• info@vizeofisi.com Türkiye
 • 0850 228 4353

Almanya’da Çalışmak: Alman Çalışma İzni Almak

 • 23
 • 0
 • Almanya Vizesi
İçindekiler


Almanya’ya gitmek sizin için çok iyi bir kariyer seçimi olabilir. Bu makalenin içinde Almanya’da yaşamak, çalışmak için gereken tüm bilgileri bulacaksınız. İş aramadan tutun oturma izni ve sigortalara kadar tabi ki yazımız bunlarla sınırlı değil tüm ayrıntıları içermektedir.

Almanya vatandaşı olmayan ve Avrupa Birliği vatandaşı olmayan kişiler belirlenen seviyede kendini geliştirdiklerin de ve istenen kriterleri taşıyacak seviyeye geldiklerinde Almanya için iyi birer iş gücü olabilirler.

Almanya yönetimi Almanya nüfusu ve ekonomisi için ekstra bir katkı olan göçmenleri memnun olarak karşılamaktadır. Kişilerin yeteneklerini ve geliştirdiği becerilerini adaletli bir şekilde Almanya ekonomisi içinde uygulamalarına olanak tanır. Bu kadar aranan nitelik ve yeteneğe rağmen kişiler oturma ve çalışma izinlerini elde ettiklerinde Alman ekonomisine uygun birer işçi olabilirler. Bu yüzden makalemizin içeriği Almanya ekonomisi içinde yer almak isteyen yabancıların yerine getirmesi gereken kriter ve yasal kuralları ağırlıklı olarak anlatacaktır.

Almanya ekonomisi özellikle mühendis, sağlık gibi farklı mesleklerdeki profesyonel alanlarda yüksek talep görmektedir. Bu bilginin kaynağı Jobtensor.com’dur. Almanya’da yapılmış bir araştırmadan alınan veridir.

AB vatandaşlığı bulunmayan akademisyenler, araştırmacı, öğrenci, yüksek lisans yapan kişiler ve diğer profesyonel kişiler Almanya oturma izni yasasına ve istihdam sağlama yönetmeliği doğrultusunda iş gücü piyasasına erişebilmektedirler. AB vatandaşı olan kişiler AB hareket özgürlüğü kanunlarına bağlıdır.


Almanya’da uygun niteliklere sahip yabancı işçiler

Almanya sınırları içinde iyi kazandıran bir iş bulmak, Alman iş gücüne sizin de dahil olmanıza izin verilen bir yetki belgesi olan çalışma izni olarak verilmektedir. Çalışma iznini alabilmek için öncelikle Almanya’da yaşama hakkını elde etmeniz gereklidir.  Bu belge Almanya’da oturum iznidir. Almanya’da yaşamak ve çalışabilmek için bu iki belgeye kesinlikle sahip olmak şarttır.

Göçmenler daha önceden çok daha karmaşık belge ve başvurular yapmak zorunda kalmaktaydılar. Oturma ve çalışma izinleri farklı farklı makamlardan verilmekteydi. Son senelerde Avrupa Birliğinde tek bir izin ile kabul edilmesinin ardından süreç uyumlu ve basit hale gelmiştir.

Çalışma ve ikamet iznini kapsayan tek izin yönergesi

AB vatandaşı olmayan kişilerin AB’ye başvurarak tek bir makama yapacakları başvuru ile Almanya dahil olmak üzere tüm AB ülkelerinde çalışma ve oturum izni almasıdır. Bu durum tek izne sahip olmak olarak isimlendirilmiştir.

Bu izin iki farklı sınıftaki yabancılar için geçerlidir. Bu sınıflar:

 • Çalışmak ve yaşamak için Almanya’ya gitmek isteyen AB vatandaşı olmayan kişiler.
 • Almanya’da yaşayıp, işlere erişebilen fakat AB vatandaşı olmayan kişilerdir.

