• info@vizeofisi.com Türkiye
  • 0850 228 4353
Almanya Öğrenci Vize Reddi

Almanya Öğrenci Vize Reddi

  • 23
  • 0
  • Almanya Vizesi
İçindekiler

Almanya sınırları içinde eğitim görürken vize alınması gereken bir ülke vatandaşı olmanız halinde belge toplama, başvuru, bekleme vs. tüm süreç gözünüzde çok büyük gözükebilir.

Belki de sizin için bu bürokratik süreçle uğraşmak ve birçok belge toplamak zor gelse de vize almanız gerekiyorsa bu işlemlerin hiçbirini atlamadan gerçekleştirmeniz halinde vizenizi alabilirsiniz.

Özenle hazırladığınız başvurunuzu, yollama işleminizi tamamladıktan sonra bile öğrenci vizesi alamayabilirsiniz.

Bunun en büyük sebebi Almanya kurumlarının bu konularda çok katı kurallarının olmasından ötürüdür. Öğrenci vizesini başarıyla alabilmek için belli şartları taşımanız gerekmektedir.

Bu yüzden bir Almanya öğrenci vizesine başvuru yaptıysanız ya da yapacaksanız vizenin ret ile sonuçlanmasının olabilecek sebeplerini sizin için bir araya topladık. Makalenin devamında tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Almanya öğrencilik amaçlı giriş vizelerinin reddedilmesinin başlıca sebepleri şunlardır:

1. Yanlış Vize Başvurusu

İlk olarak öğrencilik için uygun bulunan vizeye başvuru yapmış olduğunuzdan emin olun.

Uluslararası geçerliliği olan öğrenci vizeleri 3 başlık altında incelenebilir:

  • Öğrenci vizesi.
  • Öğrencilik başvuru vizesi.
  • Dil öğrenim vizesi.

Bu üç seçenek içinde değişik şartları taşımanız gerekmektedir. Bu yüzden sizle ilgili olana başvurmaya özen gösterin ve işlem için gerekli doğru belgeleri topladığınıza emin olun. Teslim vakitleri ve randevunuzu kaçırmamaya özen gösterin.

Bundan Kaçınmak İçin Ne Yapabilirim?

Hangi vize türünün size uygun olduğuna dair bütün bilgileri okumanız sizin için önemlidir.

Örnek vermek gerekirse Dil öğrenim vizeleri, kurs sebebini kullanarak Almanya’ya girmek için en uygun yoldur. Öğrenci başvuru vizesinde ise üniversite okuyacağınız bölümü Almanya’da aramak için veya gideceğiniz okula kabul için yüz yüze görüşme sağlanması gerekliyse başvurmalısınız. Almanya sınırları içinde bir üniversiteye zaten kabul edildiyseniz ve eğitim sürecinizin başlaması için tek sorun vizeyse öğrenci vizesine başvuru yapmanız mantıklı olacaktır.

2. Finansal İstikrar Eksikliği

Para tüm dünya da hayatta kalmak için en önemli araçlardan bir tanesidir. Yabancı bir ülkeye öğrencilik yapmak maksadı ile girerken ülke sizden içerde yaşamanız için gerekli paranız olmasını talep edecektir. Vize başvurunuzun kabul edilmesi için finansal istikrarı kanıtlayan belgeleri ibraz etmenizi isteyeceklerdir. Finansal yeterlilik ve istikrar en önemli şarttır. Bu şart sağlanmazsa vize başvurusu yüksek ihtimalle direk ret cevabını alır.

2021 yılından sonra bir öğrencinin zorunlu olarak sahip olması gereken para miktarı 10,332 Euro’dur. Bu miktarın belirlenmesi ortalama bir öğrencinin yaşaması için aylık 861 Euro harcaması gerektiği hesaplanarak harcaması gerekebilmektedir. Almanya Büyükelçiliğine maddi açıdan istikrarınızı kanıtlamanız için kullanabileceğiniz en garanti yol bloke edilmiş Almanya hesaplarını kullanmaktır. Aylık olarak 861 Euro kadar nakit para çekebileceğiniz miktar olması yeterlidir.

Blokeli Almanya hesabı nasıl açılır? Ayrıntılı bilgi için tıklayın.

Bundan Kaçınmak İçin Ne Yapabilirim?

