Azerbaycan Konsoloslukları

Azerbaycan Konsolosluk

Azerbaycan Konsoloslukları

 

Azerbaycan Konsolosluğu

Birçok ülkenin konsolosluğu Türkiye’de bulunurken bu konuda çok sayıda ülkeye ev sahipliği yapmaktadır. Seyahatlerle alakalı yapılacak işlemler ve başvuruya dair esaslarda yine konsolosluklar kontrolündedir. Bu konsolosluklardan bir tanesi olan Azerbaycan konsolosluğu birçok işlemi gerçekleştirebileceğiniz yapıda hizmet vermektedir. Ayrıca ikili ilişkiler konusunda da daha ılımlı ve pozitif etkinin de temsili niteliğindedir. En eski konsolosluklardan bir tanesi olma özelliğine sahip olduğu için de oldukça değerlidir. Hem Azerbaycan hem de Türkiye vatandaşlarına uzun yıllar sorunsuz şekilde hizmet veren konsolosluklardan da bir tanesidir.

Azerbaycan sefirliyi yani elçiliği hizmet ağını geniş alanlara sunarken istenilen düzeyi de sunmaktadır. Hemen hemen her işlemi gerçekleştirmenizi sağlıyor olması da ayrıca kolaylığı ortaya koymaktadır. Akla gelebilecek birçok işlemin takip edilmesi söz konusu olurken evlilik işlemleri dahi gerçekleştirilmektedir. Azerbaycan konsolosluğu evlilik işlemleriyle alakalı başvuru değerlendirmesini de yapmaktadır. İşlemlerinizi kısa sürede çözüme kavuşturmanızı sağlayan yapı ile hizmet vermektedir.

Azerbaycan Konsolosluğu Çalışma Saatleri

Azerbaycan konsolosluğu haftanın 6 günü hizmet vermekte olup yalnızca Pazar günleri kapalıdır. Konsolosluk 6 günlük sürede 09:00 – 17:00 arası hizmet vermektedir. Fakat sadece Salı ve Perşembe günleri 10:00 – 12:30 arasında pasaport işlemleri ve vize başvuruları ile alakalı hizmet sunmaktadır. Belgelerin geri teslim süreleri ile alakalı çalışma günleri de Pazartesi ve Cuma günleri olup, 17:30 – 18:00 arasında hizmet vermektedir.

Azerbaycan konsolosluk yardım bölümünden randevu işlemlerini gerçekleştirebilir ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz. Hızlı sonuç alabilmeniz ve işlemleri istediğiniz düzeyde gerçekleştirebilmeniz hususunda sizlere destek olacaklardır.

Azerbaycan Konsolosluğu İletişim

Uzun yıllar sorunsuz şekilde hizmet sunan konsolosluk hızlı sonuç sunabilme noktasında planlı çalışma sergilemektedir. E-posta ve telefon numaraları ile iletişime geçerek bilgi edinebilirsiniz. Ankara Azerbaycan Konsolosluğu dahili numaralar üzerinden bilgi edinmeniz mümkündür. Her türlü bilgi ve görüş edinebileceğiniz yapı da uygun şekilde aktarılmaktadır. Ankara Azerbaycan Konsolosluğu adresi ise Diplomatik site, Baku Sokak No:1 06450 Oran / ANKARA. Ulaşabileceğiniz telefon numarası ise 0312 491 16 81

Ankara dışında Kars’ta da konsolosluk bulunmaktadır. Kars Azerbaycan Konsolosluğu telefon numarası aranarak da bilgi edinebilmektedir. İşlemlerin güvenli şekilde sürdürülmesi ve daha etkili sonuç alınması için de bu konuda destek sunmaktadır. Fevziçakmak Ordu Caddesi No:936000 Merkez / KARS. Telefon numarası : 0474 223 13 61

Azerbaycan Vize Dilekçesi

Vize başvurularında genel itibari ile işlemler için eksiksiz bilgi teslimi önemlidir. Azerbaycan’a seyahatler için almanız gereken vize için de dilekçe doldurulması gerekmektedir. Azerbaycan vize dilekçesi mutlaka Azerbaycan konsolosluğuna hitaben yazılmalıdır. Neden seyahat etmek istediğinizi, seyahat tarihlerini, vize süresini ve seyahate ilişkin masrafların nasıl karşılanacağının da bilgisi verilmelidir.

Dilekçe esasları çalışana veya seyahat amacına göre değişkenlik göstermektedir. Bu yüzden vize türüne göre değişen faktörleri hesaba katarak dilekçeyi doldurmalısınız. Dilekçenin hazırlanması hususunda mutlaka belirtilen kurallara uygun şekilde iş yürütmeye özen göstermelisiniz.

Bakü Büyükelçisi Kim?

Merak edilen konulardan bir tanesi Bakü büyükelçisi kim? geçmişi ve görev süresi gibi hususlardır. Ankara Üniversitesi 1965 Erzincan doğumlu Erkan ÖZORAL Bakü Büyükelçi görevini sürdürmektedir. Siyasi bilgiler fakültesi uluslararası ilişkiler mezunu olan ÖZORAL daha önce Riyad büyükelçiliğinde 3. Katip olarak görev yapmış ve sonrasında da Karlsruhe Başkonsoloslukta konsolos yardımcısı olarak görevini ifa etmiştir.

11 Ekim 2016 tarihinden itibaren T.C. Bakü Büyükelçisi olarak göreve başlayan Erkan ÖZORAL halen görevini sürdürmektedir. Evli olan ÖZORAL hizmet süresince sorunsuz şekilde üzerine düşen görevi sürdürmüştür. Çeşitli görevlerde bulunduktan sonra bu göreve getirilmesi de başarılı işlere imza attığının göstergesidir.

