• info@vizeofisi.com Türkiye
  • 0850 228 4353

Almanya Vizesi için Başvuru Süreci

  • 1
  • 0
  • Almanya Vizesi
İçindekiler

Adım 1- Vize başvurunuzu hazırlayın

Almanya’ya gidişinizin amacına bağlı olarak size uygun olan vize türlerinden bir tanesine başvuru yapın. Ödemeniz gereken vize türü, toplamanız gereken bütün belgeleri kontrol edin. Başvuru formunu eksiksiz imzalayın. Başvurunuza gitmeden belgelerin tamam olduğundan emin olun.

Belgelerinizin tam olduğundan emin olmadan görüşme için gitmeyin. Formu görüşmeye giderken yazıcı aracılığı ile yazdırmış olmalısınız. El ile yazılmış olan formlar kesinlikle kabul edilmezler.

Adım 2- Randevu alın

Belgeler elinizde olduktan sonra, teslim edebilmek için Almanya konsolosluğu, büyükelçilik ya da randevu merkezinden randevu almanız zorunlu olacaktır. Önceden randevu alınmadan kafasına göre gelen kişilerin işlemleri dikkate alınmaz.

Adım 3- Uygulama Merkezine gidin

Başvuru için gittiğinizde randevu davet belgeniz doğrulanmalıdır. Bu aşama da her başvuru yapana bir tane kart verilmektedir. Bu yüzden vaktinden önce orda olmaya özen gösteriniz. Fazla olan gecikmelerde işleminiz sıraya alınmazlar.

Adım 4- Vize başvurusu teslimi

Tüm işlemler ve belgelerin gönderilmesi on dakika kadar bir zaman alır. Belgelerinizdeki bilgiler ve vize başvuru formunuz üzerinde kontrol edilecektir. Bu yüzden verdiğiniz belgelerde şunlara dikkat edin:

  • Belgelerin size verilen kontrol listesindeki sırada olduklarına bakın.
  • Başvuru formu tamamen doğru bilgilerle doldurulmuş ve gerekli yerleri imzalanmış.

Başvuru formunda eksik kısımlar varsa, belgeler arzulanan sırada değillerse ve tüm belge fotokopilerini dosyanıza eklemediyseniz, yeniden randevu alarak tekrardan gelmenizi isteyeceklerdir.

Tamamlanan başvuruların sahiplerinin pasaportları, form ve diğer tüm belgeleri biraz tutulacaktır. Başvurma sürecinde yanınızda pasaportunuzu alamayacağınızı, bu durumlarda başvurunuzun direk iptal edilebileceğini unutmayın. Böyle durumlarda tekrardan başvurmanız gerekeceğini hatırlatmakta fayda vardır.

Adım 5- Uygulama bilgilerinin girilmesi

Başvurularınız kontrol edildikten sonra tüm bilgileriniz Alman Büyükelçiliğinin sistemine girilecektir. Başvurunuzun alınacak bir kopyası da başvuru sahibine gönderilecektir. Bu bütün işlemler on on beş dakika arasında sürecektir.  Size başvurunuzun bir kopyası geldiğinde tüm bilgilerinizi tekrardan kontrol ederek imzalarsanız sizin için faydalı olabilmektedir.

Eğer kişi 18 yaşından küçükse formlarını hem anne hem baba aynı anda imzalamalıdır.

Vize için para yatırma işlemini yaptığınıza dair elinize geçen makbuzu kaybetmemeye özen gösteriniz. Ödeme yapmamanız halinde işleminiz sıraya alınmaz.

Adım 6- Biyometrik veri toplama

Bütün gereken uygulamalar gerçekleştikten sonra tüm biyometrik bilgileriniz ve bütün parmak izleriniz 10 basamaklı hızlı bir parmak tarayıcısı aracılığı ile taranacaktır. Bu parmak izi ve biyometrik verilerin toplanması işlemleri bir kişi için 7-10 dakika arası sürmektedir.

Bu işlemden sonra tüm vize başvuru gerekliliklerini yerine getirmiş oldunuz. Bugün alınan başvurular işleme alınmak için sonraki iş gününde Büyükelçiliğe aktarılacaktır. Pasaportunuzu ödeme makbuzunun ibraz etmeden geriye alamayacaksınız. Pasaportunuzu sağ salim teslim alabilmek için lütfen ödeme makbuzunuzu güvenli bir yerde sakladığınızdan emin olun.

Bir cevap yazın:

Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

whatsapp