Maddi açıdan sürekliliğinizi korumak için yapmanız gereken paranız olmasıdır. Bu konuda yapabilecekleriniz, maddi durumunuzu doğru ve düzgün bir şekilde ibraz etmeniz gereklidir.  Yalan söylemek ve yanlış anlaşılacak ibareler kullanmaktan uzak durmalısınız. Yukarda anlattığımız gibi blokeli bir Almanya hesabı kullanmak maddi sürekliliği kanıtlamanın en garanti yoludur. Size verilecek olan kalma sürenize bağlı olarak her ay için 861 Euro’nuzun hesabınızda bulunması yeterli gelecektir.

Öğrenci vizelerinde sponsorunuz sadece aile üyeleriniz olamaz. Size sponsor olmaya istekli birisi olabilir. Böyle durumlarda sponsor bunu yapabileceğinin kanıtlarını konsolosluğa sunmalıdır. Bu belgelerin yanında aylık olarak belirli bir gelir elde ettiğini de ispatlamalıdır. Büyükelçilik bir başvuruda ibraz edilen bütün belge ve bilgileri inceler. Yanlışlık ve hata görmesi vize başvurusunu reddetme hakkını görevlilere vermektedir.

3. Tatmin Edici Akademik Başarıların Eksikliği

Almanya, Avrupa içinde en çok sınırları zorlayan eğitim sistemlerine sahiptir. Bu sistemler sebebiyle Almanya bu kadar başarılı öğrenciler yetiştirebilmektedir. İşte bu yüzden Federal Almanya Cumhuriyetine girecek olan öğrencilerin motive olan ve yetenekli gençler olması için tüm vizeye başvuranların akademik başarıları gözden geçirilir.

Bundan Kaçınmak İçin Ne Yapabilirim?

Almanya’da eğitim hayatınıza devam etmek için başvuru yaparken bunun için yapabileceğiniz bir şey yoktur. Çünkü tüm geçmişiniz incelenecektir. Konsoloslukta katıldığınız randevudaki memurları etkilemek size artı bir değer kazandırır. Memurlara motive bir öğrenci olduğunuzu ve başarıya odaklandığınızı belirtin. Eğer konu eski akademik başarıların neden bu kadar düşük olduğuna getirilirse ya da gereklilik şartlarına uymadığınız belirtilirse sizde bu sebepleri sakince açıklayınız.

4. Dil Gereksinimlerini Karşılayamama

Dil öğrenmemiş olmanız vizenizin reddedilmesinin en önemli sebeplerinden bir tanesi olabilmektedir. Almanya’da dil öğretilen kurslarda belirli bir dil yeterliliği gerektirdiğinden yapılan görüşmelerin dilinin Almanca olma ihtimali de yüksektir. Vize memurlara derdinizi Almanca anlatamamanız halinde başvurunuz direk olarak reddedilmiş sayılacaktır. Bunun yanında çok iyi İngilizce konuşabildiğinizi de kanıtlamalısınız. Kursunuzun uluslararası geçerli bir kurs olması ve öğreneceğiniz dilin İngilizce olması halinde de temel Almanca bilginiz sorgulanacaktır.

Bundan Kaçınmak İçin Ne Yapabilirim?

Bu konudan kaçınabilmenizin tek yolu çok çalışmaktır. Dil öğrenmek ve bu konuda becerilerinizi ileri taşımanız lazımdır. Dil sınavlarından geçer seviyede puan almış olsanız bile dili konuşup, anlayabildiğinizi ispatlamanız gerekmektedir. Kaçınmak için İngilizce, Almanca bilen birilerini bulun ve gün içinde onlarla sürekli olarak pratik yapın. Konuşmadan hiçbir dili tam olarak öğrenmiş olamazsınız. Mülakat öncesinde bu dilleri olabildiğince geliştirin ve kendinizi buna maruz bırakın. Bu dillerde film, belgesel izleyebilir, online chat sitelerini kullanabilirsiniz.

Dili konuşma konusunda kendinize güvenmiyorsanız, iletişim kurmaya hazır değilseniz dil bilginizi geliştirene kadar bu başvurunuzu ertelemeniz gerekecektir.

5. Çalışmanın İlgisiz Seçimi

Çalışma konusu öğrenci vizesine yüksek oranda etki edecektir. Örnek vermek gerekirse bir lisans bölümünü bitirdiniz. Almanya’ya yüksek lisans için gideceksiniz. Yüksek lisansınızı çok kendi alanınız dışında yapmak isterseniz görevliler size ekstra sorular sorabilirler. Zaten bir tane lisans diplomanız varsa ikinci için başvurunca da Almanya konsolosluk görevlileri bundan şüphe duyabilir.

