Almanya'da Akraba ile Aile Birleşimi - Vize Ofisi
Almanya Vizesi

Almanya’da Akraba ile Aile Birleşimi

Almanya'da Bir Akraba veya Yakına Katılmak İçin Almanya Aile Birleşimi Vizesi

Almanya’da yasal yollarla yaşama hakkı elde eden üçüncü ülke vatandaşları, AB dışında yaşayan Alman olmayan aile bireylerini kalıcı olarak ya da en kötü geçici olarak yanına getirmek isterler. Almanya’daki göçmenlik kurumları bu aile birleşimlerini genel olarak desteklemektedir. Bu sebeple AB vatandaşı olmayanların Almanya’daki ailelerine katılabilmeleri için özel bir vize türü ortaya çıkartmıştır.

Eğer bir AB vatandaşı Almanya’da yaşayan aile üyelerinin yanlarında yaşamak ve onlara katılmak isterse tek yapması gereken maddi olarak ayaklarının üstünde durmaktır. Bu kişiler herhangi bir çalışma ve ikamet iznine gerek duymadan Almanya’ya serbestçe gelebilirler.

Diğer tarafta üçüncü ülke vatandaşları daha sonra oturum iznine kadar uzatılabilen bir Aile birleşimi vizesi almalıdır. Bu vize uzun süreli vizeler arasındadır.

Almanya Aile Birleşimi Vizesi için Uygun Başvuru Sahipleri

Uluslararası aile birleşimi vizesi almak için Almanya’da bir akraba olması ve bazı kriterleri yerine getirmiş olması yeterlidir. Bu akraba ister eş, nişanlı veya başka bir aile üyesi olabilir. Bu kişi bazı kriterleri taşımalıdır yoksa aile birleşimi için başvuramazsınız. Bu konu ana kriter kişi gelecek akrabasına maddi olarak sponsor olabiliyor mu? Sorusudur. Bu sorunun cevabı tamam olmadan kesinlikle başvuru yapmanızı önermemekteyiz.

Almanya’daki aile üyelerinin yanına gelebilmek için aile bireylerinin sınıflandırılmasını aşağıda inceledik:

Eş (karı / koca), Almanya’da ikamet eden bir yabancının kayıtlı ortağı

Almanya’da yasal yollarla yaşayan üçüncü ülke vatandaşları eşlerini yanlarına getirme hakkına sahiptir.  Eşini yanına almak isteyen kişinin bazı şartları taşıması gerekmektedir. Eş vizesinin başarı ile alınması için Almanya’da oturan kişinin şu belgelerden bir tanesine sahip olmalıdır:

 • Uzun dönem AB oturum izni.
 • AB mavi kartı olmalı.
 • Almanca bilmeli. (En azından temel seviyede.)
 • 18 yaşından büyük olmalı.
 • Eşi tarafından maddi destek sağlanabilir.

Diğer tarafta eş vizesini almak isteyen kişi de şunlara sahip olmalıdır:

 • Reşit, 18 yaşından büyük olmak.
 • Almanca bilmek. (En azından temel seviyede.)

Almanya Federal Cumhuriyet’i çok eşli olan evlilikleri kesinlikle tanımamaktadır. Bir kişi yanına bir tane eş aldıysa eğer başka ülkede başka eşleri de varsa onları yanına almasına imkân yoktur.

Almanya’daki üçüncü ülke vatandaşlarının çocukları

Almanya’da yaşayan bir ya da iki ebeveyn varsa çocuklarını yanlarına almalarına izin verilmektedir. Burada belirleyici faktör çocuğun yaşı olmaktadır. Eğer ki çocuğun yaşı ve diğer kriterler sağlanırsa başvuru da bulunmada hiçbir sakınca yoktur.

Küçük Çocuklar

Çocuğun hem anne hem babası Almanya’da birlikte yaşıyorlarsa çocuklarını yanına alabilirler. Eğer boşanmışlarsa anne ya da baba hangisi çocuğu Almanya’ya getirmek istiyorsa çocuğun yasal velayet hakkına sahip olmalıdır. Bu şekilde reşit olmayan çocuklar Almanya’ya getirilebilir. Anne, babanın velayet hakkını paylaştığı durumlarda, üçüncü ülkede yaşayan ebeveyn Almanya’da yaşayan ebeveyne velayet hakkını vermelidir. Bu hak elde edildikten sonra aile birleşimi vizesi için başvuruda bulunulabilir.

Yetişkin Çocuklar

Eğer çocuk yetişkinse bir ebeveyni çocuğu Almanya’ya getirmek için gerekli işlemleri başlatabilir. Çocuğun bu durumda aile birleşimi vizesine hak kazanması için kesinlikle evli olmaması gerekmektedir. Evliyse de bu durum diğer vizelere başvurmasında etkili olmayacaktır. Çocuk çalışma vizesi, ziyaretçi vizesi, öğrenci vizesi gibi vizelere başvurarak Almanya’ya gelebilir.

Almanya’da yasal ikamet edenlerin ebeveynleri

Ebeveyn eğer Almanya’da yasal olarak oturuyorsa ve çocuğunun velayet hakkına sahipse çocukları için hemen işlemleri başlatabilirler.

Diğer taraftan bakmak gerekirse Almanya’da yaşayan diğer ülke vatandaşları ortaya çıkabilecek bazı zor durumları engellemek için kendi ebeveynlerini de yanlarında getirme hakkına sahiptir.

Almanya’da ikamet eden bir yabancının diğer akrabaları

Diğer akrabalarda Almanya’da ikamet eden kişinin yanına gelmek için başvuruda bulunabilirler. Almanya’da yaşayan kardeş, teyze, yeğen, kuzen, büyükanne, büyükbabanız varsa onun yanına gitmek için başvurabilirsiniz. Bu vizeler genelde daha zor alınırlar, bu vizenin verilme sebebi ortaya çıkan bir zorluğu önlemektir.

