Azerbaycan Vatandaşlık İşlemleri

Azerbaycan Vatandaşlık

Azerbaycan Vatandaşlık İşlemleri

 

Azerbaycan’ da yaşamakta olan yabancı uyruklu kişilerin Azerbaycan vatandaşlığına geçiş yapabilmesi için çok fazla yöntem bulunmaktadır. Vatandaşlığa geçiş işlemi, bir ülkenin vatandaşının kendi özgür ve hür iradesi doğrultusunda karar vermesi gereken işlemdir. Bu özgür iradeyi kullanarak Azerbaycan vatandaşlığına geçmek isteyen kişilerin ise belirli prosedürleri gerçekleştirmesi gerekmektedir.

 

Azerbaycan Vatandaşlığı için Gereken Kriterler

 

Azerbaycan’ da özel durumlar içerisinde 4 yıl, genel değerlendirme için ise 8 yıl Azerbaycan’ da geçici ikamet izni ile yaşamak gereklidir.

 

Süresiz olarak ya da sınırlı olarak Azerbaycan oturum izni sahibi olmak

 

Süresiz oturma izni alabilmek için 18 yaş sınırı bulunmaktadır.

 

 Aile birleşimi kapsamında Azerbaycan vatandaşlık işlemlerine başvuruda bulunuyor ise, eşin de Azerbaycan Hükümeti tarafından belirlemiş olduğu şartları sağlaması gerekmektedir.

 

Vatandaşlık başvurusunda bulunan kişinin sabıka kaydının temiz olması gerekmektedir.

 

Azerbaycan vatandaşlığı için başvuruda bulunan kişilerin Azerbaycan yabancı dil sınavını geçmesi gerekmektedir. Bu dil sınavından geçer belge alamayan kişilerin vatandaşlık işlem başvuruları reddedilecektir.

 

Azerbaycan Hükümeti anayasal düzenine bağlılık yemini etmek ve bu yemini imzalamak gereklidir. Başvuru sahibinin anayasal düzene aykırı tutum ve davranışlarının bulunmaması gerekmektedir.

 

Azerbaycan vatandaşlık işlemleri konusunda, başvuru sahibinin 18 yaşından küçük çocuğuna da vatandaşlık verilmesini garanti altına almaktadır. Bu sayede aile bütünlüğünün korunması ve aile birleşiminin yasalara uygun şekilde oluşması sağlanmaktadır.

 

Çocuklar için Azerbaycan Vatandaşlığı Başvuru İşlemleri

 

Azerbaycan vatandaşı ile evlenmiş ya da aile birleşiminden dolayı Azerbaycan vatandaşlığına geçmek isteyen 21 yaşından büyük olan bireylerin 18 yaşından küçük olan çocukları için Azerbaycan vatandaşlığı başvuru işlemleri yapılmaktadır.

Bu işlemler ilk olarak bulunulan bölgedeki yetkili kılınan Azerbaycan temsilciliğine ardından Azerbaycan sınırları içerisinde resmi olarak bulunulan süre zarfı içinde de Azerbaycan Göçmenlik bürosuna yapılmalıdır. 18 yaşından küçük çocukların ebeveynleri ile birlikte bu başvuruyu ilgili yerlere yapması gerekmektedir. Başvuru için gerekli belgelerin tam ve net olarak başvuru temsilciliği ya da göçmenlik bürosundan alınması mümkündür.

  1. Azerbaycan VİZESİ
Vize Başvuru İşlemleri - Vize Ofisi
Tahira Guliyeva 2020-06-05 19:46:09 Cevabı Görüntüle
Azerbaycan Bakü'ye Nasıl Gidlir? Covid 19 sebebiyle uçuşlar varmı
cengiz sezer 2020-06-09 19:26:22 Cevabı Görüntüle
merhaba, Azerbaycan uyruklu olan 1975 doğumlu eşim ile istanbulda tanıştık ve 1997 yılında evlendik. Doğal olarak kendisi Türk vatandaşı oldu. şu an 2003 doğumlu bir oğlumuz var. Onu Azerbaycan vatandaşlığına geçirmek istiyoruz. Eşimin tüm ailesi Azerbaycan da yaşıyor. Oğlumda 7-8 yıldır her yaz okul tatilinde orada kalıyor. Vatandaşlık için nasıl yapmalıyız, hangi belgeler ve prosedürler gerekli bilgi verirmisiniz? selamlar Cengiz Sezer
Erman Özgüven 2020-07-23 20:59:30 Cevabı Görüntüle
Merhabalar, Ben 10 Ağustos 2020 tarihi gibi Azerbaycan Bakuye çalışma iznim ve oturum iznim ile gideceğim. Kendisi de benim gibi turk olan eşimin de yanima gelmesi için bir kısıtlama var mi? Benim oturum iznim ve calisma iznim üzerinden kendisine de bir oturum izni alabiliyor muyum. Teşekkürler.