D- C1/D Mürettebat Vizesi

D, C1/D Mürettebat Vizesi

D- C1/D Mürettebat Vizesi

Amerika Birleşik Devletleri Mürettebat Vizesi göçmen olmayan vize sınıfında bulunur. Eğer uluslararası yolculuk yapan veya eğitim veren bir gemi ya da uçakta görevli iseniz bu vizeyi almanız gerekmektedir. Çalıştığınız gemi veya uçak herhangi bir sebepten ötürü Amerika’ya uğrayacak ise içinde bulunan mürettebatın temin etmesi gereken vizedir. Bu vizeyi temin edebilmeniz için konsolosluğa yazdığınız vize talebine ek olarak işvereninizden alacağınız görev ve seyahat planını, transit mürettebat geçişi hakkında ıslak imzalı resmi belgeyi de sunmanız gerekmektedir. Aşağıda örnek teşkil etmesi açısından birkaç iş sınıfı belirtilmiştir.

  • Ticari bir uçaktaki pilot, yardımcı pilot veya uçuş görevlisi ve benzeri
  • Bir gemide görevli kaptan, kaptan yardımcısı, teknisyen, tayfa, mekanikçi ve benzeri
  • Bir yolcu gemisindeki cankurtaran, aşçı, garson, masör veya masöz, barmen ve benzeri diğer hizmet personeli
  • Bir eğitim gemisindeki stajyer personel

Mürettebat Olarak Çalışan Personele Özel Evraklar

Mürettebatın çalıştığı firmanın veya yatın sahibinden işin ne kadar süre devam edeceğini ve Amerika’da giriş yapılacak yerlerin bildirimini yapan ve ayrılış zamanını belirten resmi yazı.

Havayolu Çalışanlarına Özel Evraklar

İşverenin, D- C1/D Mürettebat Vizesi için başvuran kişinin kendi firmasında çalıştığını doğrulayan resmi yazı  sunulmalıdır. Ayrıca mürettebat vizesi talep ettiği bir yazı da mutlaka olmalı ve seyahat süresince bulunulacak yerler, seyahat planı, giriş ve çıkış tarihleri belirtilmelidir.

Gemi adamları

  • Liman cüzdanı ya da gemi adamı yeterlilik belgesi
  • Gemicilik acentesinden mürettebatın çalıştığını gösteren ve Mürettebat Vizesi talep eden bir yazı

Yolcu Gemisi

  • İşe alım acentesinden alınan yazı
  • Yolcu gemisi ile yapılmış sözleşme

D- C1/D Mürettebat Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Vize başvurularında esasın seyahat amacı olması evrakı ve gerekliliği belirleyen en önemli konudur. D- C1/D mürettebat vizesi karmaşık hali ile oldukça titiz yapılması gereken yapıdadır. Evrakların sorunsuz şekilde teslim edilmesi ve durumun anlatılması hususunda bilgilerin doğru verilmesi önemlidir. Uluslararası kanunlar çerçevesine göre hareket edilerek verilen bu vize oldukça önemlidir.

Sizin iş düzeninizi etkileyecek faktörlerin söz konusu olması da ne denli önemli olduğunu gösterir. Zorlayıcı halinin bilinmesinden dolayı D- C1/D Mürettebat Vizesi başvurusu nasıl yapılır? Sorusu sıklıkla sorulan sorulardandır. Zor olması ve teferruatının diğer vizelere göre daha fazla olması gerekliliği de ortaya koymaktadır. Profesyonel destek almadan bu vizeye sahip olmanın oldukça zor olması da gerekliliği net şekilde açıklamaktadır. Riske girmeme adına bizlerle iletişime geçip vizenizi rahat şekilde almanız mümkündür. Başvurudan ret alma ihtimalinizi en aza indirecek yapımız kontrol noktasında da en iyiyi ortaya koymaktadır. Böylece sizde istediğiniz vizeye istediğiniz tarihte sahip olabilirsiniz.

D- C1/D Mürettebat Vizesi Takibi

Evrakların teslim edilmesi ile birlikte değerlendirme süreci başlayacaktır. Bu süreç hem zorlayıcı hem de sizi ciddi sıkıntılara sevk edecek yapıdadır. Bu yüzden takipler konusunda destek almak oldukça önemlidir. Bizlerle iletişim geçip başvurularınızı birlikte yaparak düzeni daha rahat oluşturabiliriz. Takipleri yakından yapan personelimiz sürekli olarak size bilgi aktararak vizenin durumunu belirtecektir. Sizde bu sayede vize takibi gibi işlemlerle uğraşmazsınız.

D- C1/D Mürettebat Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Çok sayıda evrakın incelenmesi ve birçok kurumdan bilgi alınması başvuru değerlendirme süresini etkilemektedir. Ayrıca resmi tatil günlerine denk gelmesi ve iş yoğunluğunun oluşması değerlendirmenin uzamasına sebep olmaktadır. Bu tür olumsuzluklar söz konusu değilse eksiksiz evrak sunduğunuzda başvurunuzu 7 – 15 iş gününde sonuçlanabilmektedir. Her türlü faktörü hesaba katıp riskli hallerden uzak durmak için doğru yaklaşım 1 ay öncesinden sunulan başvurudur.

Vize Başvuru İşlemleri - Vize Ofisi