Bahreyn Vatandaşlık İşlemleri

Bahreyn Vatandaşlık

Bahreyn Vatandaşlık İşlemleri

Bahreyn’ da yaşamakta olan yabancı uyruklu kişilerin Bahreyn vatandaşlığına geçiş yapabilmesi için çok fazla yöntem bulunmaktadır. Vatandaşlığa geçiş işlemi, bir ülkenin vatandaşının kendi özgür ve hür iradesi doğrultusunda karar vermesi gereken işlemdir. Bu özgür iradeyi kullanarak Bahreyn vatandaşlığına geçmek isteyen kişilerin ise belirli prosedürleri gerçekleştirmesi gerekmektedir.

Bahreyn Vatandaşlığı için Gereken Kriterler

  • Bahreyn’ da özel durumlar içerisinde 4 yıl, genel değerlendirme için ise 8 yıl Bahreyn’ da geçici ikamet izni ile yaşamak gereklidir.
  • Süresiz olarak ya da sınırlı olarak Bahreyn oturum izni sahibi olmak
  • Süresiz oturma izni alabilmek için 18 yaş sınırı bulunmaktadır.
  •  Aile birleşimi kapsamında Bahreyn vatandaşlık işlemlerine başvuruda bulunuyor ise, eşin de Bahreyn Hükümeti tarafından belirlemiş olduğu şartları sağlaması gerekmektedir.
  • Vatandaşlık başvurusunda bulunan kişinin sabıka kaydının temiz olması gerekmektedir.
  • Bahreyn vatandaşlığı için başvuruda bulunan kişilerin Bahreyn yabancı dil sınavını geçmesi gerekmektedir. Bu dil sınavından geçer belge alamayan kişilerin vatandaşlık işlem başvuruları reddedilecektir.
  • Bahreyn Hükümeti anayasal düzenine bağlılık yemini etmek ve bu yemini imzalamak gereklidir. Başvuru sahibinin anayasal düzene aykırı tutum ve davranışlarının bulunmaması gerekmektedir.
  • Bahreyn vatandaşlık işlemleri konusunda, başvuru sahibinin 18 yaşından küçük çocuğuna da vatandaşlık verilmesini garanti altına almaktadır. Bu sayede aile bütünlüğünün korunması ve aile birleşiminin yasalara uygun şekilde oluşması sağlanmaktadır.

Çocuklar için Bahreyn Vatandaşlığı Başvuru İşlemleri

Bahreyn vatandaşı ile evlenmiş ya da aile birleşiminden dolayı Bahreyn vatandaşlığına geçmek isteyen 21 yaşından büyük olan bireylerin 18 yaşından küçük olan çocukları için Bahreyn vatandaşlığı başvuru işlemleri yapılmaktadır.

Bu işlemler ilk olarak bulunulan bölgedeki yetkili kılınan Bahreyn temsilciliğine ardından Bahreyn sınırları içerisinde resmi olarak bulunulan süre zarfı içinde de Bahreyn Göçmenlik bürosuna yapılmalıdır. 18 yaşından küçük çocukların ebeveynleri ile birlikte bu başvuruyu ilgili yerlere yapması gerekmektedir. Başvuru için gerekli belgelerin tam ve net olarak başvuru temsilciliği ya da göçmenlik bürosundan alınması mümkündür.

  1. Bahreyn VİZESİ
Vize Başvuru İşlemleri - Vize Ofisi