Avustralya’da Oturum

Avustralya Oturum

Avustralya’da Oturum

Avustralya’da oturum izni almak sanıldığından daha zor bir süreçtir. Avustralya konsolosluğu ve büyükelçiliği bu konuda işleri çok sıkı tutmaktadır. Nitelikli göçmen programı kapsamında geçici vize ile Avustralya’ya giriş yapan kişiler vize dolum süresinden önce süresiz oturum hakkı için başvuruda bulunmalıdırlar. Bu konuda ki önemli gereksinimler ise mesleki tecrübe, eğitim düzeyi yabancı dil seviyesi, yaş, özel kabiliyetler ve benzeridir.

Mesleki açıdan yeterli ve ya iyi derecede teknik İngilizce bilmek gereklidir. Muhakkak lisans ve ya daha üst bir programdan mezun olunmuş olması gereklidir. Günlük yaşantıda ise okuma, yazma, konuşma ve konuşulanı anlama konularında iyi derece de İngilizce bilmek gerekmektedir. Bu gereksinimleri karşıladığınız gösteren bazı testlerden geçmeniz gerekmektedir. Avustralya Konsolosluğu sizin talebiniz doğrultusunda önce sizin bilgilerinizi değerlendirmeye alır daha sonra size oturum izni verilmesinin Avustralya Devletine ne gibi faydalar sağlayacağı konusunda fikir birliği sağlamaları gerekmektedir. Ülkeye vasıfsız göçmen olarak hiç kimseyi kabul etmemektedirler.

Bu yüzden sizden mesleki yeterlilik veya belirli bir alanda ciddi anlamda tecrübe birikimi isteyeceklerdir. Bu isteklerinin tespitini ise oluşturdukları mesleki yeterlilik değerlendirme kurulu ile yaparlar. Bu kurul sizi bazı sınav ve testlere tabi tutarak mesleki alanda ki bilgi, tecrübe ve yeterliliğinizi değerlendirir. Onay almanız durumunda Avustralya Konsolosluğu tarafından oturum izni talebinize onay verilir. Kurul değerlendirmesinden geçtikten sonra kurul şahıslar için iş bulma, işe yerleştirme gibi işlemlerde bulunmayabilir. Kariyer planlamalarınızı kendiniz yapmalı ve iş bulma konusunda eğer önceden aldığınız iş davetleri varsa bununla alakalı belgeleri de kurula sunmalısınız. Size iş davetinde bulunan kurum ve ya kuruluşun bilgilerini içeren davetiye mektubu, sektörel faaliyetlerini gösteren belgeler sunmanız yararınıza olacaktır. Davet aldığınız firmanın Avustralya konsolosluğunun kurduğu mesleki yeterlilik ve değerlendirme kurulun hitaben yazacağı talep belgesi de işinizi kolaylaştırabilir.

Avustralya Konsolosluğunun kurduğu mesleki yeterlilik derecelendirme ve değerlendirme kurulunun almış olduğu kararlar bağlayıcı kararlar değildir. Yani oradan almış olduğunuz geçer not ile oturum izni almanız garanti edilemez. Kurul sadece danışma kurulu olarak hizmet vermektedir. Yapılan başvuruları değerlendirmeye tabi tutarak şahıslar hakkında ki görüşlerini gerekli yetkili makamlara iletirler. Oturum izni almanız konusunda en fazla öneri de bulunabilirler. Ancak bulundukları önerinin kabul görüp görmeyeceği onay makamlarınca karara bağlanır.

Aile kurma yoluyla da Avustralya’da oturum izni alabilirsiniz. Evlenmek istediğiniz ya da hali hazırda evli bulunduğunuz Avustralya vatandaşlığına sahip kişiler ve ya oturum izni olan kişiler aracılığı ile Avustralya’da oturum iznine başvurabilirsiniz. Bu durum Avustralya Konsolosluğu öncelikle nişanlınızın ve ya eşinizin durumunu incelemeye alır. Olumlu sonuçlanması durumunda sizin hakkınızda ki araştırmalarına sıra gelir.

Mesleki yeterlilik derecelendirme ve değerlendirme kurumundan alacağınız başarı belgesi, eşiniz tarafından Avustralya Konsolosluğu makamına yazılmış oturum talebi izni dilekçesi ve sizin Avustralya’da oturum izni almanız halinde uymanız gereken yasa ve kuralları kabul etmeniz ve bu durumun bilincinde olmanız gerekmektedir. Daha detaylı bilgi almak için yetkili vize merkezimize uğrayabilir ve alanında profesyonel çalışma ekibimiz ile beraber işlemlerinizi hızlıca ve hatasız olarak tamamlayabilirsiniz. Uzman kadromuz sizlere eksiksiz danışma hizmeti verebilmek için sürekli güncellenen mevzuatları, yasaları ve kanunları takip etmektedir. Sizlere sadece merkezimize gelerek alanında uzman çalışma arkadaşlarımızdan danışma hizmeti alarak işlemlerinizi sorunsuzca tamamlamak kalmaktadır.

 

Meta: Avustralya’da Oturum, Avustralya’da Oturum izni, Avustralya’da Oturum izni şartları, Avustralya’da Oturum izni gerekenler, Avustralya’da Oturum izni nasıl alınır, Avustralya’da Oturum izni Mesleki yeterlilik sınavı ile, Avustralya’da Oturum aile kurma yolu ile,

Avustralya’da Oturum

  1. Avustralya VİZESİ
  2. Yatırım Yoluyla Oturum İzni
Vize Başvuru İşlemleri - Vize Ofisi