• info@vizeofisi.com Türkiye
 • 0850 228 4353

Almanya Ticaret Fuarı ve Sergileri Vizesi

 • 0
 • 0
 • Almanya Vizesi
İçindekiler

Ticaret alanında dünyada en önde olan ülkelerden olan Federal Almanya Cumhuriyeti’nde dünyada yapılan ticari fuarların 3’te 2’si gerçekleşmektedir. Almanya’ya sadece ticari fuarları ziyarete gelen kişi sayısı 100.000’i geçerken yaklaşık 20.000 kişide fuarlara katılmak için Almanya’ya gelmektedir.

Buraya gelen kişilerin çok yüksek seviyede bir kısmının sergi ve ticaret fuarlarına katılmak için herhangi bir izin almasına gerek görülmezken, dünya ülkelerinin çoğundan gelenlerin ise vize alması lazımdır. Bu bahsedeceğimiz vize sayesinde Almanya içindeki düzenlenen etkinliklere katılabilirsiniz.

Almanya Ticaret Fuarı ve Sergileri Vizesi 1 – almanya ticari vize evraklari copy


Almanya Ticaret Fuarı ve Sergileri vizesine kimler ihtiyaç duyar?

Almanya ticaret fuarına katılmak isterseniz rolünüz katılımcı ya da ziyaretçi olsun, kendinize sormanız gereken bir soru vardır. Bu fuara giderken vizeye gereksinimim var mı? sorusunu sorduktan sonra cevabınız olumlu olursa bu vize için başvuruda bulunabilirsiniz. Eğer ki Almanya ile anlaşması olan 62 vizesiz geçiş veren ülkeden bir tanesinin mensubu değilseniz bu vizeyi zaten almanız zorunludur. Eğer anlaşmalı ülkelerden birine mensupsanız yapmanız gereken uçak biletinizi alarak, etkinliğe katılmaktır.

Diğer bir yandan vize politikalarının kaldırılması konusunda anlaşmaları bulunmayan üçüncü dünya ülkelerinden birine mensupsanız bu vizeyi almak için gereken bütün prosedürlerden bir bir geçmek zorundasınız. Bu prosedürler belge toplanması, mülakat yapma ve vize ücretini ödemeyi içermektedir.

Vize başvurularının birçoğu olumsuz sonuçlanmaktadır. Bunun sebebi insanların konsolosluğun ne istediğini anlamamasıdır. Bu yüzden süreç insanlara sinir bozucu ve yorucu gelebilmektedir. Bu yazıda olan her şartı, bulunması gereken özelliği veya başvuru bölümlerinin tamamını dikkatli ve ayrıntılı bir şekilde inceleyeceğiz. Yazının tamamını dikkat vererek okumanız halinde vize almak şansınız yükselecektir.

Almanya Ticaret Fuarı ve Sergileri Vize Gereksinimleri

Olan bütün vize türlerine bakarak, Almanya göçmenlik büroları, başvuran adayların kimlik bilgileri ve geçmiş yaşamlarına dair bilgileri ve olabilecek amaçlarını kanıtlamak için başvuru sahiplerinden Almanya konsoloslukları ya da Büyükelçiliğine bazı belgeleri sunmasını isterler.

Genellikle, Ticaret Sergileri ve Fuarı Vizesi için Alman elçiliğinin duyduğu gereksinimler bütün dünya da aynı olmaktadır. Tabi ki bulunduğunuz ülkeye göre daha fazla gereksinim olma ihtimali de bulunmaktadır. Bu yüzden ticaret fuarı ve sergileri vizesine başvurmaya ilk karar verdiğiniz anda Almanya Büyükelçiliği ile iletişime geçebilirsiniz. Büyükelçilikten gerekli tüm güncel belgeler ve süreç hakkında daha birçok bilgiyi alırsanız sizin için daha sağlıklı bir başvuru süreci başlamış olur. Genelde gereken belgeler hakkında biraz bilgilenmekte fayda vardır.

Almanya Vizesi için Sıkça Gerekli Belgeler

Almanya Büyükelçiliğinin gösterilmesini ilk istediği belgeler kimlik kanıtlamaya yarayan belgeler ve vize başvuru sahibinin temel olan bilgisidir. Bu bilgiler genelde bütün Almanya vizeleri için aynıdır. İşte gerekli olan belgeler:

 • Vize başvuru formu. Doğru ve eksiksiz şekilde doldurulmuş olmalıdır. İki tane gerekli ve ikisinin de imzalı olması şarttır. Başvuru formunda yazılı olan bilgilerle diğer belgelerin vermiş olduğu bilgilerin birbirini tutması gereklidir.
 • İki tane aynı fotoğraf. Makale içinde açıklanan katı fotoğraf özelliklerine binaen ve kişinin güncel halini temsil eden.
 • Bilgilerin doğruluk beyanı.
 • Uluslararası geçerli olan pasaport. 10 yıldan eski kesinlikle olmamalıdır. Almanya ya da dışındaki Schengen bölgelerini ziyaret edeceğiniz günlerin 3 Ay ilerisine kadar geçerliliği bulunmalıdır.
 • Pasaportun veri sayfalarının fotokopileri. (A4 boyutu olmalı.)
 • Bulunan tüm eski pasaportlar. Sizde üstünde vize çıkartma ve damga bulunan başka pasaportlarınız bulunuyorsa ve bunlar bir ya da birden fazlaysa bu belgelerin hepsini büyükelçiliğe teslim etmeniz şarttır. (Lütfen zımba kullanmayın, lastik bantla bağlayabilirsiniz.)
 • Schengen seyahat sağlık sigortası. Sadece Almanya sınırları içinde değil vize başvuru sahibini tüm Schengen bölgesinde koruyacak, herhangi bir sağlık sorunu, acil tedavi, ölüm, hastaneye yatış gibi 30.000 Euro’ya kadar tüm masraflarınızda bu sigorta devreye girecektir. Bu sigortayı aldığınızı kanıtlayan bütün belgeler.
 • Maddi durumu belirten tüm belgeler:
  • Kişi çalışıyorsa son 3 ayın maaş bordroları.
  • Kişi serbest meslek olan bir meslek yapıyorsa mülkiyet belgelerini ibraz etmek zorundadır. (Arazi tapusu, tarımdan elde edilen gelirin kanıtı, satış sözleşmesi vb.)
  • İçinde yeterli miktarda para bulunan banka hesabının son üç aydaki tüm bilgileri.
  • Gelir vergisi belgeleri (ITR) formu, Maaş kaynağından düşülen gelir vergisi (form 16).
 • Almanya da seyahat edecek kişinin yeterli miktarda paraya ve imkana sahip olduğunu gösteren tüm kanıtlar.
 • Ev ya da otel kiralamanın belgesi. Almanya’da kalacağınız günlerde sokakta yatmayacağınızın ve bir oda ya da ev tutmaya paranız olduğunun göstergesi olan belgeler. Almanya’da bir tanıdığınızda kalmak istiyorsanız size bir davet mektubu göndermeli ve mektupta evinde kalacak yer olduğunu bildirmesi zorunludur.
 • Almanya’ya gidişteki tüm rezervasyon yaptırılan uçak, tren, otobüs biletleri. Eğer aktarma, duraklama gibi durumlar yolculuğunuzun içinde olacaksa bunları bir program halinde bildirmek zorundasınız.

Belirli Ticaret Fuarı ve Sergileri Vize Gereksinimleri

Başvuran kişinin başvuru sebeplerini gösteren belgeleri de konsolosluğa sunması gerekebilmektedir. İşte bu sunması gereken belgeler:

 • Başvuran kişinin seyahat amacını kanıtlayan bütün belge ve bilgiler.
 • Bir adet fatura ve ücret vererek alınmış ticari fuar katılımcısı bileti. (Ticari bir fuara katılacak kişiler için geçerlidir.)
 • Ticari bir fuarı ziyaret edecek kişiler için resmi davet kartı ya da ücretli alınmış bir tane bilet gereklidir.
 • Adayın fuarda gösterecek bir şeyi varsa bunu da getirmelidir. Bu materyal adayın ilgili olduğu kısım ve amacı ile ilgili bilgiler verecektir.
 • Fuarlar ve sergiler ile firmanın profili arasındaki ilişkiyi gösteren belgeler. (Firmanın fuarla ilgili tüm ürün, hizmetleri.)
 • Ev sahipliği yapan şirketten seyahatin sebebini ve tüm programını içeren bir bildiri yazısı.
 • İş ruhsatı. (Gönderecek şirketin iş yapmaya uygunluğunu kanıtlayan belge.)
 • Başvuruyu yapan eğer bir çalışansa şunları ibraz etmelidir:
  • Son 6 ayın tüm banka ekstreleri.
  • İşin uzunluğu, pozisyon, maaş hakkında detaylı bilgiler veren iş sözleşmeleri.
  • Gelir vergisi bildirisi. (Maaşa göre olmalıdır.)
  • İş veren tarafından imzalanan ve kaşelenen izin belgesi. Seyahat süresini kapsamalıdır.
  • Başvuru adayının gidişinin masraflarının karşılanacağına dair bir garanti mektubu.
 • Eğer başvuran kişi şirketin direk sahibiyse aşağıdaki belgeleri ibraz etmelidir:
  • Şirketin banka hesaplarının son 3 aylık tüm hesap özetleri. Adayın bu hesaplardan para çekme limitini ve hesaptaki para limitini göstermeli.
  • Taşınmaz olarak sahip olunan mallarla ilgili tüm belgeler.
  • Şirketin gelirini beyan ettiği belgeler.
Almanya vize merkezi şartlarına göre hazırlanmış eksiksiz evrak listesine >> vizeofisi.com/almanya-vize-evraklari bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Almanya Ticaret Fuarı ve Sergileri Başvuru Süreci