Tek izin kavramı aşağıdakileri kapsamaktadır:

 • Almanya’da yaşama ve çalışmak için bir tane başvuru yapılması.
 • AB vatandaşı olmayan kişiler ve Alman vatandaşlarına eşit hakların sağlanması.

Almanya’da sınıflandırılmış yabancı işçiler

Bir kişinin çalışma iznine sahip olabilmesi kişinin kendi doğduğu ülkesi ve Almanya’nın ikili ilişkilerine ve yaptığı anlaşmalara göre belirlenmektedir.

Almanya’da çalışma hakkını elde edenlerin kategoriye konulması çok önem arz etmektedir.

Yabancı AB vatandaşları, İsviçre ve Avrupa ekonomik bölgesi (EEA), yani Liechtenstein, Norveç veya İzlanda’dan

Almanya’da çalışıp yaşayabilmek için ve iş gücü hareket bağımsızlığından faydalanabilmek için oturma ya da çalışma iznine sahip olmak bu yabancı kategorisinde şart değildir. Almanya’ya taşınma esnasında geçerliliği olan bir kimlik ve pasaport taşımak ve taşınmak istenilen şehirdeki “Einwohnermeldeamt” ismiyle anılan nüfus merkezlerine kayıt olabilmek sağlanması gereken tek şarttır.

Avustralya, İsrail, Japonya, Kanada, Kore Cumhuriyeti, Yeni Zelanda veya ABD’den gelen yabancılar

Bu sınıfta yer alan yabancı vatandaşlar için vize gerekli değildir. Yine de Almanya’ya girişlerine dair bir kayıt yaptırmaları zorunludur.  Almanya’ya vizesiz girebilen ve direk oturma, çalışma izni verilen tek işçi sınıfı bu sınıftır.

Diğer AB üyesi olmayan vatandaşlar

Bu işçi kategorisi Almanya’ya giriş için öncelikle vize işlemi başlatmalıdır. Vize başvurusunda hiçbir yanlışlık yapılmamalı ve neden başvuru yapıldığı, Almanya’da kalma amacı açıkça anlatılmalıdır. Kısa süreli alınan vizeler daha sonradan uzun süreli vizelere dönüştürülemezler tamda bu yüzden Almanya’ya gitmek için alacağınız vizenin amacınıza uygun olması önemlidir.

Bu sınıfta bulunan kişiler Almanya’ya ilk gittikleri an Almanya oturum ve çalışma izni için başvurularını yapmalıdır. Çalışma izni alırken iş bulduğuna ve bir şirketin onu istihdam edeceğine dair kanıt niteliğinde belgeleri ibraz etmelidir.

İkamet ve çalışma izni kategorileri

İkamet yasası olarak bilinen yasa 2005 yılından beri yürürlüktedir. Bu yasa Almanya’da farkı amaçlarla kalmak isteyen, sığınan yabancılara yapılacak yardım ve kuralları içinde barındırmaktadır. Bu yasa sayesinde göçmenlere kapsamlı bir iş bulma hakkı tanınmaktadır.

Bu yasaya göre göçmen olan kişilerin Almanya’da yaşamasına yarayacak yasanın önemli hükümleri şunlardır:

 • Vize belirli bir süre için Almanya’da oturum izni veren bir vizedir.
 • Yabancıların Almanya’da daha uzun süreler kalabilmeleri için geçici olarak yerleşim ve çalışma izinleri de verilebilir.
 • Almanya’ya ilk kez giren ve AB üyesi olmayan kişiler kalış amacına uygun olan vizeleri taşımak zorundadır. (Çalışma ve oturum izni.) Almanya’ya ilk vardıkları anda çalışma ve oturum izni başvurusu yapmalıdırlar.
 • Son beş yıl içinde geçici oturma iznine sahip ve belirli ek nitelikleri sağlayabilecek kişilere yerleşim için sürekli oturma izni verilmektedir.
 • Sürekli yerleşim oturma iznine sahip olan kişilerin yüksek tecrübe ve yeteneğe sahip işçiler ve AB Mavi kart sahipleri olma ihtimali daha yüksektir.
 • İkamet kanunu olarak bilinen kanun aynı şekilde uzun dönem oturum izninin sürekli yerleşim iznine benzediğini de tanır.
 • AB vatandaşı olmayan ülkelerin nitelikli istihdam için alınan, sürekli oturum izni alma ihtimali daha yüksek olan süreli oturum izni ile karıştırılmamalıdır. Bu işlem AB mavi kart direktifindedir ve AB mavi kart varsa yapılmaktadır.

