• info@vizeofisi.com Türkiye
 • 0850 228 4353

Almanya Ticari Vize Başvuru

 • 0
 • 0
 • Almanya Vizesi
İçindekiler


Dünya ülkeleri arasında dördüncü en büyük ülke olan Almanya, üçüncü dünya ülkeleri de buna dahil olmak üzere diğer ülkedeki şirket ortakları ve işbirlikçileri ya da bir işi başlatabilmek için Almanya’ya gelen birçok farklı iş kolundaki şirkete ev sahipliği yapmaktadır. Almanya ticari vize almak isteyen kişilerin amaçları Almanya’da iş yapmaktır.  Almanya’da ticari faaliyetlerde bulunacak her vize muafiyetine dahil olmayan ülkelerin vatandaşları ticari vizeye başvurmak zorundadır.

Almanya Ticari Vize

Almanya’ya Ticari Vize nedir?

Almanya ticari vizesi genel olarak 6 ay içinde 90 gün kişinin Almanya’da kalabilmesine yarayan vize türüdür. Tabi ki duruma göre bu sürede değişiklik yapılabilir, bu değişiklikleri vize etiketinize bakarak görebilirsiniz. Almanya ticari vizesi Almanya’da girip kalınmasına izin onay veren bir Schengen vizesidir. Almanya’da iş yapmak, toplantıya katılmak, anlaşma imzalamak vb. faaliyetlerde bulunmak isteyenlere verilmektedir.

Almanya’ya iş vizesine kimin ihtiyacı var?

Almanya ticari vizesi yukarda da bahsettiğimiz gibi kısa süreli bir vizedir. Bu vizeye ihtiyacınız olup olmadığı belirleyen ana faktör ise sizin ülkenizdir. Eğer sizin ülkeniz Almanya ile bir vize muafiyeti anlaşmasına sahip değilse ya da Schengen alanına dahil değillerse vize almak zorundasınız. Almanya’ya vizesiz giremeyen 62 tane ülke vardır.

Bu yüzden kendinize kısa süreli Almanya ticari vizesine ihtiyacım var mı? sorusunu sorduktan sonra cevabınız olumluysa bazı belgeleri toplayarak size en yakın olan konsolosluk ya da büyükelçiliğe başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Bazı ülkelerde bu ikisi de bulunmaz tüm işlemler konsolosluk tarafından akredite edilmiş vize merkezleri tarafından yürütülür. Bu durumda en yakın vize merkezine başvurabilirsiniz.

 

Almanya Ticari Vize Gereksinimleri

Sadece Almanya ticari vizesi için değil kalan bütün vizeleri alabilmek için yerine getirmeniz gereken koşullar ve toplamanız gereken bazı belgeler bulunmaktadır.

Almanya’ya Ticari vize için gerekli evrak listesi aşağıdaki gibidir

 • Kısa süreli Almanya ticari vizesi başvuru formu. Bu form doğru ve eksiksiz bilgilerle doldurulmalıdır. Diğer belgelerdeki bilgilerle bu belge çelişmemelidir. İki tane örneği olup ikisi de aynı şekilde doldurulup imzalanmalıdır. Form örneklerine internet sitemizden ulaşabilirsiniz.
 • Tüm bilgilerinizin doğru ve gerçeğe uygun olduğunun beyanı.
 • Kesin olarak karşılanması gerekli olan standartlarda çekilmiş 2 tane aynı fotoğraf. Bu fotoğraflar kişinin güncel halini temsil etmelidir.
 • Uluslararası geçerli pasaport. Bu geçerli pasaport on seneden eski olmamalıdır. Yeni seyahatiniz için vize etiketleri yapıştırılması için bir adet boş sayfası olmalıdır. Diğer pasaport koşullarına uygun biçimde olmalıdır.
 • Pasaportunuzun veri sayfasının A4 boyutunda bir tane kopyası.
 • Schengen vize bölgesinde geçerli seyahat sigortası. Sadece Almanya sınırları içinde değil sizi tüm Schengen vize bölgesinde koruyacak bir sağlık sorunu, acil tedavi, ölüm, hastaneye yatış gibi olumsuz durumlarda 30.000 Euro’ya kadarki tüm masraflarınızda seyahat sağlık sigortası devreye girecektir. Bu sigortayı aldığınızı gösteren tüm belgeler.
 • Tüm uçak, tren, otobüs seyahatinizi planlayıp gidiş-dönüş biletler için rezervasyon yapmanız gereklidir. Hatta tüm gezi planınızı gün gün bildirmeniz faydalı olacaktır.
 • Medeni durumu gösteren belgeler. Eğer evliyse çocukların doğum belgesi olabilir ya da evlilik cüzdanı.
 • Almanya’da kalacağınız yerle de gitmeden yaptığınız kontratı belgelerin içinde sunmalısınız. Bu bir kira kontratı ya da bir otelde kalacağınıza dair rezervasyon belgesi olabilir. Belgede kalacağınız yere dair birçok bilgi bulunmalıdır. Örnek vermek gerekirse adres, otelin numarası, sizin oda numaranız vb. Herhangi bir aile üyesinin veya arkadaşın yanında kalacaksanız Almanya’daki evlerinde kalmalarına izinleri ve evin bu duruma müsait olduğuna dair bir davet mektubu da olabilir.
 • Maddi gücünün yeteceğini gösteren finansal belgeler. Almanya’da kalınan süre boyunca tüm masraflarını karşılayabileceğine dair onaylı belgeler sunulmalıdır. Buna eğitim kurumundan alınan burs ya da staj yapacağınız firmadan alacağınız para da dahil edilmelidir. Bu tutarlar sözleşmeyle belgelenmiş olmalıdır. Bu belgelerin içinde size sponsor olabilecek yakınlıkta bir aile bireyinizin mektubu da olabilir. Böyle bir senaryoda sponsor olan şahsın maddi durumunun yeteceğini belirleyen kanıtlar dosyaya eklenmelidir. Başvurunuzun daha garanti bir şekilde sonuçlanması için bütün bu evrakları da eklemeniz sizin adınıza faydalı olabilir. Çalışma ve eğitim durumunuza göre şu evrakları de ibraz etmeniz talep edilebilir:
  • Başvuru sahibi çalışıyor ise son 3 ayın maaş bordroları.
  • Eğer serbest meslek yapan bir şahıs ise mülkiyet belgelerini de eklemek gereklidir. (Tapu, arazi ekim belgesi, satış yapma sözleşmesi vb.)
  • Varsa iş referans mektupları
 • Almanya’daki iş yapacağınız kişi tarafından size gönderilecek olan bir davet mektubu. Davetin saati vb. tüm ayrıntılar bu aşamada anlatılmalıdır. Mektupta eğitim ve iş konusundaki belirlenen programda paylaşılmalıdır.
 • 30 Günden uzun konaklamalar için tüm programınızın ayrıntılı bilgisi. Almanya’dan hangi ülkeye gideceğinize dair bilgiler.
 • Sizin şirketteki yerinizi, seyahat tarihlerini ve amacınızı bildiren, maddi olarak işvereninizin sizi garanti aldığına dair taahhüt mektubu ve bu seyahatteki yapmanızı istenen plan ayrıntılı bir şekilde burada da anlatılmalıdır.
 • Şirketin bütün kuruluş belgeleri.

