• info@vizeofisi.com Türkiye
 • 0850 228 4353

Almanya Kültürel Vize

 • 3
 • 0
 • Almanya Vizesi
İçindekiler


Kültür, Film Ekibi, Spor ve Dini Etkinlik Amaçlı Almanya Vizesi

Almanya devletinin kurumlarının içeri kimin girip, kimin giremeyeceği konusunda asla değişmez kuralları bulunmaktadır. Birçok ülkeye mensup kişiler içeri girerken doğru vize türünden vize alması gereklidir.

Spor, dini, kültürel bir etkinlik için ya da bir film de çalışan olarak Federal Almanya’ya girmek gibi bir planınız varsa, bu kategoride bulunan kişilerin adına özel açılmış vize başvurularına başvurmanız gerekmektedir.

Kültür, din, spor, film gibi etkinliklere katılım için ülkeye girişinize izin veren çok kısa süreli vizelerdir. Etkinliğin bitmesiyle vizenin süreside hemen biter, ülkenize geri dönmek zorunda kalırsınız.

Kültür, Film Ekibi, Spor ve Dini Etkinlik Amaçlı Almanya Vizesine kim ihtiyaç duyar?

Bu vize kısa zamanlı bir vize olmasından dolayı, Schengen ülkeleriyle vizesiz giriş anlaşması olan ülkelerin mensubu olan kişilerin herhangi bir vize için başvurmasına gerek yoktur. Şu anda bu ülkelerin sayısı 62’dir.

Bununla beraber daha önce Almanya’ya girişte bir vize başvurusu yaptınız ve herhangi bir nedenden dolayı bu başvuru ret cevabı aldı. İsterse normal de girişi serbest olan ülkelerden birine mensup olun bu kısa vize için bile tekrardan başvuru yapmanız gerekecektir.

Kültür, Film Ekibi, Spor ve Dini Etkinlik Amaçlı Almanya Vizesine nasıl başvurulur?

Almanya Kültür, Film, Spor ve Dini Etkinlik Vizesi başvurusunda bulunmanın aşamaları aşağı yukarı diğer vizelerle aynıdır. Tek fark eden şey ibraz etmeni gereken belgelerdir. Almanya Kültür, Film, Spor ve Dini Etkinlik Vizesi başvurularınızda izlemeniz gereken sıra şudur:

 1. Başvuru yapacağınız konsolosluğu belirleyin.
 2. Başvuru için en iyi zamanı belirleyin.
 3. Gereken belgeleri bir araya getirin.
 4. Görüşmeler için randevu alın.
 5. Vize ücretini ödemelisiniz. Çok önemlidir.
 6. Tüm belgelerle görüşmeye vaktinde katılın.
 7. Yapmanız gereken tek şey artık beklemek.

Kültür, Film Ekibi, Spor ve Dini Etkinlik Amaçlı Vize Başvurusu Gereksinimleri

Kültür, Film, Spor ve Dini Etkinlik Amaçlı Almanya vizesi için gerekli belgelerin tamamı, doğru bilgilerle donanmış şekilde toplanmalıdır. Gerekli belgeler alınan bütün vize başvuruları için önem arz etmektedir. Belgeler sizi konsolosluk karşısında temsil eden belgelerdir. Belgelere ve mülakattaki durumunuza bakılarak konsolosluk görevlileri tarafından vize alıp, alamayacağınıza karar verilmektedir.

Kültür, Film, Spor ve Dini Etkinlik Amaçlı Almanya Vizesi için toplamanız gereken tüm belgeler şunlardır:

 • Başvuru formu. Eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurulmalıdır. İki tane olmalı ve ikisinin de sonunda imza olmalıdır. Forma internet sitemiz üzerinden ulaşabilirsiniz.
 • İki aynı fotoğraf. Fotoğrafların kriterlere uygun olması gerekmekte ve güncel halinizi göstermesi gereklidir.
 • Uluslararası geçerli pasaport. Schengen bölgesinden ayrılmanızın ardından 3 ay daha süresi bulunmalıdır. Vize etiketleri bölümünde bir sayfa boş olmalı, gerekli tüm pasaport gerekliliklerini karşılamalıdır.
 • Bilgilerin doğru olduğunu söylediğiniz belge.
 • Pasaportun veri sayfası kopyası. (A4 sayfası boyutunda olmalıdır.)
 • Kişisel olarak yazılmış bir kapak mektubu. Mektupta nerede kalacağınız, neden Almanya’ya girmek istediğiniz ve Almanya’da ki masraflarınızı nasıl karşılayacağınıza dair bilgiler vermelisiniz. Bunun yanında tüm gezi planınız konsolosluğa aktarılmalıdır.
 • Almanya’ya gidişteki tüm rezervasyon yaptırılan uçak, tren, otobüs biletleri. Böyle durumlarda herhangi bir duraklama ya da aktarmalar yolculuğunuza dahil olacaksa bunları bir ayrıntılı bir şekilde bu belgede ibraz etmek zorundasınız.
 • Schengen seyahat sigortası. Sadece Almanya’da değil size tüm Schengen içinde oluşabilecek ölüm, acil müdahale gerektiren hastalık vb. durumlarda 30.000 Euro sınırında tutarı olan sağlık sorunlarınızda bu sigorta devreye girecektir. Sigorta yaptırdığınıza dair kanıtları belgenizde ibraz etmelisiniz.
 • Ev ya da otel kiralamanın belgesi. Almanya’da kalacağınız günlerde sokakta yatmayacağınızın ve bir oda ya da ev tutmaya paranız olduğunun göstergesi olan belgeler. Almanya’da bir tanıdığınızda kalmak istiyorsanız size bir davet mektubu yollanmalı ve evin durumunun müsait olduğu belirtilmesi zorunludur.
 • Finansal olarak Almanya sınırları içinde kendi kendinize yetebileceğinizin tüm kanıtları gösterilmelidir. Son 3 ayda bulunan bak hesap özeti, ödeme yapabileceğiniz miktarlar hakkında bilgi veren bütün dosyalar.
 • Başvuran kişinin mesleğine dair tüm kanıtlar:
  • Eğer çalışıyorsa başvuran, işverenden maaş ve çalışma süresinin, izinli olduğunuzu belirten bir onay mektubu gereklidir.
  • Serbest olarak çalışıyorsanız şirket temsil belgesi ve iki yıla ait gelir vergilerinizin beyanlarının kopyalarını sunmanız gerekecektir.
  • Eğer emekli olduysanız son 3 ay maaş aldığınıza dair beyanname gereklidir.
  • Eğer öğrencilik yıllarınızdaysanız üniversite kayıt onayı mektubu göndererek kayıtlı olduğunuzu ispatlamalıdır.
 • Medeni durumunuzu ispatlayan tüm belgeler. Çocuklarınızın doğum belgesi, evlilik cüzdanı, eş vefat ettiyse ölüm belgeleri, varsa eğer karnesi.