Almanya’ya değişik sebeplerle gelen kişiler aşağıdaki oturum unvanlarından birine kesinlikle sahip olmalıdırlar. Unvanlar şunlardır:

 • AB mavi kart.
 • AB uzun dönem ikamet izni.
 • Vize uyarınca.
 • Yerleşim izni.
 • Geçici oturum izni.

Tek izin başvurusu

Almanya’da çalışma ve verilen ikamet iznini belirleyen, başvuran kişinin niteliklerine ve menşeine bağlı olan başvurudur.

Akademisyenler için istihdam beklentisi

Almanya’da ismini duyuran bir akademisyen olmak ya da Almanya’da bu dereceye sahip başka bir makama gelmek istiyorsanız, öncelikle AB mavi kart başvurusu yapmak zorundasınız.

AB mavi karta başvuru yapacak olan kişiler Almanya’da niteliğini kullanarak bir sözleşmeyle işe girdiğinin kanıtlarını ibraz etmelidir.  Sözleşmede yazılı olan maaşın yıllık tutarı en az 48.800 Euro’yu bulmalıdır.

AB mavi karta sahip olan kişiler Almanya’ya gelişlerinden 33 ay sonra kalıcı yerleşim iznini almayı hak etmektedirler. Dil şartını erkenden yerine getirerek B1 seviyesinde Almanca öğrenirse (Tüm Avrupa da istenen seviye minimum B1’dir.) sürekli yerleşim iznini 21. Ayında hak edebilir.

İş sözleşme durumlarını sevmeyen bu sınıftaki kişiler AB mavi kart başvurularını evden yapamazlar. Önce Almanya’ya gelerek 6 aylık süre içinde iş bulmalıdırlar. İş sözleşmesini yaptıklarında AB mavi karta başvuru yapma hakkına sahip olunmaktadır. Bu işlemler sırasında vizenin süresinin aşılması halinde AB Mavi kart başvuru yapacak kişi bu süreçte Almanya’da kalabilir.

Alman üniversitelerinden AB Üyesi Olmayan Mezunlar

Sözde uluslararası öğrenciler Almanya’daki eğitimlerini Almanya dışında bitirmişlerdir. Bu öğrenciler de Almanya’nın ekonomik sistemine yasal olarak dahil olma hakları vardır. Yabancı olan kişiler Yabancılar ulusal otoritesi aracılığıyla çalışma ve oturum izni talep edebilirler.  Bu sınıfta bulunan kişinin henüz bir iş kontratı olmayabilir. Durum böyle olunca 18 ay Almanya’da oturum izni verilir. Bu süre içinde iş bulabilirse kişi AB mavi kartı almaya hak kazanmış olur. İş bulmasındaki tek şart kişinin yaptığı işte kalifiye bir eleman olmasıdır.

Mesleki niteliklere sahip AB üyesi olmayan vatandaşlar

Mesleki nitelikleri olan AB vatandaşı olmayan kişiler, Almanya’da çalışma ve oturum izni için başvurabilirler.

