Endonezya Vatandaşlık İşlemleri

Endonezya Vatandaşlık

Endonezya Vatandaşlık İşlemleri

 

Endonezya’ da yaşamakta olan yabancı uyruklu kişilerin Endonezya vatandaşlığına geçiş yapabilmesi için çok fazla yöntem bulunmaktadır. Vatandaşlığa geçiş işlemi, bir ülkenin vatandaşının kendi özgür ve hür iradesi doğrultusunda karar vermesi gereken işlemdir. Bu özgür iradeyi kullanarak Endonezya vatandaşlığına geçmek isteyen kişilerin ise belirli prosedürleri gerçekleştirmesi gerekmektedir.

 

Endonezya Vatandaşlığı için Gereken Kriterler

 

Endonezya’ da özel durumlar içerisinde 4 yıl, genel değerlendirme için ise 8 yıl Endonezya’ da geçici ikamet izni ile yaşamak gereklidir.

 

Süresiz olarak ya da sınırlı olarak Endonezya oturum izni sahibi olmak

 

Süresiz oturma izni alabilmek için 18 yaş sınırı bulunmaktadır.

 

 Aile birleşimi kapsamında Endonezya vatandaşlık işlemlerine başvuruda bulunuyor ise, eşin de Endonezya Hükümeti tarafından belirlemiş olduğu şartları sağlaması gerekmektedir.

 

Vatandaşlık başvurusunda bulunan kişinin sabıka kaydının temiz olması gerekmektedir.

 

Endonezya vatandaşlığı için başvuruda bulunan kişilerin Endonezya yabancı dil sınavını geçmesi gerekmektedir. Bu dil sınavından geçer belge alamayan kişilerin vatandaşlık işlem başvuruları reddedilecektir.

 

Endonezya Hükümeti anayasal düzenine bağlılık yemini etmek ve bu yemini imzalamak gereklidir. Başvuru sahibinin anayasal düzene aykırı tutum ve davranışlarının bulunmaması gerekmektedir.

 

Endonezya vatandaşlık işlemleri konusunda, başvuru sahibinin 18 yaşından küçük çocuğuna da vatandaşlık verilmesini garanti altına almaktadır. Bu sayede aile bütünlüğünün korunması ve aile birleşiminin yasalara uygun şekilde oluşması sağlanmaktadır.

 

Çocuklar için Endonezya Vatandaşlığı Başvuru İşlemleri

 

Endonezya vatandaşı ile evlenmiş ya da aile birleşiminden dolayı Endonezya vatandaşlığına geçmek isteyen 21 yaşından büyük olan bireylerin 18 yaşından küçük olan çocukları için Endonezya vatandaşlığı başvuru işlemleri yapılmaktadır. Bu işlemler ilk olarak bulunulan bölgedeki yetkili kılınan Endonezya temsilciliğine ardından Endonezya sınırları içerisinde resmi olarak bulunulan süre zarfı içinde de Endonezya Göçmenlik bürosuna yapılmalıdır. 18 yaşından küçük çocukların ebeveynleri ile birlikte bu başvuruyu ilgili yerlere yapması gerekmektedir. Başvuru için gerekli belgelerin tam ve net olarak başvuru temsilciliği ya da göçmenlik bürosundan alınması mümkündür.

  1. Endonezya VİZESİ
Vize Başvuru İşlemleri - Vize Ofisi
ERSİN Ö. 2020-07-29 11:20:14 Cevabı Görüntüle
Endonezya da yaşamak orada mümkün mü ?
Volkan K. 2020-08-08 00:47:36 Cevabı Görüntüle
2 ay kalmak için Endonezya vizesi almak istiyorum