• info@vizeofisi.com Türkiye
 • 0850 228 4353

Almanya Öğrenci Vizesi

 • 1
 • 0
 • Almanya Vizesi
İçindekiler

Almanya’da Eğitim: Alman öğrenci vizeleri ve izinleri

Almanya yüksek üretim kapasitesi ve eğitim alt yapısının kalitesiyle bilinen ülkelerden bir tanesidir. Öğrenciler tarafından her yıl kariyer beklentisi ile birçok öğrenci eğitim vizeleri için başvuruda bulunmaktadır. Almanya’yı bir fırsat olarak gören kişiler meslek ve akademik eğitim hayatlarını Almanya’da sürdürmenin onlara getirisinin büyük olacağına inanmakta.

Almanya’ya gitmek istiyorum diyen herkes tabi ki gidemez. Bunun sebebi gidiş amacınıza uygun vizeyi almadıysanız Almanya topraklarına giremeyeceğiniz içindir. Vize almayanların seyahati ve tüm kalış işlemleri yasaktır.

Öğrenci vizesini kısaca açıklamak gerekirse vize almasına gerek olan bir yabancı ülke vatandaşının öğrencilere izin verilen dönemde eğitim amaçlı olarak Almanya’yı ziyaret etmek istemesini açıklayarak izin alınmasıdır. Vize Almanya’da kalma ve serbest gezme hakkınızı kanıtlayan belgedir.

Bu yüzden yabancıların vizeye başvuru yapabilmeleri için listelenen durumlardan bir tanesinde olmaları gerekmektedir:

 • Bir üniversiteden kabul edildiğine dair mektup almak.
 • Üniversite ya da meslek eğitimi başvurusuna dönüş alması bekleme aşamasındaysa.
 • Bir Alman üniversitesine gidecek fakat bir hazırlık kursuna katılması gerekiyor.
 • Yeterlilik değerlendirme sınavı olan Feststellungsprüfung’a girecekse. Bu sınav için Studienkolleg isimli hazırlık kursuna gitmek şarttır.
 • Yüksek öğrenimde doktora derecesini tamamlamanız gerekmektedir.
 • Almanya içinde araştırma projesine kabul edilmeniz gereklidir.

Yukarda sıralanan sebeplerden bir tanesinden ötürü Almanya’ya girmek istiyorsanız öncelikle size en yakın olan Almanya Konsolosluğu’na başvurarak eğitim vizesi almalısınız. Bulunduğunuz yere yakın konsolosluk ya da büyükelçilik yoksa, vize merkezleri aracılığı ile işlemler yürütülüyor olabilir.

Eğer aldığınız izin üç aydan yani 90 günden uzun bir süre size kalış hakkı tanıyacaksa Almanya’ya gittikten sonra yapmanız gereken ilk işlem bir oturma izni için başvuruda bulunmaktır.

Vizeye başvuru yapmanız için tavsiye edilen kesin bir süre yoktur. İşlerinizi garantiye almak için tüm işlemleri yapabileceğiniz en erken zamanlarda yapmanız şiddetle tavsiye edilir. Bu şekilde kafanız daha rahat olur.

Tip olarak aynı şekilde tecrübeler yaşayan kişilerde başvuruyu en az 3 ay önceden yapmış olmanın verdiği rahatlığın başka olacağını dile getirmişlerdir.

Önemli Bilgi: Öğrenci vizenizin onaylanma ihtimalinin artışı için maddi kaynaklarınız olduğunu ispatlamak için bir tane bloke edilmiş hesap kullanmanız gereklidir.

Blokeli hesap, eğitiminizin sürdüğü sırada Almanya’da ki tüm masraflarınızı karşılayabilecek kadar paranız olduğunu kanıtlayan özel banka hesabı türüdür.

Şuandaki şartlara bakıldığında Almanya’da bir öğrencinin aylık ortalama bir yaşam sürebilmesi için gerekli olan para miktarı 853 Euro’dur. Bu miktar 2020 yılının başında hesaplanmıştır. Bu durumda banka hesabınızın içinde en az 10,236 Euro miktarında para bulunması şarttır.

Blokeli banka hesaplarıyla ilgili ayrıntılı bilgi için buraya tıklayınız.

Eğitim vizesi almak için bir tek para yeterli değildir. Eğitim amaçlı Almanya vizesi için başka neler bilmeniz gerektiğini sizlere makalemizin devamında açıklayacağız.

Almanya Öğrenci Vizesi 1 – almanyaErasmus vizesi

Eğitim Amaçlı Alman Vize Türleri Hangileridir?

Daha önce de makalemizin içinde anlatıldığı gibi Almanya vizesine başvururken amacınıza uygun olan vizelere başvurmanız çok önemli bir ayrıntıdır. Almanya sınırları içinde öğrenim görmek isteyen kişiler için 3 farklı vize türü bulunmaktadır:

 • Dil kursları için vize. Kısa süreli Almanya dil kurslarına katılım için verilen vizedir. 3 ay ve 1 yıl arasında kursların süresi, bulunmalıdır.
 • Öğrenci başvuru vizeleri. (Visum Zur Studienbewerbung). Almanya da bir üniversitede okumak için gerekli başvuruları yapıp sonuç bekliyorsanız başvurabilirsiniz.
 • Tam öğrenci vizesi. (Visum Zu Studienzwecke) Bir Alman üniversitesi sizi kabul etmişse ve onay mektubu almışsanız bu vizeye başvurabilirsiniz.