Bu sınıftaki adaylar nitelikleri büyük devletlerce tanınırsa ve kalifiye eleman olarak sağlam bir iş sözleşmesi imzalayarak kendilerini kanıtlarlarsa Almanya’da çalışma ve oturma izni için başvurma hakkını eline alırlar. Tanınmış bir yeteneğe sahip olmayan kişiler için yeterliliği tanıyan otorite eğer durumu uygunsa kişiden Almanya sınırları içinde ekstra eğitim ve uygulama almasını talep edebilir. Bu gerçekleştiğinde kişi çalışma ve oturum iznine başvurarak sınırlı ikamet hakkını alır. Kişi eğer bir konuda uzmansa ya da kalifiye bir kişiyse “Recognition Finder’” isimli sistemdeki bilgileri kullanılarak Almanya’ya gelmeden kalifikasyon tanınması için başvurmalıdır.

Almanya’da mesleki eğitim almak ve çalışmak isteyen AB vatandaşı olmayanlar

AB vatandaşı olmayan yabancılar Almanya’da oturarak meslek eğitimi almak isterlerse bu kural ile yapmaya hak kazanırlar. Bu sınıf için aranan şartlar federal iş ajansından bu amaçla Almanya’da kalmak için izin almaktır. Kişi eğitimini bitirdiğinde Ulusal Yabancı Ofisi’nin iş aramak için verdiği bir Almanya’da bir yıllık oturum iznini almaya hak kazanır. Kişi kendi niteliği ile ilgili bir sözleşme imzalar imzalamaz kendine uygun olan çalışma iznine başvuru yapmaya hak kazanır.

Vize başvurusu

AB vatandaşı olmayan kişilerin öncelikle Almanya girişleri için vize almaları ön şarttır. Vize oturum ve çalışma izinlerine bakılarak verilecektir. Örnek vermek gerekirse: sınırlı oturum izni, AB mavi kartı, sürekli kalma izni, Uzun dönem AB oturum izni.

Almanya’da iş bulmak

Teknolojinin de gelişmesiyle bu işlem çok kolaylaşmıştır. İnternet dünyadaki her yerde olan açık pozisyonların bilgilerini ulaştırıyor. Bunun yanında adayın niteliklerine uygun işi bulmasına yardımcı olmaktadır. Bu konuda internette birçok kariyer sitesi vs. vardır.

Bir iş aramak

Almanya sınırları içinde iş sahibi olabilmek için iki ayrı yöntem vardır. Almanya’ya gitmeden iş bulmak Almanya’da olunca yüz yüze iş bulmak. Formu önemli değil fakat online olarak iş bulmak internetin sağladığı en büyük fırsatlardandır.

Almanya içindeki işler hakkında bilgileri ücretsiz paylaşan kanallar bulunmaktadır.

Boş olan pozisyonlardaki iş ilanlarını yayınlayan devletin kurumları:

 • Federal iş bulma kurumu.

İş arayanlar için çevrimiçi başka özel kanallar.:

 • Yerel iş siteleri.

Herhangi bir ülkeden iş bulma kurumlarındaki Almanya’daki açık pozisyonlarla ilgili bilgi toplantıları ya da iş fuarı olup olmadığını her zaman görüntülemeniz mümkündür.

Buraya bakarak Almanya’da talep gören meslekler ile ilgili bilgi almanız mümkündür.

İş başvuru süreci

Başvurulmak istenen işler seçildikten sonra belli bir hazırlık süreci olmalıdır. Bazı işverenler, şirketler sizden yazılı olarak belgelerinizi posta yolu ile göndermenizi talep edebilirler. Son zamanlarda internetin gelişmesiyle bu gelenek bitme noktasına gelse de bazı kişiler tarafından sürdürülmektedir.  Çevrimiçi olarak yapılan başvurularda belgeler PDF biçiminde gönderilmelidir. Yanında bütün belgeler ekli yer almalıdır.

