Angola Vatandaşlık İşlemleri

Angola Vatandaşlık

Angola Vatandaşlık İşlemleri

Angola’ da yaşamakta olan yabancı uyruklu kişilerin Angola vatandaşlığına geçiş yapabilmesi için çok fazla yöntem bulunmaktadır. Vatandaşlığa geçiş işlemi, bir ülkenin vatandaşının kendi özgür ve hür iradesi doğrultusunda karar vermesi gereken işlemdir. Bu özgür iradeyi kullanarak Angola vatandaşlığına geçmek isteyen kişilerin ise belirli prosedürleri gerçekleştirmesi gerekmektedir.

Angola Vatandaşlığı için Gereken Kriterler

  • Angola’ da özel durumlar içerisinde 4 yıl, genel değerlendirme için ise 8 yıl Angola’ da geçici ikamet izni ile yaşamak gereklidir.
  • Süresiz olarak ya da sınırlı olarak Angola oturum izni sahibi olmak
  • Süresiz oturma izni alabilmek için 18 yaş sınırı bulunmaktadır.
  •  Aile birleşimi kapsamında Angola vatandaşlık işlemlerine başvuruda bulunuyor ise, eşin de Angola Hükümeti tarafından belirlemiş olduğu şartları sağlaması gerekmektedir.
  • Vatandaşlık başvurusunda bulunan kişinin sabıka kaydının temiz olması gerekmektedir.
  • Angola vatandaşlığı için başvuruda bulunan kişilerin Angola yabancı dil sınavını geçmesi gerekmektedir. Bu dil sınavından geçer belge alamayan kişilerin vatandaşlık işlem başvuruları reddedilecektir.
  • Angola Hükümeti anayasal düzenine bağlılık yemini etmek ve bu yemini imzalamak gereklidir. Başvuru sahibinin anayasal düzene aykırı tutum ve davranışlarının bulunmaması gerekmektedir.
  • Angola vatandaşlık işlemleri konusunda, başvuru sahibinin 18 yaşından küçük çocuğuna da vatandaşlık verilmesini garanti altına almaktadır. Bu sayede aile bütünlüğünün korunması ve aile birleşiminin yasalara uygun şekilde oluşması sağlanmaktadır.

Çocuklar için Angola Vatandaşlığı Başvuru İşlemleri

Angola vatandaşı ile evlenmiş ya da aile birleşiminden dolayı Angola vatandaşlığına geçmek isteyen 21 yaşından büyük olan bireylerin 18 yaşından küçük olan çocukları için Angola vatandaşlığı başvuru işlemleri yapılmaktadır.

Bu işlemler ilk olarak bulunulan bölgedeki yetkili kılınan Angola temsilciliğine ardından Angola sınırları içerisinde resmi olarak bulunulan süre zarfı içinde de Angola Göçmenlik bürosuna yapılmalıdır. 18 yaşından küçük çocukların ebeveynleri ile birlikte bu başvuruyu ilgili yerlere yapması gerekmektedir. Başvuru için gerekli belgelerin tam ve net olarak başvuru temsilciliği ya da göçmenlik bürosundan alınması mümkündür.

  1. Angola VİZESİ
Vize Başvuru İşlemleri - Vize Ofisi