Burkina Faso Vatandaşlık İşlemleri

Burkina Faso Vatandaşlık

Burkina Faso Vatandaşlık İşlemleri

 

Burkina Faso’ da yaşamakta olan yabancı uyruklu kişilerin Burkina Faso vatandaşlığına geçiş yapabilmesi için çok fazla yöntem bulunmaktadır. Vatandaşlığa geçiş işlemi, bir ülkenin vatandaşının kendi özgür ve hür iradesi doğrultusunda karar vermesi gereken işlemdir. Bu özgür iradeyi kullanarak Burkina Faso vatandaşlığına geçmek isteyen kişilerin ise belirli prosedürleri gerçekleştirmesi gerekmektedir.

 

Burkina Faso Vatandaşlığı için Gereken Kriterler

 

Burkina Faso’ da özel durumlar içerisinde 4 yıl, genel değerlendirme için ise 8 yıl Burkina Faso’ da geçici ikamet izni ile yaşamak gereklidir.

 

Süresiz olarak ya da sınırlı olarak Burkina Faso oturum izni sahibi olmak

 

Süresiz oturma izni alabilmek için 18 yaş sınırı bulunmaktadır.

 

 Aile birleşimi kapsamında Burkina Faso vatandaşlık işlemlerine başvuruda bulunuyor ise, eşin de Burkina Faso Hükümeti tarafından belirlemiş olduğu şartları sağlaması gerekmektedir.

 

Vatandaşlık başvurusunda bulunan kişinin sabıka kaydının temiz olması gerekmektedir.

 

Burkina Faso vatandaşlığı için başvuruda bulunan kişilerin Burkina Faso yabancı dil sınavını geçmesi gerekmektedir. Bu dil sınavından geçer belge alamayan kişilerin vatandaşlık işlem başvuruları reddedilecektir.

 

Burkina Faso Hükümeti anayasal düzenine bağlılık yemini etmek ve bu yemini imzalamak gereklidir. Başvuru sahibinin anayasal düzene aykırı tutum ve davranışlarının bulunmaması gerekmektedir.

 

Burkina Faso vatandaşlık işlemleri konusunda, başvuru sahibinin 18 yaşından küçük çocuğuna da vatandaşlık verilmesini garanti altına almaktadır. Bu sayede aile bütünlüğünün korunması ve aile birleşiminin yasalara uygun şekilde oluşması sağlanmaktadır.

 

Çocuklar için Burkina Faso Vatandaşlığı Başvuru İşlemleri

 

Burkina Faso vatandaşı ile evlenmiş ya da aile birleşiminden dolayı Burkina Faso vatandaşlığına geçmek isteyen 21 yaşından büyük olan bireylerin 18 yaşından küçük olan çocukları için Burkina Faso vatandaşlığı başvuru işlemleri yapılmaktadır. Bu işlemler ilk olarak bulunulan bölgedeki yetkili kılınan Burkina Faso temsilciliğine ardından Burkina Faso sınırları içerisinde resmi olarak bulunulan süre zarfı içinde de Burkina Faso Göçmenlik bürosuna yapılmalıdır. 18 yaşından küçük çocukların ebeveynleri ile birlikte bu başvuruyu ilgili yerlere yapması gerekmektedir. Başvuru için gerekli belgelerin tam ve net olarak başvuru temsilciliği ya da göçmenlik bürosundan alınması mümkündür.

  1. Burkina Faso VİZESİ
Vize Başvuru İşlemleri - Vize Ofisi