İş başvurunuzu ister mektupla gönderin ister online başvuru yapın gerekenler şunlardır:

Kapak mektubu

Kapak mektubunun amacı sizin aldığınız tüm örgün ve yaygın eğitimleri iş verenin topluca görmesidir. Geçmişteki deneyimleriniz de kapak mektubuna eklenmelidir. Başvurulan işe nasıl değer kazandırılacağının anlatıldığı bir mektuptur. Kapak mektubu iş verenler tarafından ilk okunan belgedir. Eğer bu belge düzgün değilse diğer belgelere bakmaya gerek bile görmezler. Eğer kapak mektubunuz uygunsa diğer belgeleri kontrol etmeye devam eder. Kötü bir kapak mektubu iş bulmanızın önüne geçebilir.

Özgeçmiş (CV)

Özgeçmiş, eğitimleriniz, iş deneyimleriniz, kişisel veri ve özel beceriler hakkında bilgi veren belgedir. AB işverenleri genel olarak Europass CV denilen standart bir Cv formunu doldurmanızı istemektedirler. Bu formu doldururken tüm bilgilerinizin doğru olmasına ve bilgilerin birbirini tutmasına özen göstermelisiniz. Europass CV’yi direk çevrimiçi olarak doldurmanız da mümkündür.

Eğitim

Bir başvuran olarak eğitiminiz ile ilgili tüm ayrıntıları belirtmelisiniz. Bu üniversite dereceleri, ders notları, meslek eğitimi de dahil aldığınız tüm eğitimleri içine almaktadır. Bütün bu bilgilerin kabul edilebilmesi için kanıtlayacak belgelerin elinizde bulunması şarttır. Örnek vermek gerekirse üniversiteden mezun olduğuna dair diploma sizin üniversiteyi bitirdiğinizi kanıtlar. Bilgileri örgün, yaygın ve meslek eğitimleri olarak ayırın ve tüm belgeleri kronolojik sıra ile düzenlediğinizden emin olun.

Bilgisayar yetenekleri

Bilgisayarla ilgili yetkinliğinizi göstermelisiniz. Özellikle yaptığınız iş bilgisayarla ilgiliyse bu alandaki yeteneklerinizi kanıtlamanız önemlidir.

Dil becerileri

Konuşup, anlayabildiğiniz ve yazabildiğiniz tüm dilleri liste halinde kanıtlarla birlikte belgelere eklemelisiniz.

Diğer beceriler ve yetenekler

Problem çözme, iletişim, müzakere, dinleme gibi kişilerarasındaki becerilerini geliştirmiş olmanız başvurunuzun kabul edilme oranı yükselecektir. Benzersiz bir yeteneğiniz varsa işle ilgili olup olmaması önemli değil burada belirtmelisiniz. Bu bilgiyi vermek başvurunuzu ilginç hale getirebilir.

Sertifikalar

Başvuruda çok önemli bir kısım profesyonel, örgün ve yaygın eğitimlerinizi kanıtlamaktır. Başvurunun doğru değerlendirilebilmesi için bu sertifikaların diğer bölümde bahsettiğiniz yeteneklerinizle uyumlu olması gerekmektedir. Bu bilgiler çelişirse başvurunun kabul edilme oranı düşer.

İş görüşmesine katılmak

Başvuran adaylar değerlendirildikten sonra seçilmeleri halinde şirket adayı iş görüşmesi için davet edecektir. İş görüşmeleri şirketin temsilcisi, insan kaynakları görevlileri ve bazen de görüşme panelleri ile toplantı yapılarak ibraz ettiğiniz bilgilerin doğrulu kontrol edilir. Şirketler genelde adaylardan şirketi gezmelerini ve iş tecrübesi, nitelik ve becerileri hakkında konuşmak isteyebilirler.

Bu iş toplantıları iş vereniniz olacak kişiyi etkilemek için en uygun zamandır. Kıyafetlerinize ve saç kesiminize özen göstermeniz faydalı olacaktır. Görüşme için vaktinde buluşma noktasında olmanız da önem arz eder. Verdiğiniz bilgileri orada birebir göstereceğinizden verdiğiniz bilgilerin doğruluğundan emin olmalısınız. Size verilen soruları dikkatli bir şekilde dinleyip biraz düşünerek cevap verin. Genel iş görüşmelerinde sorulan soruların her birine gitmeden cevap hazırlamanız faydalı olabilir.

