Cibuti Vatandaşlık İşlemleri

Cibuti Vatandaşlık

Cibuti Vatandaşlık İşlemleri

 

Cibuti’ da yaşamakta olan yabancı uyruklu kişilerin Cibuti vatandaşlığına geçiş yapabilmesi için çok fazla yöntem bulunmaktadır. Vatandaşlığa geçiş işlemi, bir ülkenin vatandaşının kendi özgür ve hür iradesi doğrultusunda karar vermesi gereken işlemdir. Bu özgür iradeyi kullanarak Cibuti vatandaşlığına geçmek isteyen kişilerin ise belirli prosedürleri gerçekleştirmesi gerekmektedir.

 

Cibuti Vatandaşlığı için Gereken Kriterler

 

Cibuti’ da özel durumlar içerisinde 4 yıl, genel değerlendirme için ise 8 yıl Cibuti’ da geçici ikamet izni ile yaşamak gereklidir.

 

Süresiz olarak ya da sınırlı olarak Cibuti oturum izni sahibi olmak

 

Süresiz oturma izni alabilmek için 18 yaş sınırı bulunmaktadır.

 

 Aile birleşimi kapsamında Cibuti vatandaşlık işlemlerine başvuruda bulunuyor ise, eşin de Cibuti Hükümeti tarafından belirlemiş olduğu şartları sağlaması gerekmektedir.

 

Vatandaşlık başvurusunda bulunan kişinin sabıka kaydının temiz olması gerekmektedir.

 

Cibuti vatandaşlığı için başvuruda bulunan kişilerin Cibuti yabancı dil sınavını geçmesi gerekmektedir. Bu dil sınavından geçer belge alamayan kişilerin vatandaşlık işlem başvuruları reddedilecektir.

 

Cibuti Hükümeti anayasal düzenine bağlılık yemini etmek ve bu yemini imzalamak gereklidir. Başvuru sahibinin anayasal düzene aykırı tutum ve davranışlarının bulunmaması gerekmektedir.

 

Cibuti vatandaşlık işlemleri konusunda, başvuru sahibinin 18 yaşından küçük çocuğuna da vatandaşlık verilmesini garanti altına almaktadır. Bu sayede aile bütünlüğünün korunması ve aile birleşiminin yasalara uygun şekilde oluşması sağlanmaktadır.

 

Çocuklar için Cibuti Vatandaşlığı Başvuru İşlemleri

 

Cibuti vatandaşı ile evlenmiş ya da aile birleşiminden dolayı Cibuti vatandaşlığına geçmek isteyen 21 yaşından büyük olan bireylerin 18 yaşından küçük olan çocukları için Cibuti vatandaşlığı başvuru işlemleri yapılmaktadır. Bu işlemler ilk olarak bulunulan bölgedeki yetkili kılınan Cibuti temsilciliğine ardından Cibuti sınırları içerisinde resmi olarak bulunulan süre zarfı içinde de Cibuti Göçmenlik bürosuna yapılmalıdır. 18 yaşından küçük çocukların ebeveynleri ile birlikte bu başvuruyu ilgili yerlere yapması gerekmektedir. Başvuru için gerekli belgelerin tam ve net olarak başvuru temsilciliği ya da göçmenlik bürosundan alınması mümkündür.

  1. Cibuti VİZESİ
Vize Başvuru İşlemleri - Vize Ofisi