• info@vizeofisi.com Türkiye
  • 0850 228 4353

Almanya Vizesi Sık Sorulan Sorular

  • 1
  • 0
  • Almanya Vizesi
İçindekiler


Almanya Vizesi Hakkında Bize Gelen Sorular

Almanya için vizeye ihtiyacım var mı?

Kısa süreli Almanya seyahatleriniz için vizeye ihtiyacınız var mı yok mu kontrol sağlayın. Buna ilişkin bilgiler bulunan bölümümüze göz atabilirsiniz. Almanya’da çalışma veya eğitim amacıyla 90 günü aşacak kişiler için AB vatandaşı olmadıkları için vizeye gereksinim duyulacaktır.

AB üye, Kanada ve ABD devletlerinin vatandaşlarının Almanya’ya gidişleri için herhangi bir vizeye gereksinimleri yoktur.

Almanya’da okumak veya çalışmak için vizeye ihtiyacım var mı?

Almanya’ya girmek isteyen okumak ya da iş amaçlı yabancı uyruklu olan herkes vize almalıdır. Bu konu hakkında daha ayrıntılı bilgiler için:

  • Almanya öğrenim vizesi nasıl alınır?
  • Almanya iş vizesi nasıl alınır?
  • İş arayan vizesi nasıl alınır?

İsviçre, Norveç, Lihtenştayn, İzlanda ve AB üyesi ülkelerin vatandaşlarının tamamı Almanya’da yaşama ve çalışma haklarına sahip olarak dünyaya gelirler.

Vize için başvuru formunu nerede bulabilirim?

Vize başvuru formuna web sitemizde sağda yer alan kenardaki çubuktan ya da başvuruda bulunacağınız Alman Büyükelçiliğinin internet adresinden ulaşım sağlayabilirsiniz.

Vizem Alman konsolosluğu tarafından verildi, bu vizeyi başka ülkelere seyahat etmek için kullanabilir miyim (örneğin Hollanda veya Danimarka)

Bunu yapabilmeniz mümkündür. Yapılan Schengen vize anlaşmasına göre Macaristan, İtalya, Letonya, Litvanya, İzlanda, Lüksemburg, Yunanistan, Fransa, Finlandiya, Estonya, Danimarka, Çek Cumhuriyeti, Belçika, Avusturya gibi Schengen üyesi ülkeleri ziyaret etme hakkınız bulunmaktadır.

Lütfen gittiğiniz ülkenin doğru konsolosluğuna başvurduğunuzdan emin olun. Eğer birden çok ülke için gidiyorsanız ilk giriş yapacağınız ülkenin konsolosluğuna başvuru yapmalısınız. Bunu aklınızdan çıkartmayın.

Seyahat programım, geceyi havaalanında geçirmeyi içeriyor. Transit vize veya normal vize için başvurmam gerekiyor mu?

Transit vizeler bir ülkeden başka bir ülkeye giderken aktarma kullanacaksanız geçerlidir. Bu vize ile sadece havaalanında bulunan transit bölgesinde bekleme hakkınız vardır. Bir gece bile kalmanız gerekliyse vize almanız şarttır. Bunun sebebi transit alanlarına otel kurulu olmamasından dolayıdır. Gezinizin aksamaması için önceden başvuru yapmanız önemlidir.

Zaten Almanya’da bulundum, aynı vizeyi başka bir Schengen eyaletine seyahat için kullanabilir miyim?

Genel olarak yapabilirsiniz. Bunun için önce vize etiketinizin kaç giriş hakkı olduğunu inceleyin. (Bir giriş vizesi yerine çoklu giriş vizesi de talep edebilirsiniz.) Kalış sürenizi kontrol ederken dikkatli olunuz. “Schengener Staaten” yazısının vize etiketinizin üstünde olduğundan emin olun.

Vizem bir Schengen eyaletinden bir elçilik tarafından verildi, bunu Almanya’ya seyahat etmek için kullanabilir miyim?

