• info@vizeofisi.com Türkiye
 • 0850 228 4353

Almanya Eğitim / Staj Vizesi

 • 52
 • 0
 • Almanya Vizesi
İçindekiler


Almanya sınırları içinde çok çeşitli üniversiteler arasından seçim yapma imkânınız vardır. Ayrıca Almanya’ya her eğitim döneminde dünyanın her bir yerinden öğrenciler akın etmektedirler.  Bu öğrenciler veya belirli bir ilgi alanı ile ilgili eğitim, staj ve mesleki eğitim almak isteyenlerin başvurabileceği vize türüdür.

Staj eğitiminizi Almanya’da tamamlamak istiyorsanız kendinize sormanız gereken bazı sorular vardır. Mesela   bir staj ya da eğitimi Almanya’da almak istiyorum, bunun için uygun muyum? Almanya’ya seyahatim için vizeye ihtiyacım var mı? gibi sorulardır.


Almanya’da kimler Staj / Eğitim yapabilir?

İlgisi olan herkes yaş, cinsiyet, dil, din, ırk farkı gözetmeksizin Almanya’da eğitim görebilir, staj eğitimini tamamlayabilir. Staj yapmanın ya da eğitim almanın şartları Almanya’daki kurumun isteğine bağlı olmaktadır. Bazı kurumlar staj için Almanca dili isterken bazıları istemeyebilmektedir. Hatta bazı şirketler sizden akıcı şekilde Almanca konuşmanızı bile talep etmektedirler. Bazı şirketler ise temel Almanca bilmeniz ve daha fazlasına ihtiyaç duymamanızdan memnun bile olabilirler.

Almanya seyahatinizden önce staj için çalışacak yeri ayarlamış olmanız ve burayla ilgili belgeleri hazırlamış olmanız gerekmektedir. İlgi alanınızla ilgili eğitim almak içinde bu şart geçerlidir. Vize almanızı gerektiren bir ülkeye mensupsanız Almanya seyahatinizden önce eğitim veya stajın gerçekleşeceği yeri kesinlikle belirlemiş olmalısınız. Bunu gidiş nedeniniz olarak göstermeniz gerekir.

Teknolojinin ve internetin gelişmesi ile istediğiniz ülkeden online şekilde staj ve eğitim fırsatlarına erişebilirsiniz. Almanya’da staj yaparken şunu kesinlikle bilmelisiniz. Almanya’da stajyerlere kesinlikle para ödenmemektedir. İstisnai durumlarda ödeme yapan yerler olabilir şartları dikkatlice incelemenizde fayda vardır. Almanya’da yaşamanın bazı masrafları her ülkede olduğu gibi vardır. Stajdan belli bir maaş kazansanız bile stajyer maaşı ile Almanya geçinmek sizin için gerçekten zor olacaktır. Bunu aklınızdan çıkarmamalısınız.

Almanya Eğitim / Staj vizesine kimin ihtiyacı var?

Almanya’da ilgi alanınıza uygun bir eğitim ya da bir staj ayarladıysanız şu soruyu kendiniz için cevaplayabilmelisiniz. Almanya seyahatim için vizeye gerek görüyorlar mı? Vize alıp almamanız sizin hangi ülkeye mensup olup olmadığınıza göre değişebilmektedir.

Vize alması gerekmeyen yabancılar

Ab üyesi bir devletin, Avrupa serbest ticaret bölgesi veya Avrupa ekonomik bölgesinin pasaportlarından bir tanesine sahipseniz. Bunun anlamı staj ya da eğitim almak için Almanya’ya giderken herhangi bir vize almanıza gerek olmadığıdır. Hatta staj ayda eğitim programını çevrim içi olarak değil gidip yüz yüze arayarak şansınızı arttırabilirsiniz.

AB üyesi olmayan ABD, Kore Cumhuriyeti, Yeni Zelanda, İsrail, Kanada, Avusturya ülkelerinin vatandaşları da ilgi alanlarına uygun eğitim ve staj eğitimini alabilmeleri için vizeye ihtiyaçları yoktur. Staj ve eğitimlerini yasal olarak yapabilmeleri için Almanya’ya geldikten sonra hemen Göçmen bürosuna, oturum izni başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

Vize alması gereken yabancılar

Diğer dünya ülkelerinde bulunan vatandaşlar Almanya’ya gelmeden önce staj ya da eğitim programını bulmalıdır. Ardından tüm şartlarının uygunluğunu kontrol ederek belgeleri toplamalı ve mülakata öyle katılmalıdır.

