Avustralya Vatandaşlığı

Avustralya Vatandaşlık

Avustralya Vatandaşlığı

Avustralya Vatandaşlığı başvurusu yapabilmeniz için gerekli bazı şartlar vardır. Bu şartların tamamını karşılamanız gerekmektedir. Vatandaşlık başvurusu yapmadan önce en az 4 ( dört ) yıl süre ile Avustralya’da ikamet etmiş olmanız gerekmektedir. İkamet etmiş bulunduğunuz yıllar içerisinde de herhangi bir suça karışmamış olmanız sizlere büyük avantaj sağlayacaktır. Daha sonra ise Avustralya’nın resmi dili olan İngilizce diline hakim olmanız gerekmektedir.

Okuma, yazma, konuşma ve dinlediği anlama konularında uygulanacak olan testlerden başarı ile geçmeniz gerekmektedir. Bu testleri de geçtikten sonra Avustralya Devletine ve halkına katkıda bulunmuş olmak ve ya katkıda bulunacak potansiyele sahip olmanı gerekmektedir.

Kısacası o toplumun bir parçası olmalı ve tam anlamı ile o halkın kültür ve değerlerine entegre olmalısınız. Yetkili makamlar sizi incelediklerinde ve mülakata çağırdıkların da bu özellik ve gereksinimleri kesinlikle göz önünde bulunduracak ve değerlendireceklerdir. Avustralya Konsolosluğu ile yapacağınız bu görüşmeler sizin hakkınızda alacakları kararlar açısında kritik değer taşımaktadır.

Avustralya Vatandaşlığı genel anlamda 3 kategori altında toplanabilir. Bu kategorilere ek olarak 60 yaşından büyük şahıslar için ileri derece de görme, işitme ve ya konuşma engelleri olanlar vatandaşlık sınavına tabii tutulmazlar. 16 (on altı) yaşından küçük şahıslar için ise anne ve babaları tarafından imzalı belgeler sunulmalıdır.

Süresiz Oturum İzni Sahibi Olarak Avustralya Vatandaşlığı Başvurusu

Daha önceden gerekli bazı şartları sağlayarak Avustralya’da süresiz oturma izni sahibi olmuşsanız vatandaşlık başvurusu sizin için daha kolay bir hale gelecektir. Gereken şartlardan bazıları iyi derece de İngilizce bilmek ve İngiliz diline hakim olmaktır. Okuma, yazma, konuşma ve konuşulanı anlama konularında testlere tabi tutulacaksınız. Bu testleri geçmeniz durumunda ise en az 4 ( dört ) yıl süre ile yıl Avustralya’da ikamet etmiş olmalısınız.

Belirtilen bu süre Avustralya’ya gitmeden önce süresiz oturum izni almış kişiler için Avustralya ülke sınırlarına giriş yaptıkları günden itibaren saymaya başlanır. Giriş yapıldıktan sonra en az 4 ( dört) yıl geçtikten sonra vatandaşlık için başvuru yapabilirsiniz. Burada sayımda günlerin bile önemi vardır. Belirlenen süreyi doldurmadan kesinlikle vatandaşlık başvurusunda bulunmayınız. Bu konuda ki bir diğer husus ise hali hazırda Avustralya’da bulunurken alınan süresiz oturum hakkıdır. Bu durumda ise saymanız gereken süre Avustralya’da bulunduğunuz toplam süre değildir.

Süresiz oturum izni aldıktan sonra ki süreci saymanız ve toplamda 4 ( dört) yılı tamamlamanız gerekmektedir. Örneğin herhangi bir vize ile 6 ( altı ) aydır Avustralya’da bulunuyordunuz ve bu süre sonunda süresiz oturum izni için başvuruda bulundunuz. Süreç sonunda size Avustralya konsolosluğu süresiz oturum hakkı vermeye karar kıldı ancak bu süreç tamamlamana kadar toplamda 8 (sekiz) aydır Avustralya’da bulunmuş oldunuz. İşte bu nokta da vatandaşlık başvurusu için 4 (dört) yıl sayarken geçmiş olan 8 (sekiz) ayı sayamazsınız. Süresiz oturum izni aldığınız günden itibaren toplamda eksiksiz 4 (dört) yıl geçmesi gerekmektedir.

Avustralya Vatandaşının Eşi Olarak Avustralya Vatandaşlığı Başvurusu

Bir Avustralya vatandaşının eşi olmanız durumunda ve ya vefat etmiş olan eşinizin Avustralya vatandaşlığı olması durumunda sizde vatandaşlığa başvuruda bulunabilirsiniz. 60 (altmış) yaşın altındaysanız gerekli temel gereksinimleri karşılamanız istenecektir. Bu gereksinimler ise yeterli derece de İngilizce bilmek ve bu dile hakim olmak ve bunun yanında da Avustralya vatandaşlığının getirdiği sorumlulukları bilmek ve bunun bilincinde olmaktır.

Köken Yoluyla Avustralya Vatandaşlığı Başvurusu

Avustralya ülke sınırları dışında doğmanız durumunda anne ve ya babanızdan birisi ve ya her ikisi de Avustralya vatandaşı ise sizde vatandaşlık başvurusu yapabilirsiniz. Burada ki önemli nokta ise 16 (on altı) yaşından küçüklerin gerekli resmi evrak ve belgeleri anne ve ya baba aracılığı ile imzalanmış olması gerekmektedir. Avustralya vatandaşlığına kabul edilmenizin ardından Avustralya pasaportuna da başvurabilirsiniz.

 

Meta: Avustralya Vatandaşlık , Avustralya Vatandaşlık Başvurusu, Avustralya Vatandaşlık Çeşitleri, Avustralya Vatandaşlık Koşulları, Avustralya Vatandaşlık Gerekli belgeler, Avustralya Vatandaşlık Gereken şartlar

  1. Avustralya VİZESİ
Vize Başvuru İşlemleri - Vize Ofisi