Andora Vatandaşlık İşlemleri

Andorra Vatandaşlık

Andora Vatandaşlık İşlemleri

Andora’ da yaşamakta olan yabancı uyruklu kişilerin Andora vatandaşlığına geçiş yapabilmesi için çok fazla yöntem bulunmaktadır. Vatandaşlığa geçiş işlemi, bir ülkenin vatandaşının kendi özgür ve hür iradesi doğrultusunda karar vermesi gereken işlemdir. Bu özgür iradeyi kullanarak Andora vatandaşlığına geçmek isteyen kişilerin ise belirli prosedürleri gerçekleştirmesi gerekmektedir.

Andora Vatandaşlığı için Gereken Kriterler

  • Andora’ da özel durumlar içerisinde 4 yıl, genel değerlendirme için ise 8 yıl Andora’ da geçici ikamet izni ile yaşamak gereklidir.

  • Süresiz olarak ya da sınırlı olarak Andora oturum izni sahibi olmak
  • Süresiz oturma izni alabilmek için 18 yaş sınırı bulunmaktadır.
  •  Aile birleşimi kapsamında Andora vatandaşlık işlemlerine başvuruda bulunuyor ise, eşin de Andora Hükümeti tarafından belirlemiş olduğu şartları sağlaması gerekmektedir.
  • Vatandaşlık başvurusunda bulunan kişinin sabıka kaydının temiz olması gerekmektedir.
  • Andora vatandaşlığı için başvuruda bulunan kişilerin Andora yabancı dil sınavını geçmesi gerekmektedir. Bu dil sınavından geçer belge alamayan kişilerin vatandaşlık işlem başvuruları reddedilecektir.
  • Andora Hükümeti anayasal düzenine bağlılık yemini etmek ve bu yemini imzalamak gereklidir. Başvuru sahibinin anayasal düzene aykırı tutum ve davranışlarının bulunmaması gerekmektedir.
  • Andora vatandaşlık işlemleri konusunda, başvuru sahibinin 18 yaşından küçük çocuğuna da vatandaşlık verilmesini garanti altına almaktadır. Bu sayede aile bütünlüğünün korunması ve aile birleşiminin yasalara uygun şekilde oluşması sağlanmaktadır.

Çocuklar için Andora Vatandaşlığı Başvuru İşlemleri

Andora vatandaşı ile evlenmiş ya da aile birleşiminden dolayı Andora vatandaşlığına geçmek isteyen 21 yaşından büyük olan bireylerin 18 yaşından küçük olan çocukları için Andora vatandaşlığı başvuru işlemleri yapılmaktadır.

Bu işlemler ilk olarak bulunulan bölgedeki yetkili kılınan Andora temsilciliğine ardından Andora sınırları içerisinde resmi olarak bulunulan süre zarfı içinde de Andora Göçmenlik bürosuna yapılmalıdır.

18 yaşından küçük çocukların ebeveynleri ile birlikte bu başvuruyu ilgili yerlere yapması gerekmektedir. Başvuru için gerekli belgelerin tam ve net olarak başvuru temsilciliği ya da göçmenlik bürosundan alınması mümkündür.

  1. Andorra VİZESİ
Vize Başvuru İşlemleri - Vize Ofisi