Bu belgelerin her birinin birer tanede fotokopisini dosyanıza eklemeyi ihmal etmeyiniz. Büyükelçiliğin gerekli gördüğü durumlarda başka ekstra belgeler isteyebilme hakkına sahip olduğunu da aklınızdan çıkartmamalısınız. Ekstra belgelerinizi zamanında teslim etmeyi de ihmal etmemelisiniz.

Almanya vizesi için konsolosluk şartlarına göre hazırlanmış eksiksiz evrak listesine >> vizeofisi.com/almanya-vize-evraklari bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Almanya İş Başvuru Süreci

Almanya ticari Schengen vizesi için süreç diğer bütün vizelerle aynı şekilde işlemektedir. Vizeniz için başvurabileceğiniz en erken zaman seyahatinizden 6 ay öncedir. Başvurabileceğiniz en geç zaman ise seyahatinize 3 hafta kaladır.

Öncelikle bu makaleyi okuyarak tüm süreci öğrenip o şekilde başvuru yapmanızın size çok katkısı olacaktır. Size en yakın büyükelçilik, konsolosluk ya da vize merkezinden bilgi alıp, başvuru yapabilirsiniz.

Almanya Ticari Vize Ücreti

Vize başvurularının işleme konması için gerekli ücretin ödenmesi şarttır. Bu ücret 80 Euro olarak belirlenmiştir. Bu ücretin sürekli döviz kuruna göre değişebileceğini unutmayın.

Hiçbir koşulda ödediğiniz vize ücreti size geri iade edilmeyecektir.

Almanya vize türlerine göre belirlenmiş güncel fiyat listesine >> vizeofisi.com/almanya-vize-ucreti bağlantısını ziyaret ederek öğrenebilirsiniz.

Almanya Ticari Vize İşlem Süresi

Almanya vize başvuruları genel olarak 10-15 iş günü içerisinde sonuçlanırlar. Bu süre vize başvuru sahibinin durumuna, başvuruların yoğunluğuna göre değişebilir. Bazı şahısların sonuçları bir haftada açıklanırken diğerlerinin incelemesi uzun sürdüğünden vize işlemleri haftalar bile alabilir.

Almanya Ticari Vize Geçerliliği

Bir Alman vizesi geçerliliği onu veren elçiliğe bağlıdır. Büyükelçilik size bir işletme vizesi verme hakkına sahiptir bu vize:

Tek giriş olabilir. Almanya’ya yalnızca bir kez girmenize izin verilir. Genelde bu vizeler çok kısa süreli vizelerdir on gün olarak verilmektedir.

Çok girişli vizeler Almanya’ya belirli dönemlerde birden fazla kez giriş yapmanızı sağlarlar. Burada tek şart Almanya’ya girdiğinizde 20 günden fazla kalmamış olmanızdır. Yani kısa kısa ama sürekli işi olanlar için iyi bir seçenek olabilir.

Bir cevap yazın:

Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

whatsapp