Almanya Aile Birleşimi Vize Gereksinimleri

Vizeye başvuru yapabilmek için size en yakın olan Almanya konsolosluğuna bazı belgeleri ibraz etmeniz gereklidir.

Almanya vizesi için genel olarak gerekli belgeler aşağıdaki gibidir:

 • Başvuran kişinin pasaportu. (Başvurulan süreden sonra 3 ay daha geçerli ve en fazla 10 yıl kadar eski olabilir.)
 • İki tane vize başvuru formu. Eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurulmuş olmalıdır.
 • Açıklama bildirimi. Eksiksiz tamamlanmış ve imzalanmış olmalıdır.
 • Güncel halinizi temsil eden iki tane fotoğraf. ICAO standartlarına uygun olmalı.
 • Alınmış bir seyahat rezervasyonu.
 • Almanya sağlık ve seyahat sigortası. Bu sigorta başvuran kişinin tüm Almanya’da kaldığı süreyi kapsamalıdır.
 • Sponsor kanıtı. Eğer Almanya’da yaşayan kişi gelecek olan üçüncü ülke sakinine sponsor olmalıdır. Eğer ki kişi kendi parasına sahipse sponsora ihtiyaç duymuyorsa bunu mali bütün belgelerini ibraz ederek kanıtlamalıdır.
 • Alınmış bir davet mektubu. Bu mektubun içeriğinde Almanya’da yaşayan aile bireyinden kendilerine katılmasını isteyen ve yerleri olduğunu teyit eden mektup.

Almanya aile birleşimi vizesi için gerekli belgeler:

 • Kalacak yer olduğunun kanıtı.
 • Başvuran kişinin en az A1 seviyesinde bir Almanca bilgisine sahip olduğunun kanıtları.
 • Eş:
  • Yabancı bir memur tarafından çevrilmiş ve tasdik edilmiş daha sonrasında Büyükelçilik tarafından yasallaştırılmış bir evlilik cüzdanı.
  • Eğer eş Almanya’da yaşıyorsa eşin pasaport ve kimlik fotokopileri ibraz edilmeli.
  • Eğer eş Alman vatandaşı değilse yasal oturum izni ve pasaport ibraz edilir.
 • Çocuklar:
  • Doğumu kanıtlayan belgeler.
  • Çocuğun milletinin kanıtları.
  • Almanya’da olan ebeveynin velayet hakkını kanıtlayan tüm belgeler.

Bu bahsi geçen bütün belgeler Almanca ya da İngilizce olarak ibraz edilmelidir. Eğer belgeler kendi diline göre hazırlandıysa her birisi için onaylı ve yasallaştırılmış çeviri eklemeniz gereklidir.

Almanya vizesi için konsolosluk şartlarına göre hazırlanmış eksiksiz evrak listesine >> vizeofisi.com/almanya-vize-evraklari bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Almanya Aile Birleşimi Vizesine nasıl başvurulur

Öncelikle Büyükelçiliğin internet sitesine girerek toplamanız gereken belgeleri öğrenin ve en kısa sürede toplamaya başlayın.

Listedeki tüm belgeleri doğru ve eksiksiz biçimde toplamaya özen göstermelisiniz. Tüm belgeler İngilizce ya da Almanca olmalıdır. Eğer belgeler kendi dilinize göreyse yeminli bir tercüman aracılığı ile çevirileri belgelere ek yapmalısınız.

Tüm belgeler bir araya geldikten sonra ulaşabildiğiniz en yakın başvuru merkezi, konsolosluk veya Büyükelçiliğe belgeleri ibraz edin.

Mülakatın olduğu gün vaktinde orda olun. Tüm belgeleri teslim ettiğinize emin olarak. Oradaki memurla seyahatinizle ilgili ve seyahatin amacıyla ilgili kısa bir görüşme gerçekleştirin.

Almanya Aile Birleşimi Vize Ücreti

Başvurunun işleme alınması için mülakata gittiğinizde bu esnada vize ücretini hemen ödemeniz gerekecektir. Normal şartlarda aile birleşimi vizesi (kategori D) 75 Euro. Reşit olmayan çocuklar içinse bu rakam 37,50 Euro’dur.

Daha sonradan vazgeçmeniz halinde ya da başvurunuzun reddedilmesi halinde ücret geri ödenmeyecektir. Eğer ret cevabı aldıktan sonra tekrar başvuru yapmak isterseniz ücreti tekrardan ödemeniz gereklidir.

Almanya vize kategorinize göre belirlenmiş güncel fiyat listesine >> vizeofisi.com/almanya-vize-ucreti bağlantısını ziyaret ederek öğrenebilirsiniz.

Almanya Aile Birleşimi Vize İşlem Süresi

Başvurunuzun sonuçlanma süresi size ve duruma bağlı olarak günler, aylar ya da haftalar sürebilir. Bu sebeple randevunuzu vaktinde almalısınız. Bu süre Büyükelçiliğin kalabalık olma veya aldığı başvuru sayısına göre değişmektedir.

Almanya’da Aile Vizesi ile Çalışmak

Almanya’ya aile birleşimi vizesi aracılığı ile gelen herkes Almanya’da çalışma hakkını elde etmiş bulunmaktadır. Yanlarına geldikleri akrabanın bazı şartları taşıması gereklidir. Bu şartlar:

 • Bir ikamet izni vardır.
 • AB mavi kartı vardır.
 • Araştırmacı olarak, üst düzey yetenekli birisi olarak Almanya sınırları içindeyse.

Göçmen aile bireyi bu şartlardan bir tanesini taşıyorsa da Almanya’da çalışmaya başlayabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
 • ×