Bundan Kaçınmak İçin Ne Yapabilirim?

Eğer kendi lisans bölümünüzle alakasız çalışmalar yapıyor olarak nitelendirilirseniz, görüşme de memurlara neden böyle bir tercih yaptığınızı izah etmelisiniz. Bu izah önceden yaptığınız bir iş gibi somut kanıt olsa şansınız baya yükselir.

Hala daha bir çalışma alanı seçtiyseniz eski tecrübeleriniz ya da üniversite bölümünüze yakın bir çalışma alanı seçmek her zaman daha iyi bir seçim olur.

 

6. Profiliniz Uygun Görülmüyor

Almanya Devleti’nin kalkınabilmesi için Almanya’da yaşayacak, kalacak insanlar için belirli bir profil çizilmiştir. Eğer siz bu profilin dışında kalıyorsanız yüksek ihtimalle ret cevabı alırsınız. Almanya kendini kalkındıracak nitelikli işçi sayısını arttırabilecek eğitimini tamamlamış kişileri kendi bünyesinde yaşatmak istemektedir. Bu yüzden Almanya alabileceği kadar bilim araştırmacısı ve mühendisi Almanya’da yaşamaya ikna etmeye çalışıyor. Bu kişilerden birisi değilseniz direk ret cevabı alırsınız demiyoruz, sadece bu sizin için bir avantaj olur. Federal Almanya Cumhuriyeti kişilerin yaptıkları işte uzman olup olmadığına çok önem vermektedir. Çalışma alanınızda bir profesyonel olsanız bile alanınız gereksiz görünürse cevabınızın ret olması kaçınılmazdır.

Bundan Kaçınmak İçin Ne Yapabilirim?

Almanya’ya gitmeden hangi eyalette size ihtiyaç var veya yaşamak istediğiniz eyalet varsa bu konular hakkında bilgi sahibi olun. Almanya Devleti’nin kendisiyle ilişkilendirebileceği bir yeteneğe, mesleğe vs. sahipseniz başvuruda bunlardan bol bol konuşun ve gerekli belgelerini sunun.

7. Kötü Mülakat Performansı

Özellikle öğrenci vizesi alırken, mülakatta gösterilen performans çok önemlidir. Görüşme esnasında konuşmada sorun yaşamak, sorulara düzgün yanıtlar verememek ya da uygunsuz hareketler yapmak. Size sorulan sorulara yeterince ayrıntılı bilgi sunamamak vize başvurunuzun olumsuz sonuçlanmasına yol açabilir. Mülakatta iyi bir izlenim bırakmak önem arz etmektedir. Bu mülakattan başarı ile ayrılmak istiyorsanız iş görüşmesine hazırlanır gibi hazırlanmalısınız.

Bundan Kaçınmak İçin Ne Yapabilirim?

Öğrenci vizesi alırken mülakatta sakin olarak bütün hatalardan kaçınabilirsiniz. Daha önceden mülakata giren kişilerin tecrübelerini, fikirlerini sormakla başlayabilirsiniz. Onlardan ders çıkartın. Mülakatlar da kesinlikle sorulan sorular vardır.  Bu sorulara birer tane cevap aklınızda olsun. Cevabı orada düşünmeyin.

Mülakat sırasında nasıl iyi izlenim bırakırım? Konusunun daha ayrıntılı işlendiği Alman Öğrenci Vizesi Mülakat Soruları, Cevapları ve İpuçları yazısına göz atmanız faydalı olabilir.

Almanya’daki eğitiminiz ve yaşayacağınız yer hakkında olabildiğince her şeyi öğrenmeye çalışmalısınız. Size bu konuda soru sorabilirler. Kendinizden emin durun ve uygun giyinin. Görüşme de vaktinde yada biraz erken orda olun.

8. (Yeterli) Seyahat Sağlık Sigortasının Olmaması

Almanya yasaları Almanya’ya giden herkesin bir seyahat sağlık sigortası olması şartını öne sürmektedir. Fakat öğrenci olarak sizin bu sigortayı daha Almanya’ya gitmeden önce yaptırmanız gerekmektedir. Bu sigortayı yaptığınızı kanıtlayan belgeleri dosyanızda ibraz etmelisiniz. Eğer şartlara uymayan bir sağlık sigortanız varsa, hiç sağlık sigortanız yoksa vizeniz direk olarak reddedilecektir.

