni türleri

Almanya’da kalacağınız süreye, yerine getirdiğiniz şartlara bakarak çeşit çeşit Almanya ikamet türleri bulunmaktadır. Almanya’da kalışınıza olanak tanıyan 3 farklı oturma izni vardır.

Geçici Oturma İzni

Belirli süreliğine oturum izni ya da sınırlı ikametgâh izni (Aufenthaltserlaubnis) Almanya sınırları içinde olacak kısa süreli kalışlar içindir. Böyle bir ikametgâh izni aldığınızda Almanya’da oturma süreniz sadece bir yıl ile sınırlandırılır. Durumunuzun aynı kalması ya da iyiye gitmesi, bazı şartları sağlamanız halinde geçici ikametgâh izniniz uzatılabilmektedir.

Almanya sınırları içinde ikamet edebilecek geçerli bir nedeni olan bütün yabancı kişilere Almanya’da ikametgâh hakkı tanınmaktadır. Bu izni aldığınızda bu iznin kapsamı dışına çıkamazsınız. Örnek vermek gerekirse Almanya’da eğitim için kısa süreli bir vize aldınız ve eğitim vizesi aldığınız için çalışma izniniz yok. Almanya’da hiçbir işte çalışamayacağınızın göstergesidir. Bazı yerlerde bunun tam zıttı da geçerli olabilir.

Yabancılara çoğunlukla ilk verilen izin türüdür. Almanya’da sürekli yaşayabilmek için bir temel oluşturmak adına önemlidir. Kalıcı izin almanın ilk aşaması geçici bir izin alınmasıdır. Sadece özel durumu  olduğunu kanıtlayan kişilerde prosedür farklı işler.

There are many reasons that a person would want to have a temporary residence permit for Germany. Here we will outline the three most common ones.

Employment Purposes

Finding a job in Germany qualifies you to get a temporary residence permit. You can initially start your job hunt from your home country, or you can get a Germany Job Seeker Visa to go and search for one within Germany. Either way, after you get an employment offer, you can apply for a temporary residence permit. You are not allowed to start working before you obtain the document.

Almanya’da yaşarken aynı zamanda çalışma izni alabilmeniz için bazı gereksinimlere sahip olmanız gerekmektedir. En basiti temel Almanca bilgisine sahip olmaktır. İş yerindeki konumunuzun öncelikli başka işçiler ya da Avrupa Birliği vatandaşlarının dolduramayacağına kanaat getirmesi gereklidir. Öncelikli olarak anılan işçiler Almanya’da uzun olarak kalmış işçilerdir. Bundesagentur fur Arbeit’ten ve Federal İstihdam Kurumu tarafından onay verilmesi gerekmektedir.

Gerekli izinler alındıktan sonra ikamet izni için gerekli işlemleri başlatabilirsiniz. İzninizin süresinin belirlenmesi işlemi yaptığınız iş kontratına göre değişmektedir. Örnek vermek gerekirse iş kontratınız 1 yıllık o zaman ikamet izninizde 1 yıl olmaktadır. Süre böyle olmakla beraber iş kontratını her yenilediğinizde ikamet sürenizi de uzatma hakkınız bulunmaktadır.

Eğitim Amaçları

Almanya’da eğitim alan yüksek öğrenim ya da meslek derecesi tamamlama eğitimi alan kişilerde geçici ikametgâh izni için başvurabilirler. Genelde onlarda eğitim süreleri boyunca oturma izni alabilirler. Alınan eğitimler sırasında 240 gün yarım ya da 120 gün tam olarak çalışma izinleri bulunmaktadır. Sadece yapabilecekleri kısa süreli işlere girebilirler. Uzun vadeli sözleşme yapmalarına imkân tanınmaz.

Gerekli eğitimleri aldıktan sonra mezunların ikametgâh izinlerini 18 ay daha uzatmalarına imkân tanınır. Bu sürenin verilmiş olmasındaki amaç kişinin iş bulması içindir. Almanya devleti eğitimli insanları bünyesinde barındırmak istediği için böyle bir yola başvurmaktadır. Mezun kişiler iş bulurlarsa tekrardan bir oturma izni için başvurarak normal oturum izni almalıdırlar.

