Almanya Vatandaşlık İşlemleri

Almanya Vatandaşlık

Almanya Vatandaşlık İşlemleri

 

Almanya’ da yaşamakta olan yabancı uyruklu kişilerin Almanya vatandaşlığına geçiş yapabilmesi için çok fazla yöntem bulunmaktadır. Vatandaşlığa geçiş işlemi, bir ülkenin vatandaşının kendi özgür ve hür iradesi doğrultusunda karar vermesi gereken işlemdir. Bu özgür iradeyi kullanarak Almanya vatandaşlığına geçmek isteyen kişilerin ise belirli prosedürleri gerçekleştirmesi gerekmektedir.

 

Almanya Vatandaşlığı için Gereken Kriterler

 

Almanya’ da özel durumlar içerisinde 4 yıl, genel değerlendirme için ise 8 yıl Almanya’ da geçici ikamet izni ile yaşamak gereklidir.

 

Süresiz olarak ya da sınırlı olarak Almanya oturum izni sahibi olmak

 

Süresiz oturma izni alabilmek için 18 yaş sınırı bulunmaktadır.

 

 Aile birleşimi kapsamında Almanya vatandaşlık işlemlerine başvuruda bulunuyor ise, eşin de Almanya Hükümeti tarafından belirlemiş olduğu şartları sağlaması gerekmektedir.

 

Vatandaşlık başvurusunda bulunan kişinin sabıka kaydının temiz olması gerekmektedir.

 

Almanya vatandaşlığı için başvuruda bulunan kişilerin Almanya yabancı dil sınavını geçmesi gerekmektedir. Bu dil sınavından geçer belge alamayan kişilerin vatandaşlık işlem başvuruları reddedilecektir.

 

Almanya Hükümeti anayasal düzenine bağlılık yemini etmek ve bu yemini imzalamak gereklidir. Başvuru sahibinin anayasal düzene aykırı tutum ve davranışlarının bulunmaması gerekmektedir.

 

Almanya vatandaşlık işlemleri konusunda, başvuru sahibinin 18 yaşından küçük çocuğuna da vatandaşlık verilmesini garanti altına almaktadır. Bu sayede aile bütünlüğünün korunması ve aile birleşiminin yasalara uygun şekilde oluşması sağlanmaktadır.

 

Çocuklar için Almanya Vatandaşlığı Başvuru İşlemleri

 

Almanya vatandaşı ile evlenmiş ya da aile birleşiminden dolayı Almanya vatandaşlığına geçmek isteyen 21 yaşından büyük olan bireylerin 18 yaşından küçük olan çocukları için Almanya vatandaşlığı başvuru işlemleri yapılmaktadır. Bu işlemler ilk olarak bulunulan bölgedeki yetkili kılınan Almanya temsilciliğine ardından Almanya sınırları içerisinde resmi olarak bulunulan süre zarfı içinde de Almanya Göçmenlik bürosuna yapılmalıdır. 18 yaşından küçük çocukların ebeveynleri ile birlikte bu başvuruyu ilgili yerlere yapması gerekmektedir. Başvuru için gerekli belgelerin tam ve net olarak başvuru temsilciliği ya da göçmenlik bürosundan alınması mümkündür.

Vize Başvuru İşlemleri - Vize Ofisi
aslıhan can 2020-05-13 21:17:37 Cevabı Görüntüle
Almanya vize ücreti 2020 Ne kadar oldu
mustafa kök 2020-05-30 22:46:59 Cevabı Görüntüle
Almanya vizesi evraklar nelerdir
münevver c. 2020-08-10 20:21:38 Cevabı Görüntüle
Almanya vizesi nedir