 

İstanbul Başkonsolosluğu

 

İstanbul ve çevresinde bulunan Marmara Bölgesi illeri Azerbaycan Başkonsolosluğu başvuruları (Kocaeli, Kırklareli, Tekirdağ, Edirne, Bursa, Balıkesir, Çanakkale ve İstanbul) buraya yapılmaktadır.

 

Ankara Büyükelçiliği

 

Azerbaycan Büyükelçiliği Ankara Görev Yerleri:

 

Ankara, Aksaray, Amasya, Ağrı, Afyon, Antalya, Ardahan, Çankırı, Eskişehir, Giresun, Gümüşhane, Iğdır, Isparta, İzmir, Bartın, Bayburt, Burdur, Karabük, Erzurum, Trabzon, Samsun, Sinop, Adana, Mersin, Hatay, Diyarbakır, Çorum, Denizli, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Şanlıurfa illerinde ikamet eden kişiler Azerbaycan ilgili vize başvurusu için Ankara Büyükelçiliği’ ne başvuruda bulunabilir.

 

İzmir Fahri Konsolosluğu

 

Azerbaycan İzmir Fahri Konsolosluğu çalışmalarını İzmir’ de yürütmektedir. İstanbul Başkonsolosluğu ve Ankara Azerbaycan Büyükelçiliğine bağlı hizmet sunmaktadır. Diplomatik vasfa sahip değildir. Azerbaycan’ ya seyahat etmek amacı ile Azerbaycan vize başvuru işlemi gerçekleştiren kişilerin vize kabul ya da ret yetkisine sahip değildir. Sadece İzmir Fahri Konsolosluğu aracılığı ile Azerbaycan Ankara Büyükelçiliği, Azerbaycan İstanbul Başkonsolosluğu ve diğer resmi Azerbaycan Konsolosluklarından destek alabilme yetkisine sahiptir.

 

Gaziantep Fahri Konsolosluğu

Gaziantep Fahri Konsolosluğu, sadece fahri işlemler için Gaziantep Ankara Büyükelçiliği ve Gaziantep İstanbul Başkonsolosluğundan yetki alabilmektedir. Birlikte ortak bir çalışma yapabilmekte ancak tek başına vize işlemleri sürecinde karar verme merci olarak çalışmamaktadır.

 

 

Alanya Fahri Konsolosluğu

 

Alanya Fahri Konsolosluğu, sadece fahri işlemler için Azerbaycan Ankara Büyükelçiliği ve Azerbaycan İstanbul Başkonsolosluğundan yetki alabilmektedir. Birlikte ortak bir çalışma yapabilmekte ancak tek başına vize işlemleri sürecinde karar verme merci olarak çalışmamaktadır.

 

Antalya Fahri Konsolosluğu

 

Antalya Fahri Konsolosluğu, Antalya ve çevresinde bulunan illerdeki Azerbaycan seyahatleri için vize başvurularını kabul etmek ve bu başvuruları İstanbul Başkonsolosluğu’ na iletmek amacı ile yetkilenmiştir. Antalya Fahri Başkonsolosluğu Antalya’ da bulunmaktadır. Vize başvuru işlemlerinde kabul ya da ret işlemine dair bir yetkisi bulunmamaktadır.

 

Mersin Fahri Konsolosluğu

 

Mersin Fahri Konsolosluğu, Azerbaycan vize türleri ve işlemlerine ilişkin herhangi bir diplomatik vasıf sahibi değildir. Bununla beraber mersin’ de ikamet eden ve Azerbaycan’ ya seyahat etmek amacı ile vize başvuru işlemleri gerçekleştirmek isteyen kişilerin başvurularını kabul ederek, İstanbul Başkonsolosluğu’ na iletmektedir.

 

Marmaris Fahri Konsolosluğu

 

Türkiye’ de ikamet eden Azerbaycan vatandaşlarının pasaport ve kimlik işlemleri, doğum, ölüm, evlilik işlemleri için belge düzenleme, noter işlemleri için belge düzenleme konusunda yardımcı olmaktadır. Bunun yanında Azerbaycan’ ya seyahat etmek isteyen yolcuların vize işlemleri için Azerbaycan İstanbul Başkonsolosluğu ve Azerbaycan Ankara Büyükelçiliğinden destek almaktadır.

  1. Azerbaycan VİZESİ
Vize Başvuru İşlemleri - Vize Ofisi
Tahira Guliyeva 2020-06-05 19:46:09 Cevabı Görüntüle
Azerbaycan Bakü'ye Nasıl Gidlir? Covid 19 sebebiyle uçuşlar varmı
cengiz sezer 2020-06-09 19:26:22 Cevabı Görüntüle
merhaba, Azerbaycan uyruklu olan 1975 doğumlu eşim ile istanbulda tanıştık ve 1997 yılında evlendik. Doğal olarak kendisi Türk vatandaşı oldu. şu an 2003 doğumlu bir oğlumuz var. Onu Azerbaycan vatandaşlığına geçirmek istiyoruz. Eşimin tüm ailesi Azerbaycan da yaşıyor. Oğlumda 7-8 yıldır her yaz okul tatilinde orada kalıyor. Vatandaşlık için nasıl yapmalıyız, hangi belgeler ve prosedürler gerekli bilgi verirmisiniz? selamlar Cengiz Sezer
Erman Özgüven 2020-07-23 20:59:30 Cevabı Görüntüle
Merhabalar, Ben 10 Ağustos 2020 tarihi gibi Azerbaycan Bakuye çalışma iznim ve oturum iznim ile gideceğim. Kendisi de benim gibi turk olan eşimin de yanima gelmesi için bir kısıtlama var mi? Benim oturum iznim ve calisma iznim üzerinden kendisine de bir oturum izni alabiliyor muyum. Teşekkürler.