Genel de tipik Alman şirketleri başvuran kişinin görüşme için ayırdığı tüm masrafı öder. Toplantıyı telefon ya da internet üzerinden yapmak isterseniz daha önceden bunu bildirmelisiniz.  Bunu bildirirken geçerli bir sebep sunmalısınız. Bu sebep gerçekçi ve inanılabilecek bir sebep olmalıdır. Eğer ki şirket sizinle birebir toplantı yapmak istiyorsa yolculuk, kalma gibi masraflarınızın karşılanıp karşılanmayacağını sormanızda fayda vardır.

İki senaryoda da görüşmeden sonra şirkete bir teşekkür mektubu göndermeniz ya da e-posta yazmanız etkileyici bir hamle olabilir. Mektubun içinde iş için neden sizi seçmeleri gerektiğini tekrar hatırlatmanızda sizin lehinize olacaktır.

Ne Zaman Çalışır

Mülakat sona erdikten sonra şirket işe alınıp alınmadığınızı size birkaç gün içinde bildirir. Eğer ki işi aldıysanız en kısa zamana sizinle bir iş kontratı imzalarlar.

Bu sözleşme şirket tarafından yapılmaktadır. Sözleşmenin içeriği hükümler ve kurallar içinde iş birliği yapacağınıza dair söz verdiğiniz ve işe alındığınızı kanıtlayan resmi bir belgedir. Sözleşmeler her zaman yazılı olarak sunulur ve şirket yetkilisi, aday bu belgeyi imzalamalıdır. İmzayı atmadan önce sözleşmeyi okumak sizi ilerdeki başınıza açılabilecek dertlerden kurtarabilmektedir. Sözleşme maddelerinde size uymayan bir madde varsa imzalamayın.

İş kontratlarında genel olarak aşağıdaki kısımlar vardır:

İş kontratı tarafları

İşi alan kişinin ve işverenin adı ve adres bilgileri yazılır.

İş kontrat süresi

Sözleşmenin geçerli sayılacağı süredir.

Deneme süresi

Çalışanın deneme süresi altında şirkette bulunacağı zaman dilimi.

Çalışan kişinin iş yeri

Çalıştığınız yerin değişeceği veya değişmeyeceği bu sözleşmede belirtilmelidir.

Kişinin yapacağı işin belirlenmesi

İmzaladığınız kontratta yapacağınız işin tüm ayrıntıları belirtilmelidir. İşin ayrıntıları yazılırken iş görevlerinin ton dahilinde teslim etmesi lazım olan zamanı da içerebilir.

Çalışa kişinin maaşı

Kontratta ücretin ne kadar olduğu, maaş alma günleri, mesai ödemeleri, hafta sonu ve tatil ödemeleri net belirtilmelidir. Maaş brüt olarak kontratta yer almalıdır. Maaşın içinden sağlık sigortası, vergi , uzun vadeli bakım sigortası, işsizlik ve emeklilik sigortası gibi kesintiler olması doğaldır.

Çalışanın mesai saatleri

Kişinin günde ne kadar bu işle meşgul olması gerektiği net belirtilmelidir.

Bayram ve tatiller

Kontratta tüm bayram ve tatil izinleri yer almalıdır.

Bildirim terimi

Kontrat iş vereni işten ayrılmak için bilgilendirme süresini de barındırır. Eğer ayrılma söz konusuysa iş veren kişi kontratın feshi için çalışana haber vermek zorundadır.

Ortak ve iş anlaşmaları

İş kontratları ortak ve toplu kontratlardır. Bu tatil, maaş ve diğer başka şeyleri düzenleyebilen özel sektör çalışan ve şirketleri içinde geçerlidir. İstisnai durumlarda şirket çalışanlarında çıkarlarını korumak adına bir sendikaya sahip olabilir. Bu bilgiler direk işverenden alınabilir.