Evlilik Amaçları

Almanya’da sürekli ikametgâh izni olan ya da Alman vatandaşı olan biriyle yuva kurmak Almanya sınırlarında kalmanıza olanak tanımaktadır. Yine de oturum izni için gerekli makamlara başvuruda bulunmuş olmalısınız. Evlilik seçeneği ile Almanya’da ikamet izni almak diye bir şey yoktur. Bu da demek oluyor ki bu durumda bir kişiyseniz sadece Aile Birleşimi Vizesine başvurmanız gerekmektedir. Aynı cinsten olan partnerlerde Almanya devleti tarafından kabul gören bireylerdir. Evlilik akdini gerçekleştirdikten sonra ikamet izni alma hakkını elde ederler.

Sağlanması gereken gereksinimlerin başında B1 seviyesinde Almanca dil bilgisi gereklidir. Genellikle aranan B1 seviyesinde Almanca şartı turistik vizeler hariç diğerlerinde de aranmaktadır. Diğer oturum izinlerinin de sebepleri aynı sayılabilir. Öncelikle yabancıların Almanya’dan alabilecekleri ikamet izinlerinin süresi çok az olacaktır. Genelde evli olarak 2 sene geçiren çiftlerden yabancı eşin Almanya’da 3. Senesini tamamlaması durumunda sürekli ikamet hakkını elde edebilmektedir.

Bu sürenin içinde yabancı eş çalışma amacıyla verilen bütün vize türlerine başvuru yapabilir.

AB Mavi Kart

Bu kart geçici süreli bir ikamet iznine tanınan hakların size tanınmasını sağlar. Fakat bazı insanlar için bu süre daha da uzayabilmektedir. AB mavi kartı bir işte yetenekli olan ve Almanya sınırları içinde daha iyi çalışacağını düşünen Avrupa Birliği üyesi olmayan ülkelere mensup olan vatandaşlar içindir. Vasıflı çalışanların bu kartı alabilmeleri için yüksek öğrenimlerini tamamlamış olmaları gerekmektedir. Bu kartı alma ihtimalleri daha da yüksek olan kişiler STEM ve BT alanına ilgili ve bu alanda çalışmaları olan kişiler olacaktır.

Bu karta sahip olmak için Almanya’da çalışır durumda olmak şarttır. Bu da mezun oldukları bölümde öğrendiklerini sergilemeleri için bir fırsat olmaktadır. Kişinin işi aldığı eğitimle aynı konuda olmalıdır ki eğitiminde edindiği tecrübeleri kullanabilsin. Bunların üstüne kişinin yıllık olarak aldığı maaşın 50.800 Euro ya da üstünde olması şartı vardır. Bu kartı alacak kişiler yüksek derecede Almanca bildiklerini kanıtlamalıdır.

AB mavi kart sadece 4 sene için geçerlilik süresini korur. Bu kartı alarak sorunsuz Almanya’da yaşayanların hiç vakit kaybetmeden sürekli ikamet için başvurmaları halinde alma hakları vardır. 33 ay içinde sürekli oturum izni almaya hak kazanırlar. Fakat Almanya’yı çok iyi tanıdıklarını ve çok iyi Almanca konuştuklarını ispatlayabilirlerse bu süre 22 aya kadar indirilmektedir.

Eğer AB mavi kartı sahibiyseniz eşinizi direk Almanya sınırları içine getirebilirsiniz. Eşiniz hiç Almanca bilmiyor olsa da gelebilir. Siz sürekli oturum izninizi aldıktan sonra ikinizde çalışma hakkına sahip olursunuz.

Daimî Oturma İzni

Almanya’da gönlünüzce kalabilmek için sürekli oturum iznini elde etmeniz gereklidir. Bu Niederlassungserlaubnis adıyla bilinen yerleşim izni olarak da değerlendirilebilir. Sürekli oturum izniniz varsa Almanya’da kalabilir, çalışabilir, ihtiyacınız olduğunda da yurt dışına çıkabilirsiniz.

Bu izin genel olarak önce birkaç sene oturum iznine sahip olanlar ve Avrupa Birliği mavi kartına sahip olan kişilere verilmektedir. Kişilerin en az 5 sene içinde Almanya’da çalışmış olduğunu ve gerekli vergileri ve katkıları ödediğini Federal İstihdam Kurumu aracılığı ile kanıtlamış olmaları gerekmektedir. Bu süre içinde kişi Almancasını hep geliştirmelidir. Dil kuralları bu aşamada çok sıkı tutulmaktadır.