Vatandaşlarının eğitim ve stajı Almanya’da yapabilmek için vize alması gereken ülkelerden birine mensupsanız yapmanız gerekenler sadece bu yazının öncesinde ve sonrasında verilen ipuçlarını takip etmek ve talimatlara uymaktır. Her şeyi vize başvurusu yapmadan öğrenmeniz sizin için faydalı olacaktır.

Almanya Eğitim / Staj Vizesi Gereklilikleri

Almanya’da staj, eğitim için başvuru yaptığınızda geçmiş bilgileriniz, kimlik bilgileriniz ve seyahat etmekteki amacınızın kanıtı olarak Alman Büyükelçiliği veya konsolosluklarından bir tanesine bazı belgeleri ibraz etmeniz sizden istenir.  Vize almada öncelikli şart Almanya’da kaldığınız süre boyunca giderlerinizi nasıl karşılayacağınızı göstermenizdir.

Almanya vizesi için Sıkça Gerekli Belgeler

 • Almanya Eğitim ve Staj Vizesi başvuru formu. Düzgünce ve doğru bilgiler kullanılarak doldurulmalı. Bu belgedeki ve diğer belgelerdeki bilgiler çelişmemelidir. Bu başvuru formundan iki tane olmalı ve ikisi de orijinal imzalı olmalıdır.
 • İki tane aynı pasaport fotoğrafı. Kişinin güncel halini gösteren ve bu sayfada bulunan fotoğraf şartlarına göre, Alman göçmen makamlarının istediği şekilde çekilmiş olmalıdırlar.
 • Uluslararası geçerli bir pasaport. Bu pasaport on seneden eski olmamalıdır. Yeni seyahatiniz için vize etiketleri yapıştırılması için bir adet boş sayfa hazırda olmalıdır. Diğer pasaport koşullarına uygun şekilde olmalıdır.
 • Pasaportunuzun veri sayfasının A4 boyutunda bir tane kopyası.
 • Eğer vize etiket sayfaları pullarla dolu ya da süresi biten pasaportlarınız varsa bunları da dosyaya eklemeniz faydalı olacaktır. Eğer birden fazla pasaportunuz varsa hepsini konsolosluğa sunmalısınız. (Pasaportlar zımbalanmamalı, plastik bantla birleştirilirse iyi olur.)
 • Schengen seyahat sigortası. Sadece Almanya sınırları içinde değil sizi tüm Schengen bölgesinde koruyacak herhangi bir sağlık sorunu, acil tedavi, ölüm, hastaneye yatış gibi 30.000 Euro’ya kadarki tüm masraflarınızda bu sigorta devreye girecektir. Bu sigortayı aldığınızı kanıtlayan tüm belgeler.
 • Maddi gücünün yeteceğini gösteren belgeler. Almanya da kalınan süre boyunca tüm masraflarını karşılayabileceğine dair belgeler sunulmalıdır. Buna eğitim kurumundan alınan burs ya da staj yapacağınız şirketten alacağınız para da dahil edilmelidir. Bu tutarlar sözleşme ile belgelenmiş olmalıdır. Bu belgelerin içine size sponsor olabilecek yakınlıkta bir aile bireyinizin mektubu da olabilir. Böyle bir senaryoda sponsor olan kişinin maddi durumunun yeteceğini belirleyen kanıtlar dosyaya eklenmelidir. Başvurunuzun daha garanti şekilde sonuçlanması için bütün bu belgeleri de eklemeniz sizin adınıza faydalı olabilir. Çalışma ve eğitim durumunuza göre şu belgeleri de ibraz etmeniz talep edilebilir:
  • Başvuru sahibi çalışıyorsa son 3 ayın maaş bordroları.
  • Eğer serbest meslek yapan bir kişiyse mülkiyet belgelerini eklemek gereklidir. (tapu, arazi ekim belgesi, satış yapma sözleşmesi vb.)
 • Medeni durumu gösteren belgeler. Eğer evliyse çocukların doğum belgesi olabilir yada evlilik cüzdanı.
 • Tüm uçak, tren, otobüs seyahatinizi planlayıp gidiş-dönüş biletler için rezervasyon yapmanız gereklidir.
 • Almanya’da kalacağınız yerle de gitmeden yaptığınız kontratı belgelerin içinde sunmalısınız. Bu bir kira kontratı ya da bir otelde kalacağınıza dair rezervasyon belgesi olabilir. Herhangi bir aile üyesinin veya arkadaşın yanında kalacaksanız Almanya’daki evlerinde kalmalarına izinleri ve evin bu duruma müsait olduğuna dair bir davet mektubu da olabilir.
Almanya vizesi eksiksiz evrak listesine >> vizeofisi.com/almanya-vize-evraklari bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Staj / Eğitim Vizesi için Özel Gereksinimler

