Brunei Vatandaşlık İşlemleri

Brunei Vatandaşlık

Brunei Vatandaşlık İşlemleri

 

Brunei’ da yaşamakta olan yabancı uyruklu kişilerin Brunei vatandaşlığına geçiş yapabilmesi için çok fazla yöntem bulunmaktadır. Vatandaşlığa geçiş işlemi, bir ülkenin vatandaşının kendi özgür ve hür iradesi doğrultusunda karar vermesi gereken işlemdir. Bu özgür iradeyi kullanarak Brunei vatandaşlığına geçmek isteyen kişilerin ise belirli prosedürleri gerçekleştirmesi gerekmektedir.

 

Brunei Vatandaşlığı için Gereken Kriterler

 

Brunei’ da özel durumlar içerisinde 4 yıl, genel değerlendirme için ise 8 yıl Brunei’ da geçici ikamet izni ile yaşamak gereklidir.

 

Süresiz olarak ya da sınırlı olarak Brunei oturum izni sahibi olmak

 

Süresiz oturma izni alabilmek için 18 yaş sınırı bulunmaktadır.

 

 Aile birleşimi kapsamında Brunei vatandaşlık işlemlerine başvuruda bulunuyor ise, eşin de Brunei Hükümeti tarafından belirlemiş olduğu şartları sağlaması gerekmektedir.

 

Vatandaşlık başvurusunda bulunan kişinin sabıka kaydının temiz olması gerekmektedir.

 

Brunei vatandaşlığı için başvuruda bulunan kişilerin Brunei yabancı dil sınavını geçmesi gerekmektedir. Bu dil sınavından geçer belge alamayan kişilerin vatandaşlık işlem başvuruları reddedilecektir.

 

Brunei Hükümeti anayasal düzenine bağlılık yemini etmek ve bu yemini imzalamak gereklidir. Başvuru sahibinin anayasal düzene aykırı tutum ve davranışlarının bulunmaması gerekmektedir.

 

Brunei vatandaşlık işlemleri konusunda, başvuru sahibinin 18 yaşından küçük çocuğuna da vatandaşlık verilmesini garanti altına almaktadır. Bu sayede aile bütünlüğünün korunması ve aile birleşiminin yasalara uygun şekilde oluşması sağlanmaktadır.

 

Çocuklar için Brunei Vatandaşlığı Başvuru İşlemleri

 

Brunei vatandaşı ile evlenmiş ya da aile birleşiminden dolayı Brunei vatandaşlığına geçmek isteyen 21 yaşından büyük olan bireylerin 18 yaşından küçük olan çocukları için Brunei vatandaşlığı başvuru işlemleri yapılmaktadır. Bu işlemler ilk olarak bulunulan bölgedeki yetkili kılınan Brunei temsilciliğine ardından Brunei sınırları içerisinde resmi olarak bulunulan süre zarfı içinde de Brunei Göçmenlik bürosuna yapılmalıdır. 18 yaşından küçük çocukların ebeveynleri ile birlikte bu başvuruyu ilgili yerlere yapması gerekmektedir. Başvuru için gerekli belgelerin tam ve net olarak başvuru temsilciliği ya da göçmenlik bürosundan alınması mümkündür

  1. Brunei VİZESİ
Vize Başvuru İşlemleri - Vize Ofisi