Bulgaristan Vatandaşlık İşlemleri

Bulgaristan Vatandaşlık

Bulgaristan Vatandaşlık İşlemleri

 

Bulgaristan’ da yaşamakta olan yabancı uyruklu kişilerin Bulgaristan vatandaşlığına geçiş yapabilmesi için çok fazla yöntem bulunmaktadır. Vatandaşlığa geçiş işlemi, bir ülkenin vatandaşının kendi özgür ve hür iradesi doğrultusunda karar vermesi gereken işlemdir. Bu özgür iradeyi kullanarak Bulgaristan vatandaşlığına geçmek isteyen kişilerin ise belirli prosedürleri gerçekleştirmesi gerekmektedir.

 

Bulgaristan Vatandaşlığı için Gereken Kriterler

 

Bulgaristan’ da özel durumlar içerisinde 4 yıl, genel değerlendirme için ise 8 yıl Bulgaristan’ da geçici ikamet izni ile yaşamak gereklidir.

 

Süresiz olarak ya da sınırlı olarak Bulgaristan oturum izni sahibi olmak

 

Süresiz oturma izni alabilmek için 18 yaş sınırı bulunmaktadır.

 

 Aile birleşimi kapsamında Bulgaristan vatandaşlık işlemlerine başvuruda bulunuyor ise, eşin de Bulgaristan Hükümeti tarafından belirlemiş olduğu şartları sağlaması gerekmektedir.

 

Vatandaşlık başvurusunda bulunan kişinin sabıka kaydının temiz olması gerekmektedir.

 

Bulgaristan vatandaşlığı için başvuruda bulunan kişilerin Bulgaristan yabancı dil sınavını geçmesi gerekmektedir. Bu dil sınavından geçer belge alamayan kişilerin vatandaşlık işlem başvuruları reddedilecektir.

 

Bulgaristan Hükümeti anayasal düzenine bağlılık yemini etmek ve bu yemini imzalamak gereklidir. Başvuru sahibinin anayasal düzene aykırı tutum ve davranışlarının bulunmaması gerekmektedir.

 

Bulgaristan vatandaşlık işlemleri konusunda, başvuru sahibinin 18 yaşından küçük çocuğuna da vatandaşlık verilmesini garanti altına almaktadır. Bu sayede aile bütünlüğünün korunması ve aile birleşiminin yasalara uygun şekilde oluşması sağlanmaktadır.

 

Çocuklar için Bulgaristan Vatandaşlığı Başvuru İşlemleri

 

Bulgaristan vatandaşı ile evlenmiş ya da aile birleşiminden dolayı Bulgaristan vatandaşlığına geçmek isteyen 21 yaşından büyük olan bireylerin 18 yaşından küçük olan çocukları için Bulgaristan vatandaşlığı başvuru işlemleri yapılmaktadır. Bu işlemler ilk olarak bulunulan bölgedeki yetkili kılınan Bulgaristan temsilciliğine ardından Bulgaristan sınırları içerisinde resmi olarak bulunulan süre zarfı içinde de Bulgaristan Göçmenlik bürosuna yapılmalıdır. 18 yaşından küçük çocukların ebeveynleri ile birlikte bu başvuruyu ilgili yerlere yapması gerekmektedir. Başvuru için gerekli belgelerin tam ve net olarak başvuru temsilciliği ya da göçmenlik bürosundan alınması mümkündür.