If you have a permanent residence permit, your children and spouse are allowed to join you. They will first get a temporary residence permit, and after a few years, will be able to get the permanent permit.

German Residence Permit Requirements

To be given any of the residence permits, you will need to fulfill a few requirements. Most of them will be the same, such as:

 • Have a valid passport from another country
 • Not have a criminal record
 • Be proficient in German in at least a B1 level
 • Have German health insurance
 • Pass a health check which proves you are healthy enough to work and/or study
 • Be financially stable and support yourself and your family.
 • Eğer Almanya’da çalışacaksanız, iş vereninizin size gönderdiği bir davet mektubunu almış olmanız gerekmektedir.
 • Eğer Almanya’da bir eğitim alacaksanız, eğitimi aldığınız eğitim kurumundan bir öğrenciliğinizin onaylandığına dair kanıtlar sunmanız gerekir.
 • Eşiniz Almanya’da ve siz yanına sonradan dahil olacaksanız evlilik cüzdanı gibi aile olduğunuzun kanıtlarına ihtiyacınız vardır.

Gerekli tüm şartlar ve belgeler sizde bulunuyorsa direk başvuru yapabilirsiniz.

Pasaport sayfalarının içine eklenen Aufenthaltstitel isimli izin de 2011 yılından itibaren sistem tamamen değişmiş eAt çipli kartlarına dönüşmüştür. Oturma izniniz ve tüm biyometrik verileriniz kredi kartı gibi olan plastik kartın içinde depolanmakta ve sizlere kolaylık sağlamaktadır. Fotoğrafın kaynağı bamf.de

Alman oturma izni için nasıl başvurulur?

Almanya ikamet iznine başvuru adımları aşağıda belirteceğimiz gibidir.

Almanca adresinizi kaydedin

Almanya’da bulunduğunuz ilk 90 gün içinde nereden başvurmuş olduğunuzun bir önemi yok direk olarak Almanya’daki oturduğunuz yeri yetkili kurumlara kayıt etme işlemini gerçekleştirmelisiniz. Almanya’da buna kesinlikle gereksinim görülmektedir. Oturma izninizin tehlikeye girmemesi için bunu yapmayı unutmayın.

If you don’t register your address, you could get fined and your permit might be denied. After you complete this requirement, you will get a certificate which you can attach to your documents.

Health Insurance and Bank Account

Almanya’da bir sağlık sigortanız bulunmuyorsa ikamet izni için işlemlere başlamadan bunu yaptırmış olmanız lazımdır. Almanya’da bulunuyor olmanız sigortanız olması gerektirir, Alman konsolosluklarını yabancı sigorta şirketlerini kabul etme oranları çok düşüktür. Bu yüzden sigortanızı Almanya’da bulunan şirketlerden almanız faydalı olmaktadır.

Hep Almanya’da yaşamak istediğinizi göstermek için hesaplarınızdaki tüm paranızı bir Alman bankasından hesap açarak bu hesaba aktarabilirsiniz. Sonrasında bir banka ekstresi belgesi bulundurarak kendi ve aileniz için yetecek paranız var olduğunu daha rahat kanıtlayabilirsiniz.

Bir başvuru formu doldurun ve randevu alın.

Yerel göçmenlik bürosundan başvuruda bulunabilirsiniz. Hatta randevu da alabilirsiniz. Başvurunuzu erken yapmanız sizin faydanıza olacaktır.

Randevunuza katılın

Randevu gününüzde mümkün olduğu kadar erkenden yerinizde bulunun. Belgelerinizin yanınızda olduğundan kesinlikle emin olmadan evden çıkmayın. Sıranız geldiğinde yaklaşık on dakika boyunca memurla sohbet edeceksiniz size Almanya’da yapmak istedikleriniz ve geçmişinizle ilgili bazı sorular soracaktır.

Oturma izni talebiniz alındıktan sonra iki üç hafta işlemler kesin sürmektedir. Bu süre içinde beklemelisiniz. Ekstra belge talep edilirse hemen tamamlamalısınız. Ek belge teslimi için tekrar randevu alınmalıdır.

Alman vatandaşlığına katılmak için Almanya vatandaşı olma konusundaki yazılarımıza göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın:

Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

whatsapp