Başka bir ülkede verilmiş olan Schengen vizesi ile Almanya’ya seyahat ederek gezebilirsiniz. Vize anlaşma metinlerinde Schengen vizeleri tüm Schengen ülkelerinde geçerli olduğu yazmaktadır.

Schengen vizesi ne kadar süreyle geçerlidir?

Schengen vizesini kullanarak Almanya ya da diğer Schengen üyesi ülkelerin içinde 90 gün süreyle kalma hakkını elde edersiniz. Bu kısa süreli olarak anılan bir vizedir.  Sadece geziler için geçeli olmaktadır. Bu süre içinde iş ya da eğitim etkinliğine katılmanız olanaksızdır. Bunlar için bir Alman üniversitesine başvurup kabul gördükten sonra öğrenci vizesi alabilirsiniz. Çalışma vizesi alabilmek içinse önce Almanya’da çevrim içi çalışma fırsatlarından birini elde etmeniz sonra çalışma izni için gerekli işlemlere başlamanız gereklidir.

Ne tür bir Schengen vizesi alacağım?

Vizenin türü sizin ülkeye girip ne yapmak istediğinize bağlıdır. Çok girişli vizeler normdurlar. Alacağınız en muhtemel vizelerdir.

Vize için ne zaman başvurabilirim?

Almanya vizeleri için başvurabileceğiniz en erken süre 90 gün öncesidir. Vize işlemlerinin uzaması yada ekstra belge talebi ile vakit kaybetme ihtimaliniz olduğundan başvurularınızı 3-6 hafta arasında önceden yapmanız mantıklı bir hareket olacaktır.

Başvurum reddedilirse ne zaman yeniden vize başvurusunda bulunabilirim?

Vize başvurunuzun reddedilmesi halinde ücreti tekrar ödemeden başvurma hakkınız bulunur. Size konsolosluk tarafından gönderilen mektupta neden reddedildiğiniz ve bu karara nasıl itiraz edebileceğinizin bilgileri yer almaktadır.

Pasaport geçerlilik şartları nelerdir?

Pasaportunuzun Schengen vize sürenizin bitiminden itibaren 3 ay süreyle daha geçerli olması şartı aranmaktadır. Web sitemizde aradığınız bütün ek bilgilere ulaşabilirsiniz.

Seyahat sigortası almam gerekiyor mu?

Almanya’ya girmek isteyen herkesin seyahat sigortası olması şarttır. Vize alırken sigortanız olacağına dair bazı kanıtları dosyanızda ibraz etmeniz gerekmektedir.

Alman vizesinin ücreti ne kadar?

Almanya vizesi ücreti 60 Euro’dur. Bu ücret 2008 yılından beri güncellenmemiştir fakat her an değişebileceğini unutmadan hareket edebilirsiniz. En güncel bilgiler için başvuracağınız konsolosluğun web sitelerini inceleyebilirsiniz. Ve ücreti ödemeniz halinde ret cevabı alırsanız herhangi bir geri ödeme talep edemezsiniz. Bunu düşünerek ücreti yatırın.

Vizemi almak için nereye başvurmalıyım?

İş, ziyaret, öğrenim ya da başka herhangi bir amaçlı vizeye başvurmak için size en yakın olan Almanya Büyükelçiliği yada Almanya konsolosluklarından bir tanesine başvuru yapabilirsiniz. Almanya vizelerini sizin bölgenizde vize merkezleri aracılığı ile sağlıyor olabilir.

Birleşik Krallık ‘ta ikamet ediyorum. Almanya’yı ziyaret etmek için vizeye ihtiyacım var mı?

3 aydan beri Birleşik Krallıkta oturan kişilerin Almanya ziyaretleri için vize almaları gerekmektedir. Daha çok bilgi için Birleşik Krallıkta oturanlar için Almanya vizesi bölümüne bakınız.

Bir cevap yazın:

Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

whatsapp