Almanya Eğitim Vizesine Nerede ve Nasıl Başvurulur?

Almanya eğitim vizesi ya da bütün vizeler için başvurmanız gereken yerler aynıdır. Size en yakın Almanya Büyükelçiliği, konsolosluk veya büyükelçilik tarafından görevlendirilmiş vize merkezleri olabilmektedir.

Direk kuruma gitmeden bir görüşme ayarlamalısınız. Bu görüşme esnasında topladığınız tüm belgeleri ibraz edeceksiniz.

Bunun yanında görüşmede görevli memurlar belgelerinizin kontrollerini sağlarken bir diğer memur ise önceden hazırlanmış olan soruları size yöneltecektir. Bu sorulara sakin sakin doğru cevaplar veriniz.

Yakında YETERLİ Vize Randevusu Bırakın!

Başka hiçbir şey düşünmeden ülkeniz içindeki en yakın olan konsolosluk ya da büyükelçilikten Almanya Schengen vize başvuruşu ayarlamanız gerekmektedir.

Öncelikle randevuya gidebileceğiniz günleri kontrol edin. Siz randevunuzu oluşturduktan çok kısa bir zaman sonra hareket saatinizi oluşturmanız için size izin verilecektir. Hareket saatinizi hemen yazın.

Vize Görüşmesi

Vize görüşmesi, Büyükelçilik veya konsolosluk görevlisiyle vize başvurusu sahibi sıfatıyla görüştüğünüz zamandır. Bu görüşme içinde istenen bütün belgeleri ibraz etmek zorundasınız. Vize randevunuzun olduğu vakit, memur size cevap vermeniz için birçok soru yöneltecektir. Kişisel sorulara teker teker, sakin ve doğru cevaplar vermelisiniz.

Mukim Kayıt Bürosuna Kayıt

 • Almanya sınırları içinde 2 aydan uzun süre kalmak isteyenler mukim bürosundan bir kayıt onayı almak zorunda kalacaklardır. (Meldebestätigung). İşlem yerel yabancılar bürosu ya da Einwohnermeldeamt isimli yere başvurularak alınabilmektedir. İki tane mukim kayıt bürosu bulunmaktadır.
 • Almanya’da 90 gün sınırlarını aşarak kalacak yabancılar gerekli oturum iznini almalıdır. Bu durumda Aufenthaltsgenehmigung adlı çalışma amacıyla verilen bir oturma iznine başvurmak mantıklı bir hareket olacaktır. Oturum izninizi size Ausländerbehörde yani yabancılar bürosu kayıt işlemlerini yapan kurum verecektir.  Üniversitenizin bulunduğu şehirde olması şarttır.

Aşağıdaki makalenin devamında bu konu hakkında daha birçok açıklama bulabilirsiniz ya da eğitim amacıyla Almanya’ya geldikten sonra sakin kayıt bürosuna başvuruda bulunmak yazısına tıklayabilirsiniz.

Alman Vize Başvuru Sahibi ve / veya Sahibi Olarak Bilmeniz Gereken Önemli Hususlar

 • Vize randevusunda ek belgelerin ibrazı talep edilebilir.
 • Vize randevusuna siz gitmek zorundasınız.
 • Pasaportunuzun geçerli olup olmadığını kontrol ediniz. Tüm kalış süreniz için geçerli olması gereklidir.
 • Eksik vize başvuruları reddedilir.
 • Vize başvuru formuna fotoğraf yapıştırmayın.
 • Vize görüşmesine tek gidin.
 • Her başvuru sahibi çıkan karara itiraz edebilir.
 • Turist vizesi yerine öğrenim vizesi almak size daha uygundur. Turist vizeleri oturum izni vermez ve uzatılamazlar.
 • Başvuran kişinin Schengen alanı için risk olduğuna kanaat getirilirse vize ret alacaktır.
 • Vize ret cevabı alınca bunula ilgili ayrıntılı bir açıklama yapılmaktadır.
 • Almanya’ya gitme planınızı erkenden yapın. Üniversite’ye kayıt olmak için zaman bulursunuz.
 • Almanya’ya giderken orijinal belgeleri yanınızda bulundurun. Girişte istenebilmektedir.
 • Almanya iş vizesi kimseye otomatik olarak verilmez. Bu vize için en fazla 4 ay kadar beklemiş olmanız gereklidir.
 • Başvuru formlarına konsolosluk sitesinden ya da bizim sitemiz üzerinden erişebilirsiniz.
 • Pasaport bütün vize işlemi süresince konsoloslukta kalmaktadır.
 • Vize randevuları telefonla ve internet üzerinden verilmektedir.
 • Vizenin ret alması halinde ücret geri verilmez.

Almanya Öğrenci Vizesi Ücreti

Almanya öğrenim vizeleri 75 Euro’dan başlamaktadır.

Vize ücretleri banka hesabına havale yaparak ödenmektedir. Kredi kartı ya da çek bu aşama da kabul görmez. İki aydan eski olan dekontlar kabul edilmez.

Alman öğrenci vizesinin işleme koyulması ne kadar sürer?

Almanya da eğitim amaçlı uzun süre vizesi için işlem gününden sonraki iş günleri sayılarak 6-12 hafta arası bir zaman diliminde başvurularınız sonuçlanmaktadır.  Almanya kısa iş vizeleri ise Alman kurumları tarafından kararlaştırılmaktadır ve genelde kararlaştırılma süresi 15 iş günü ile 30 iş günü arasındadır.

Bir cevap yazın:

Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

whatsapp