Bununla İlgili Ne Yapabilirim?

Almanya’ya giderken gerekli olan sağlık sigortası sorununu çözdükten sonra şimdi Almanya’ya gidecek olan yabancı öğrenciler için uygun olan sağlık sigortasını ayrıntılı bir şekilde inceleyelim.

Öncelikle Almanya sınırları içinde bulunan öğrenciler kamu sağlık sigortası kapsamına alınmaktadırlar. Öğrencilere verilen bu ayrıcalık şaşırtıcıdır. Fakat üniversite kaydınızı gerçekleştirmeden bu kamu sigortasına kayıt işleminizi yapamazsınız. Bu yüzden en azından Almanya’ya gelene kadar sürecek olan bir sağlık sigortası yaptırmanız lazım olacaktır. Sağlık sigortası yaptırmak çok aşırı zor bir işlem değildir. Yapmanız gereken uygun fiyatlı ve teminatı yeterli bir sağlık sigortası bulmak olacaktır.

DR WALTER’in sunduğu EDUCARE24 isimli sağlık sigortasını bize gelen bütün öğrencilere önermekteyiz.

EDUCARE24, Alman vizesine başvuran yabancı öğrenciler için neden mükemmel bir seçimdir?

  • Almanya çalışma vizesi için gereklilikleri bile karşılamaktadır.
  • Almanya’nın tüm vize merkezleri, konsolosluk veya büyükelçilikleri tarafından direk onaylanır.
  • Sigorta poliçesini online olarak almak çok basittir. Sigortanızın yanında konsolosluk ve yetkililere vereceğiniz belgeleri kısa sürede elde edebilirsiniz.

9. Eksik Belge Seti

Almanya vizesi için başvururken bütün belgelerin öneminin aynı derecede önemi olduğunu unutmayın. Bu belgelerin her birisi vize almaya hak kazanıp kazanamayacağınızı belirlemektedir. Bundan dolayı bütün belgeleri ayrıntılı bir şekilde sunmaya önem göstermelisiniz.

Bundan Kaçınmak İçin Ne Yapabilirim?

Öğrenci vize belgelerinin listesini tutun. Eksik olan belgeleri bu şekilde rahatlıkla görebilir ve tamamlayabilirsiniz. Bu aşamada düzen ve ilgili, takipte olmak çok önemli bir ayrıntıdır. Bir belgeyi kaybetmemeniz bile çok önemlidir. Her belgenin aynı derecede önemli olduğunu unutmayın.

Öğrenci Vize Başvurum Reddedilirse Ne Yapmalıyım?

Öğrenci vizelerinin her zaman ret cevabı alma ihtimali bulunmaktadır. Umudunuzu yitirmeden, sabretmelisiniz. Eğer başvurunuz reddedilirse pes etmeyin, işte yapmanız gerekenler:

Almanya Öğrenci Vize Reddi 2 – almanya sofor vizesi

Bir İtiraz Mektubu Yazın

Eğer vizenizin yanlış değerlendirildiğini ve kararın haksız bir karar olduğunu düşünüyorsanız size bir ay itiraz süresi verilecektir. İtiraz mektubu taraflı olarak yazılmamalıdır. Hangi kararın neden yanlış olduğunu ayrıntılı bir şekilde açıklamalısınız. İtiraz mektubunuzu iletmenin bir zamanı olduğunu aklınızdan çıkartmayın. İtiraz mektubu yazdığınız vize aldığınız anlamına gelmemektedir.

Öğrenci Vizeniz İçin Yeniden Başvurun

Önceki seferde yaptığınız hataları yapmayacağınızı düşünüyorsanız öğrenci vizeniz için tekrar başvuru yapma hakkınız bulunmaktadır. Başarı oranınızı önceki tecrübenizden ders çıkartarak yükseltmelisiniz. Gerekli bütün belgeleri toplayıp, görüşmelere tekrardan hazırlanın ve ilk seferde yapmış olduğunuz hataları kendinize hatırlatarak tekrarlamayın. Bu şekilde başarılı bir şekilde öğrenci vizesi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın:

Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

whatsapp