Kültürel, Spor veya Dini etkinliklere katılmak için Almanya Vizesine Özel Koşullar

 • Etkinlik hakkında tüm bilgiler. Giriş bileti, kayıt olunan koşullar, tüm ayrıntılarıyla program, etkinlikle ilgili istenen tüm belgeler.
 • Önceki etkinliklere katıldıysanız referans olabilecek örnek belgeler. Önceki yarış, dini, spor etkinliklerine katıldıysanız bunları kanıtlamalısınız.

Film Ekibi Almanya Vizesi için Özel Gereksinimler

 • Film şirketinden bir yetkilinin yazmış olduğu özel mektup. Filmin ismi, çekilecek yerleri ve bir özetini bu mektupta anlatmalıdır.
 • Bir ekip listesi. Görevleriyle birlikte seyahat eden film ekibinin tam isimleri.
 • Almanya’daki film şirketinden filmi düzenleyeceklerini kabul eden mektup.
 • Adayın film yapımcısı kayıt sertifikası. Yerel film yapan personelin mesleklerine devam edebilmeleri için yeki veren (kamera kayıtları için) kültür bakanlığı bölümünden alınan gerekli izin.

Elçiliğin yukardaki belgelerden başka belge talep etme hakları bulunmaktadır. Ekstra belgelerin talep edilmesi halinde en kısa zamanda bu belgeleri göndermeye bakın. Başvurunuzun uzamaması için bu gereklidir.

Nereye Başvurulur

Başvuruyu yaparken aşırı derecede dikkatli olmalısınız. Yanlış makama başvuru yapmanız direk ret ile sonuçlanmasına sebebiyet verecektir. Almanya’nın oturduğunuz yere göre vize sağlama şekillerinden bir tanesini kullanarak vize başvurusu yapabilirsiniz. Başvurabileceğiniz yerler aşağıda sıralanmıştır:

 • Alman Büyükelçilikleri.
 • Almanya Konsoloslukları.
 • Almanya Büyükelçiliğinin görev verdiği ve ona göre düzenlediği vize merkezi.,

Fakat unutmamanız gereken bir şey var. Vize başvurularında tüm sorumlu ve yetkili merci Alman Büyükelçilikleridir.

Schengen bölgesi içinde başka ülkeleri de görmek için gidecekseniz vize başvurunuzu varış noktanızsa Almanya Büyükelçiliğinden yapın. Bunun anlamını açıklayalım:

 • Almanya’dan daha fazla gün geçireceğiniz ülke
 • Gitmek için plan yaptığınız, üye olan devletlerin hepsinde aynı sayıda gününüz olacağı için ilk gideceğiniz ülke.

Ne Zaman Başvurulur

Başvurunuzu yapmanız için en uygun zaman Almanya’ya gitmeden tahmini olarak 3 hafta öncesidir. Fakat başvurunuzu bilet aldıktan altı ay öncesine kadar yapabilirsiniz. Başvuru yapabileceğiniz en son süre ise gitmeden iki hafta öncesidir.

Vize Ücreti ve Başvuru İşlemleri

Başvurunuzun kayda alınması için öncelikle ücreti ödemiş olmanız gereklidir. Kültürel, Spor veya Dini etkinliklere katılmak için Almanya Vizesi kısa süreli vizelerin içine girdiğinden vize ücreti 80 Euro’dur. Ücret 12 yaş ve altındaki küçüklerimiz için değişmektedir. Çocuklar için 40 Euro ödenmesi yeterli gelir. 6 Yaşın altındaki küçükler ise tüm ücretlerden muaf tutulmuşlardır.

Başka ücretten muaf tutulan sadece indirimli ücret ödemesi gereken kişiler bulunmaktadır. Bu kategoriye dahil olup olmadığınızı öğrenmek için Almanya vize ücretleri bölümüne göz atmanız yeterli gelecektir. Bütün vizeler için kurallar aşağı, yukarı aynıdır. Ücret tarifelerinde bir değişiklik yoktur.

Bir cevap yazın:

Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

whatsapp