Almanya’da yabancı işçi olarak ödenecek vergiler

Almanya’da çalışan bir birey olduğunuzda, Alman vatandaşları ile aynı derecede vergi ödeyeceksiniz. Çalışan kişilerin ödediği en önemli vergi gelir vergisidir.

Almanya’da çalışırken vergi ve diğer ücretler hakkında bazı bilgileri bilmeniz faydalı olacaktır. Bilmeniz gerekenler:

 • Şirkette çalışmaya başladıktan sonra şirket brüt olarak size verilen maaştan tüm vergilerinizi öder.
 • Şirket adınıza “Dayanışma” ve “Kilise” vergilerini de ödemek ister.
 • Şirket emeklilik, işsizlik ve sağlık sigortalarınızı brüt maaşınızdan direk öder.
 • 2014 yılından sonra 354 Euro’dan yüksek maaşların gelir vergisi ödemesine karar verilmiştir.
 • Vergiler asgari ücret alanlar için %14 daha yüksek maaşlı çalışanlar için %45’e kadar çıkabilir. (Bekarları alacağı yıllık maaşlar 250.730 Euro, evliler için 501,460 Euro’dur.)
 • Dayanışma vergileri gelirinizin %5,5’idir.
 • Kilise vergisini dini kişi ve gruplar belirlerler gelir vergisinin %8-%9’unu geçebilir.
 • Bekarlar ve aile olanlar için 6 ayrı sınıfta indirimler yapılmaktadır.
 • Gelir vergisi dediğimiz vergi her ay ödenmektedir. Sizden fazla vergi alındığını görürseniz buna itiraz edebilirsiniz. Eğer gerçekten fazla vergi alınıyorsa devlet size geri ödeme yapacaktır.

Sosyal Güvenlik sistemi

Almanya’da işe başladıktan sonra herkes sosyal güvenlik primi ödemek zorundadır. Bu prim işsizlik, kaza, hastalık gibi hiç beklenmeyen durumlardan sizi koruyacaktır.

Sosyal güvenlik sistemine dahil olan her kişi liste halinde yazacağımız sosyal güvenlik gruplarından bir tanesine dahil olabilir:

 • İşsizlik sigortası
 • Uzun vadeli bakım
 • Kaza sigortası
 • Emeklilik sigortası
 • Sağlık sigortası
Sosyal Güvenlik kartı

Sosyal güvence kartı, Almanya sınırları içinde çalışan herkese verilmektedir. İçinde sosyal güvenlik numaralarını ihtiva eder. Bu numara çalışanlara Almanya’da farklı sosyal yardım seçenekleri sunmaktadır. İş verenin sizi çalışan olarak gösterebilmesi için bu numara kesinlikle gereklidir. Bu numaranın kaybolması halinde Alman emeklilik fonu sayesinde yeni numaranızı temin edebilirsiniz.

Emeklilik fonunuzu almak

Almanya’da belirli bir süre geçirip çalıştıktan sonra geri ülkenize dönmek isteyebilirsiniz. Almanya’da çalıştığınız günlerde ödenen emeklilik fonlarını geri talep etme hakkınız bulunmaktadır.

Almanya’daki Serbest Çalışanlar ve Çalışanlar için sağlık sigortası

Size önerilebilecek en iyi sigorta sizi 5 yıla kadar kapsayacak ve bütün acil durumlarda teminat sunan bir sağlık sigortası yapmanızdır. Bu sigorta özellikle Almanya’da yaşayan yabancılara kesinlikle önerilir.

Almanya’ya giden bir göçmen olarak öncelikle çalışma ve sağlık sigortası almanız lazımdır. Bu sigorta sayesinde gittiğiniz tüm ülkelerde sigortalı sayılacağınız için yurt dışına sürekli giden Alman vatandaşlar içinde biçilmez kaftandır. İyi bir fiyat ve tam teminat bekliyorsanız sağlık sigortanızı bizden yaptırmanız sizin için avantajlı olacaktır.

