Bhutan Vatandaşlık İşlemleri

Bhutan Vatandaşlık

Bhutan Vatandaşlık İşlemleri

Bhutan’ da yaşamakta olan yabancı uyruklu kişilerin Bhutan vatandaşlığına geçiş yapabilmesi için çok fazla yöntem bulunmaktadır. Vatandaşlığa geçiş işlemi, bir ülkenin vatandaşının kendi özgür ve hür iradesi doğrultusunda karar vermesi gereken işlemdir. Bu özgür iradeyi kullanarak Bhutan vatandaşlığına geçmek isteyen kişilerin ise belirli prosedürleri gerçekleştirmesi gerekmektedir.

Bhutan Vatandaşlığı için Gereken Kriterler

  • Bhutan’ da özel durumlar içerisinde 4 yıl, genel değerlendirme için ise 8 yıl Bhutan’ da geçici ikamet izni ile yaşamak gereklidir

  • Süresiz olarak ya da sınırlı olarak Bhutan oturum izni sahibi olmak

  • Süresiz oturma izni alabilmek için 18 yaş sınırı bulunmaktadır.
  •  Aile birleşimi kapsamında Bhutan vatandaşlık işlemlerine başvuruda bulunuyor ise, eşin de Bhutan Hükümeti tarafından belirlemiş olduğu şartları sağlaması gerekmektedir.
  • Vatandaşlık başvurusunda bulunan kişinin sabıka kaydının temiz olması gerekmektedir.
  • Bhutan vatandaşlığı için başvuruda bulunan kişilerin Bhutan yabancı dil sınavını geçmesi gerekmektedir. Bu dil sınavından geçer belge alamayan kişilerin vatandaşlık işlem başvuruları reddedilecektir.
  • Bhutan Hükümeti anayasal düzenine bağlılık yemini etmek ve bu yemini imzalamak gereklidir. Başvuru sahibinin anayasal düzene aykırı tutum ve davranışlarının bulunmaması gerekmektedir.
  • Bhutan vatandaşlık işlemleri konusunda, başvuru sahibinin 18 yaşından küçük çocuğuna da vatandaşlık verilmesini garanti altına almaktadır. Bu sayede aile bütünlüğünün korunması ve aile birleşiminin yasalara uygun şekilde oluşması sağlanmaktadır.

Çocuklar için Bhutan Vatandaşlığı Başvuru İşlemleri

Bhutan vatandaşı ile evlenmiş ya da aile birleşiminden dolayı Bhutan vatandaşlığına geçmek isteyen 21 yaşından büyük olan bireylerin 18 yaşından küçük olan çocukları için Bhutan vatandaşlığı başvuru işlemleri yapılmaktadır.

Bu işlemler ilk olarak bulunulan bölgedeki yetkili kılınan Bhutan temsilciliğine ardından Bhutan sınırları içerisinde resmi olarak bulunulan süre zarfı içinde de Bhutan Göçmenlik bürosuna yapılmalıdır. 18 yaşından küçük çocukların ebeveynleri ile birlikte bu başvuruyu ilgili yerlere yapması gerekmektedir. Başvuru için gerekli belgelerin tam ve net olarak başvuru temsilciliği ya da göçmenlik bürosundan alınması mümkündür.

  1. Bhutan VİZESİ
Vize Başvuru İşlemleri - Vize Ofisi