Demokratik Kongo Vatandaşlık İşlemleri

Demokratik Kongo Vatandaşlık

Demokratik Kongo Vatandaşlık İşlemleri

 

Demokratik Kongo’ da yaşamakta olan yabancı uyruklu kişilerin Demokratik Kongo vatandaşlığına geçiş yapabilmesi için çok fazla yöntem bulunmaktadır. Vatandaşlığa geçiş işlemi, bir ülkenin vatandaşının kendi özgür ve hür iradesi doğrultusunda karar vermesi gereken işlemdir. Bu özgür iradeyi kullanarak Demokratik Kongo vatandaşlığına geçmek isteyen kişilerin ise belirli prosedürleri gerçekleştirmesi gerekmektedir.

 

Demokratik Kongo Vatandaşlığı için Gereken Kriterler

 

Demokratik Kongo’ da özel durumlar içerisinde 4 yıl, genel değerlendirme için ise 8 yıl Demokratik Kongo’ da geçici ikamet izni ile yaşamak gereklidir.

 

Süresiz olarak ya da sınırlı olarak Demokratik Kongo oturum izni sahibi olmak

 

Süresiz oturma izni alabilmek için 18 yaş sınırı bulunmaktadır.

 

 Aile birleşimi kapsamında Demokratik Kongo vatandaşlık işlemlerine başvuruda bulunuyor ise, eşin de Demokratik Kongo Hükümeti tarafından belirlemiş olduğu şartları sağlaması gerekmektedir.

 

Vatandaşlık başvurusunda bulunan kişinin sabıka kaydının temiz olması gerekmektedir.

 

Demokratik Kongo vatandaşlığı için başvuruda bulunan kişilerin Demokratik Kongo yabancı dil sınavını geçmesi gerekmektedir. Bu dil sınavından geçer belge alamayan kişilerin vatandaşlık işlem başvuruları reddedilecektir.

 

Demokratik Kongo Hükümeti anayasal düzenine bağlılık yemini etmek ve bu yemini imzalamak gereklidir. Başvuru sahibinin anayasal düzene aykırı tutum ve davranışlarının bulunmaması gerekmektedir.

 

Demokratik Kongo vatandaşlık işlemleri konusunda, başvuru sahibinin 18 yaşından küçük çocuğuna da vatandaşlık verilmesini garanti altına almaktadır. Bu sayede aile bütünlüğünün korunması ve aile birleşiminin yasalara uygun şekilde oluşması sağlanmaktadır.

 

Çocuklar için Demokratik Kongo Vatandaşlığı Başvuru İşlemleri

 

Demokratik Kongo vatandaşı ile evlenmiş ya da aile birleşiminden dolayı Demokratik Kongo vatandaşlığına geçmek isteyen 21 yaşından büyük olan bireylerin 18 yaşından küçük olan çocukları için Demokratik Kongo vatandaşlığı başvuru işlemleri yapılmaktadır. Bu işlemler ilk olarak bulunulan bölgedeki yetkili kılınan Demokratik Kongo temsilciliğine ardından Demokratik Kongo sınırları içerisinde resmi olarak bulunulan süre zarfı içinde de Demokratik Kongo Göçmenlik bürosuna yapılmalıdır. 18 yaşından küçük çocukların ebeveynleri ile birlikte bu başvuruyu ilgili yerlere yapması gerekmektedir. Başvuru için gerekli belgelerin tam ve net olarak başvuru temsilciliği ya da göçmenlik bürosundan alınması mümkündür.

  1. Demokratik Kongo VİZESİ
  2. Evlilikten Dolayı
Vize Başvuru İşlemleri - Vize Ofisi