Cezayir Vize İşlemleri

Cezayir Vize İşlemleri

Cezayir Vize İşlemleri

Cezayir’e seyahat planları yapan isteyen kişiler pasaport durumuna göre vize işlemlerine tabi tutulmaktadır. Eğer Cezayir’e kısa süreli bir seyahat planınınız var ise ve diplomatik pasaport, hizmet pasaportu ve ya hususi pasaport sahibi iseniz her 1 (bir) yıl süre içerisinde toplamda 90 (doksan) gün vizesiz olarak Cezayir’e seyahat düzenleyebilirsiniz ve ya ziyaretlerde bulunabilirsiniz.

Borda renkli umuma mahsus pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları Cezayir tarafından vize başvuru talep işlemlerine tabi tutulmaktadır. Cezayir vize işlemleri Cezayir Konsolosluğuna yapılmaktadır. Cezayir konsolosluğu şahsi başvuruları kabul etmemektedir. Şahsi vize talep başvuruları değerlendirmeye alınmadan Cezayir Konsolosluğu tarafından ret cevabı almaktadır. Cezayir vize talep başvurularını sadece ve sadece yetkili vize merkezleri aracılığı ile kabul etmektedir.

Hazırlanması gereken evraklar ve vize başvurusu talebi dilekçeniz yetkili vize merkezleri aracılığı ile seyahat amacınıza uygun olarak düzenlenerek Cezayir Konsolosluğuna gönderilmektedir. Yetkili vize merkezimizde ki alanında uzman çalışma arkadaşlarımız ile irtibata geçmeniz halinde Cezayir vize başvuru talebinizi sorunsuzca ve en hızlı şekilde sonuçlandırabiliriz.

Cezayir vize başvuru talepleri ortalama 10 (on) iş günü içerisinde tamamlanmaktadır. Ancak Cezayir Konsolosluğu tarafından vize talep başvurusunda bulunan kişi hakkında ek evrak istemesi değerlendirme sürecini uzatabilmektedir. Bazı durumlarda ise Cezayir’in resmi ve milli tatil günlerinin ülkemizde ki normal iş gününe denk gelmesi ile de vize başvuru talebi değerlendirme süreci uzayabilmektedir. Bu yüzden vize talep başvurunuz sonuçlanmadan seyahat planınıza ait otel yeri ayırtma ve ya uçak bileti satın alma gibi işlemleri vize talep başvurunuzun olumlu sonuçlanmasından sonra yapmanızı tavsiye etmekteyiz.

Vize başvuru talep işlemlerini Cezayir’e planladığınız seyahatten en az 20 (yirmi) gün önce başlatmanızı tavsiye etmekteyiz. Cezayir Konsolosluğu tarafından vize talep başvurunuza onay almanız durumunda seyahat planınız ile alakalı detayları gerçekleştirebilirsiniz.

Cezayir Konsolosluğu vize talep başvurularına onay verirken tekli girişli ve ya çoklu girişli olarak 2 (iki) tür izin vermektedir. Tekli girişli olan türde vize süreniz ne kadar olursa olsun Cezayir’den bir kere çıkış yaptığınızda tekrar giriş yapabilmek için yeni bir vize talep başvurusu oluşturmanız gerekmektedir. Ancak çoklu girişlerde vize süreniz boyunca istediğiniz kadar giriş ve çıkış yapabilirsiniz.

Herhangi bir sebepten ötürü vize talebinizin ret cevabı alması durumunda vize talep başvurusu işlemleri için yatırmış olduğunuz vize harç ücretini geri alamazsınız. Vize talep başvuru işlemleri için yatırılan vize harç ücreti başvuru yapacak kişi adına yatırılır. Başka bir kişi adına kullanılamaz ve ya devredilemez. Vize talep başvurusu için yatırılan vize harç ücreti geçerliliğini 1 (bir) yıl korumaktadır.

Ancak belirlenen süre içerisinde vize talep başvurusunda bulunmazsanız kullanılmayan vize harç ücreti yanar. Cezayir Konsolosluğu bu harç ücretini size geri ödemez. Vize başvuru taleplerinin değerlendirme süreci tamamen Cezayir Konsolosluğu tarafından yürütülmektedir.

Bu sürece dışarıdan müdahil olmak imkansızdır. Normal şartlar altında Cezayir Konsolosluğu vize talep başvurusunda bulunan kişileri başvuru talebi değerlendirmesi için konsolosluğa çağırmamaktadır. Ancak bazı istisnai durumlarda vize talebinde bulunan kişilerin Cezayir Konsolosluğu tarafından mülakata alınmak istendiği görülmüştür.

Yetkili vize merkezimize gelerek, telefonla arayarak ve ya mail yoluyla iletişime geçerek danışma hizmeti almanız durumunda gerekli evrakları tarafınızdan kargo yoluyla alıyoruz. Aldığımız evraklar ile beraber Cezayir Konsolosluğuna başvurunuzu yapıyoruz. Vize başvuru talebinizin geri kalan süreçleri tarafımızca yürütülerek sizlere hiçbir sorun çıkarmadan, güvenilir ve olabilecek en hızlı şekilde vize başvuru talebinize onay almaktayız. İşlemleriniz tamamlandıktan sonra onaylı evrakları ve pasaportunuzu sizlere istediğiniz adrese kargo ile yolluyoruz.

Vize Başvuru İşlemleri - Vize Ofisi