 • Bir stajyerin herhangi bir etkinlik, organizasyonda çalışabilmesi için gereken Bundesagentur für Arbeit’ten alınacak olan ZAV muvafakat mektubu almış olması gereklidir. Stajyerlerin çalışma izinleri olmasının tek yolu budur. Bu belge size stajyer olarak gideceğiniz şirketten gelmelidir. Avrupa Birliği’nin finanse ettiği programlar olan Erasmus, Leonardo gibi programları kapsayan stajlar için bu belgenin gerekliliği yoktur.
 • Başvuran kişinin orada stajyer olacağına dair onay veren işverenden alınan ya da üniversiteden gelen onaylama mektubu.
 • Ödemelerinde dahil olması gereken Almanya’da kalınacak koşulları onaylayan Alman kurumdan alınan bir adet onaylama mektubu.
 • Öğrenciler için tüm yeterlilik belgeleri. (Diploma, transkript, sertifika vb.)

Eğitim / Staj Vize Başvuru Süreci

Almanya eğitim ve staj vizesinde başvuru şart ve belgeleri açıkça belirtilmiştir. Yazının bu bölümünde başvuru sürecinizi adım adım izlemeniz ve ters giden bir şey var mı diye kontrolde bulunmanız yeterli gelecektir. Yaşadığınız yere en yakın olan Almanya konsolosluğu veya Büyükelçiliğe başvurabilirsiniz.

Herhangi bir gecikme, yoğunluk yada ekstra belge talebinden ötürü başınızın ağrımaması için başvurunuzu 3 hafta öncesinden yapmanızı önerebiliriz.

Eğitim / Staj Vize Ücreti

Yüz yüze bir mülakata katıldığınızda başvurunuzun işleme konması için aranan en büyük özellik ücretin ödenmiş olmasıdır. Mülakatta sizden bu ücreti ödediğinize dair bir dekont isteyeceklerdir. 90 günden uzun sürecek bir konaklama süresi için vize ücreti 75 Euro’dur. Ücret Büyükelçilik tarafından döviz kurunun ülkenizdeki değeri hesaplanarak yerel para biriminiz kullanarak ödeme alınacaktır.

Vizenin başvurunuzun ret alması ya da sizin vazgeçmeniz durumunda bu ücret size hiçbir koşulda geri iade edilemez. Lütfen ücreti yatırmadan önce iyi düşünerek yatırın. Ücret hakkında en güncel bilgiyi yetkililerden almalısınız, ücret her gün ya da her ay değişebilmektedir.

Almanya vize ücretlerine  >> vizeofisi.com/almanya-vize-ucreti bağlantısını ziyaret ederek öğrenebilirsiniz.

Vize İşlem Süresi

Almanya vize başvuruları genel olarak 10-15 iş günü içinde sonuçlanırlar. Bu süre sizin durumunuza, başvuruların yoğunluğuna göre değişebilir. Bazı kişilerin sonuçları bir haftada açıklanırken diğerlerinin incelemesi uzun sürdüğünden bu işlemler haftalar bile alabilir.

Almanya Eğitim / Staj Vizesi Geçerliliği

Eğitim ve Staj vizesinin geçerlilik süresi en fazla 12 ay olabilmektedir. Vizenizin geçerlilik süresi staj ya da eğitim sürenize bağlı olmaktadır. Alman konsolosluğu memurları durumunuzu inceleyerek size yeterli sürede vizeyi sağlayacaklardır. Eğitim veya staj bitişinde toplanıp ülkenize gidebilmek için 2-3 müsaade tanınmaktadır.

Vize etiketiniz pasaportunuza işlendiği an tarihleri ve diğer bilgileri kontrol edip doğruluğundan emin olun. Yanlış bir bilgi varsa hemen itiraz ederseniz sorun daha hızlı çözülebilir.

Almanya Eğitim / Staj Vizemi uzatabilir miyim?

Eğitim ve staj vizenizi uzatabilmek için ortaya çok iyi bir neden koymanız gereklidir.

Bu neden Staj yaptığınız yerin devam etmenizi istemesi olabilir. Stajın sonunda şirket sizi çok beğenir ve işe almaya karar verirse ülkenize geri dönüş yaptıktan sonra çalışma vizesi için tekrardan başvuru yapmanız gereklidir.

Ailem bana katılabilir mi?

Bu vize için Turist/ziyaretçi vizesi alarak ailenizin yanına gelmesi mümkündür. Fakat aileniz aile birleşimi başvurusunu kesinlikle yapamazlar.

Bir cevap yazın:

Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

whatsapp