Bosna Hersek Vatandaşlık İşlemleri

Bosna Hersek Vatandaşlık

Bosna Hersek Vatandaşlık İşlemleri

 

Bosna Hersek’ da yaşamakta olan yabancı uyruklu kişilerin Bosna Hersek vatandaşlığına geçiş yapabilmesi için çok fazla yöntem bulunmaktadır. Vatandaşlığa geçiş işlemi, bir ülkenin vatandaşının kendi özgür ve hür iradesi doğrultusunda karar vermesi gereken işlemdir. Bu özgür iradeyi kullanarak Bosna Hersek vatandaşlığına geçmek isteyen kişilerin ise belirli prosedürleri gerçekleştirmesi gerekmektedir.

 

Bosna Hersek Vatandaşlığı için Gereken Kriterler

 

Bosna Hersek’ da özel durumlar içerisinde 4 yıl, genel değerlendirme için ise 8 yıl Bosna Hersek’ da geçici ikamet izni ile yaşamak gereklidir.

 

Süresiz olarak ya da sınırlı olarak Bosna Hersek oturum izni sahibi olmak

 

Süresiz oturma izni alabilmek için 18 yaş sınırı bulunmaktadır.

 

 Aile birleşimi kapsamında Bosna Hersek vatandaşlık işlemlerine başvuruda bulunuyor ise, eşin de Bosna Hersek Hükümeti tarafından belirlemiş olduğu şartları sağlaması gerekmektedir.

 

Vatandaşlık başvurusunda bulunan kişinin sabıka kaydının temiz olması gerekmektedir.

 

Bosna Hersek vatandaşlığı için başvuruda bulunan kişilerin Bosna Hersek yabancı dil sınavını geçmesi gerekmektedir. Bu dil sınavından geçer belge alamayan kişilerin vatandaşlık işlem başvuruları reddedilecektir.

 

Bosna Hersek Hükümeti anayasal düzenine bağlılık yemini etmek ve bu yemini imzalamak gereklidir. Başvuru sahibinin anayasal düzene aykırı tutum ve davranışlarının bulunmaması gerekmektedir.

 

Bosna Hersek vatandaşlık işlemleri konusunda, başvuru sahibinin 18 yaşından küçük çocuğuna da vatandaşlık verilmesini garanti altına almaktadır. Bu sayede aile bütünlüğünün korunması ve aile birleşiminin yasalara uygun şekilde oluşması sağlanmaktadır.

 

Çocuklar için Bosna Hersek Vatandaşlığı Başvuru İşlemleri

 

Bosna Hersek vatandaşı ile evlenmiş ya da aile birleşiminden dolayı Bosna Hersek vatandaşlığına geçmek isteyen 21 yaşından büyük olan bireylerin 18 yaşından küçük olan çocukları için Bosna Hersek vatandaşlığı başvuru işlemleri yapılmaktadır. Bu işlemler ilk olarak bulunulan bölgedeki yetkili kılınan Bosna Hersek temsilciliğine ardından Bosna Hersek sınırları içerisinde resmi olarak bulunulan süre zarfı içinde de Bosna Hersek Göçmenlik bürosuna yapılmalıdır. 18 yaşından küçük çocukların ebeveynleri ile birlikte bu başvuruyu ilgili yerlere yapması gerekmektedir. Başvuru için gerekli belgelerin tam ve net olarak başvuru temsilciliği ya da göçmenlik bürosundan alınması mümkündür.

  1. Bosna Hersek VİZESİ
Vize Başvuru İşlemleri - Vize Ofisi
Şükran akdemir 2020-07-23 17:40:35 Cevabı Görüntüle
Dedem Bosna doğumlu ben torunuyum annem babam vefat etti çifte vatandaşlık için başvuru da bulunabilir miyim Bosna için
Kamil d 2020-08-02 11:43:16 Cevabı Görüntüle
Annem haric annemin soyu bosna hersek dogumlu benim hakkım varsa vatandaşlık almak istiyorum saygılarla