Almanya Fuar ve Ticaret Sergileri vizesi başvuruları için Alman büyükelçiliği veya konsolosluklardan bir tanesine başvurma hakkınız bulunmaktadır. Bazı ülkelerde konsolosluk ya da büyükelçilik bulunmadığından bunlar tarafından akredite edilen vize başvuru merkezleri görevlendirilmiştir.

Başvuru süreçleri genellikle birbirine çok benzemektedir. Bu makalede yazıldığı gibi Almanya vizesine başvururken bazı izlemeniz gereken özel yollar olabilmektedir. Gerekli tüm bilgi ve belgeleri toplamadan randevu almaya kalkışmayın. Hiçbir tanesi gerekliliğe bağlı değil belgelerin hepsini ibraz etmek zorunludur.

Almanya Ticaret Fuarı ve Sergileri Vize Ücreti

Almanya vize ücreti 2020 yılının şubat ayından itibaren 80 Euro olarak güncellenmiştir. Başvuruların dikkate alınabilmesi için öncelikle başvuru sahibinin ücreti ödemiş olması lazımdır. Ücret elçiliğin belirleyeceği dövize göre yerel para cinsinden ödenebilmektedir. Vize başvurularında bazı özelliğe sahip insanlar indirim alabilmektedir. Bazı kategoriler için ise vize ücreti ödenmesine gerek yoktur.

Vizenin ret cevabı alması ya da sizin Almanya’ya gitmekten vazgeçmeniz halinde hiçbir şekilde ödediğiniz vize ücreti geri yatırılamaz. Fiyatlar hakkında güncel bilgileri almadan başvuru da yapmayın fiyatlar dövize bağlı olduğundan her an değişebilir.

Almanya vize türlerine göre güncel fiyat listesine >> vizeofisi.com/almanya-vize-ucreti bağlantısını ziyaret ederek öğrenebilirsiniz.

Almanya Ticaret Fuarı ve Sergileri Vize İşlemleri

Bir genel kural Alman büyükelçilikleri ve konsoloslukları başvuruları 10-15 iş günü içinde sonuçlandırmaktadır. Fakat ekstra belge talebi olması durumunda bu süre uzayabilir. Talep edilen ekstra belgeleri başvuru sahibi ibraz etmek zorundadır. Yoğunluğa bağlı olarak da bu sürenin uzaması söz konusudur. Başvurular çok olabileceğinden vize başvurularının kabul edildiği gibi randevunuzun hemen alınması gerektiğinin söylenmesinin de sebebi budur.

Almanya Ticaret Fuarı ve Sergileri Vize Geçerliliği

Ticaret Sergi ve Fuar vizesi alındıktan sonra pasaportunuza işlendiğinde üstündeki bilgilerin doğruluğunu hemen kontrol edin. Vizenizin geçerlilik süresi size onu veren elçiliğin inisiyatifindedir. Vizeniz tek giriş hakkına sahip bir vize olabilir. Bu da Almanya’ya girdikten sonra çıkarsanız tekrar giremeyeceğiniz anlamına gelmektedir. Vizede belirtilen gün sayısını kesinlikle aşmamalısınız. Genel de bu vize için izin verilen süre 7 gündür.

Diğer bir taraftan size çoklu giriş vizesi de verilebilmektedir. Bu vize etiketinizin üstünde yazan süreyi (16 gün) aşmadan Almanya’ya giriş ve çıkış yapabileceğinizi anlatmaktadır.

6 aydan uzun süre geçeli olan bir vize almayı başarabilirseniz eğer o 6 ayda 90 gün kuralının sizin için geçerli olacağınızı bilmelisiniz. Bu süreyi aşmamaya çok özen gösterilmelidir. Süre hakkının kötüye kullanımı durumu vize iptaline sebebiyet verebilmektedir. Aklınıza gelen her zaman tüm Schengen bölgeleri ve Almanya sınırları için 180 gün içinde 90 günden fazla dolaşmadığınızı kontrol etmeyi unutmayın. Bu şekilde hem gelecekte alacağınız vize geçmişinizde bir vukuatınız olmayacak hem de kuralları ihlal edip ceza almamış olacaksınız.

Bir cevap yazın:

Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

whatsapp