Ailenle bir araya gel

Almanya sınırları içinde yasal bir çalışan ve Alman ekonomisine dahil olduktan sonra koca, eş, çocuk gibi aile üyelerinizi Almanya’ya getirmek için başvuru yapabilmeniz mümkündür.

Almanya’daki yabancı AB Vatandaşı işçiler

Ailelerin Almanya’ya gelmeleri durumunda tüm aile şartları uygunsa çalışma ve Almanya’da yaşama hakkına sahip olarak Almanya’ya gelir. Fakat Almanya’da oturum iznine sahip olamamaktadırlar.

Almanya’da çalışan yabancı üçüncü ülke vatandaşları

Üçüncü sınıf bir ülkeden bile Almanya’ya geldiyseniz koca, çocuk veya eşinizi Almanya’ya getirmek için başvuru yapma hakkına sahipsiniz.

Eşinizi veya kocanızı Almanya’da yanınızda götürmek

Eş veya kocayı Almanya’da yanında getirmek zorunlu bir şarttır. Bunun için:

 • AB mavi kartınızın olması ya da oturum izninizin olması gereklidir.
 • Bir aile için yeterli ev kiralandığını kanıtlayan sözleşme ve bütün kanıtlar.
 • Ailenin tüm giderlerinin karşılanabileceğine dair bütün kanıtlar sunulmalıdır.
 • Kocanız ya da eşiniz reşit yani 18 yaşından büyük olmalıdır.

Oturma iznine sahip olmak için gelecek olan çiftin ikisinden biri temel Almanca bilmelidir. Aşağıda sıralanan şartlar varsa Almanca yeterliliğine gerek görülmemektedir. İşte şartlar:

 • AB mavi kart sahipleri.
 • Almanya sınırları içinde niteliğine uygun iş bulmuş olmak.
 • Koca ya da eşin üniversite diploması varsa.
 • Kanada, ABD, Japonya, İsrail, Avusturalya, Yeni Zelanda vatandaşıysanız.

Çocuklarınızı Almanya’ya getirin

Çocuklarınız Almanya’ya sizin sayenizde gelebilirler. Çocuklarda oturma izni alabilirler aşağıdaki şartları taşıyorsanız:

 • Sizin oturum izniniz varsa. (Eş ya da koca fark etmez.)
 • Boşanmış bir çiftseniz ve çocuk 16 yaşına gelene kadar Almanya’da kaldıysa bu izni alabilir.

Ailenizi Almanya’ya getirmek

Tüm ailenizi Almanya’ya yanınıza alma şansınız vardır. Bu prosedür tam olarak şu şekilde işlemektedir:

 • Aile fertleriniz aile birleşimi başvurusu için Almanya konsoloslukları ya da büyükelçiliğine başvurur.
 • Aile bireyleri Almanya’ya geldiklerinde yabancılar ve mukim kayıt bürolarına onların kaydını yaptırmalısınız.

Ailem için yaşama ve çalışma izni Almanya’ya geldi

Ailedeki tüm üyeler bir defa oturum iznine sahip olacaklarından Almanya sınırları içinde tüm oturma ve çalışma haklarına eşit derecede sahip olacaklardır. Almanya’da çocuklarınız için üniversite, lise, meslek eğitimi gibi farklı eğitim dallarına ulaşmanıza olanak sağlanacaktır.

Almanya’da aile üyelerine katılmanın diğer avantajları

Almanya’da olan yabancı ailelerinin çocuklarının yararlanabileceği diğer avantajlar:

 • Anne ve babasının tüm izinlerinden yararlanmak.
 • Genç aile olarak Almanya’dan destek almak.
 • Daha fazlası…

Makale içinde anlatılan tüm bilgiler bilgilendirme amaçlıdır. Ayrıntılı bilgi için lütfen büyükelçilik ve konsolosluğa başvurun.

Bir cevap yazın:

Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

whatsapp