Doğu Timor Vatandaşlık İşlemleri

Doğu Timor Vatandaşlık

Doğu Timor Vatandaşlık İşlemleri

 

Doğu Timor’ da yaşamakta olan yabancı uyruklu kişilerin Doğu Timor vatandaşlığına geçiş yapabilmesi için çok fazla yöntem bulunmaktadır. Vatandaşlığa geçiş işlemi, bir ülkenin vatandaşının kendi özgür ve hür iradesi doğrultusunda karar vermesi gereken işlemdir. Bu özgür iradeyi kullanarak Doğu Timor vatandaşlığına geçmek isteyen kişilerin ise belirli prosedürleri gerçekleştirmesi gerekmektedir.

 

Doğu Timor Vatandaşlığı için Gereken Kriterler

 

Doğu Timor’ da özel durumlar içerisinde 4 yıl, genel değerlendirme için ise 8 yıl Doğu Timor’ da geçici ikamet izni ile yaşamak gereklidir.

 

Süresiz olarak ya da sınırlı olarak Doğu Timor oturum izni sahibi olmak

 

Süresiz oturma izni alabilmek için 18 yaş sınırı bulunmaktadır.

 

 Aile birleşimi kapsamında Doğu Timor vatandaşlık işlemlerine başvuruda bulunuyor ise, eşin de Doğu Timor Hükümeti tarafından belirlemiş olduğu şartları sağlaması gerekmektedir.

 

Vatandaşlık başvurusunda bulunan kişinin sabıka kaydının temiz olması gerekmektedir.

 

Doğu Timor vatandaşlığı için başvuruda bulunan kişilerin Doğu Timor yabancı dil sınavını geçmesi gerekmektedir. Bu dil sınavından geçer belge alamayan kişilerin vatandaşlık işlem başvuruları reddedilecektir.

 

Doğu Timor Hükümeti anayasal düzenine bağlılık yemini etmek ve bu yemini imzalamak gereklidir. Başvuru sahibinin anayasal düzene aykırı tutum ve davranışlarının bulunmaması gerekmektedir.

 

Doğu Timor vatandaşlık işlemleri konusunda, başvuru sahibinin 18 yaşından küçük çocuğuna da vatandaşlık verilmesini garanti altına almaktadır. Bu sayede aile bütünlüğünün korunması ve aile birleşiminin yasalara uygun şekilde oluşması sağlanmaktadır.

 

Çocuklar için Doğu Timor Vatandaşlığı Başvuru İşlemleri

 

Doğu Timor vatandaşı ile evlenmiş ya da aile birleşiminden dolayı Doğu Timor vatandaşlığına geçmek isteyen 21 yaşından büyük olan bireylerin 18 yaşından küçük olan çocukları için Doğu Timor vatandaşlığı başvuru işlemleri yapılmaktadır. Bu işlemler ilk olarak bulunulan bölgedeki yetkili kılınan Doğu Timor temsilciliğine ardından Doğu Timor sınırları içerisinde resmi olarak bulunulan süre zarfı içinde de Doğu Timor Göçmenlik bürosuna yapılmalıdır.

18 yaşından küçük çocukların ebeveynleri ile birlikte bu başvuruyu ilgili yerlere yapması gerekmektedir. Başvuru için gerekli belgelerin tam ve net olarak başvuru temsilciliği ya da göçmenlik bürosundan alınması mümkündür.

  1. Doğu Timor VİZESİ
Vize Başvuru İşlemleri - Vize Ofisi