Ermenistan Vatandaşlık İşlemleri

Ermenistan Vatandaşlık

Ermenistan Vatandaşlık İşlemleri

 

Ermenistan’ da yaşamakta olan yabancı uyruklu kişilerin Ermenistan vatandaşlığına geçiş yapabilmesi için çok fazla yöntem bulunmaktadır. Vatandaşlığa geçiş işlemi, bir ülkenin vatandaşının kendi özgür ve hür iradesi doğrultusunda karar vermesi gereken işlemdir. Bu özgür iradeyi kullanarak Ermenistan vatandaşlığına geçmek isteyen kişilerin ise belirli prosedürleri gerçekleştirmesi gerekmektedir.

 

Ermenistan Vatandaşlığı için Gereken Kriterler

 

Ermenistan’ da özel durumlar içerisinde 4 yıl, genel değerlendirme için ise 8 yıl Ermenistan’ da geçici ikamet izni ile yaşamak gereklidir.

 

Süresiz olarak ya da sınırlı olarak Ermenistan oturum izni sahibi olmak

 

Süresiz oturma izni alabilmek için 18 yaş sınırı bulunmaktadır.

 

 Aile birleşimi kapsamında Ermenistan vatandaşlık işlemlerine başvuruda bulunuyor ise, eşin de Ermenistan Hükümeti tarafından belirlemiş olduğu şartları sağlaması gerekmektedir.

 

Vatandaşlık başvurusunda bulunan kişinin sabıka kaydının temiz olması gerekmektedir.

 

Ermenistan vatandaşlığı için başvuruda bulunan kişilerin Ermenistan yabancı dil sınavını geçmesi gerekmektedir. Bu dil sınavından geçer belge alamayan kişilerin vatandaşlık işlem başvuruları reddedilecektir.

 

Ermenistan Hükümeti anayasal düzenine bağlılık yemini etmek ve bu yemini imzalamak gereklidir. Başvuru sahibinin anayasal düzene aykırı tutum ve davranışlarının bulunmaması gerekmektedir.

 

Ermenistan vatandaşlık işlemleri konusunda, başvuru sahibinin 18 yaşından küçük çocuğuna da vatandaşlık verilmesini garanti altına almaktadır. Bu sayede aile bütünlüğünün korunması ve aile birleşiminin yasalara uygun şekilde oluşması sağlanmaktadır.

 

Çocuklar için Ermenistan Vatandaşlığı Başvuru İşlemleri

 

Ermenistan vatandaşı ile evlenmiş ya da aile birleşiminden dolayı Ermenistan vatandaşlığına geçmek isteyen 21 yaşından büyük olan bireylerin 18 yaşından küçük olan çocukları için Ermenistan vatandaşlığı başvuru işlemleri yapılmaktadır. Bu işlemler ilk olarak bulunulan bölgedeki yetkili kılınan Ermenistan temsilciliğine ardından Ermenistan sınırları içerisinde resmi olarak bulunulan süre zarfı içinde de Ermenistan Göçmenlik bürosuna yapılmalıdır.

18 yaşından küçük çocukların ebeveynleri ile birlikte bu başvuruyu ilgili yerlere yapması gerekmektedir. Başvuru için gerekli belgelerin tam ve net olarak başvuru temsilciliği ya da göçmenlik bürosundan alınması mümkündür.

  1. Ermenistan VİZESİ
  2. Vatandaşı ile Evli Olanlara
Vize Başvuru İşlemleri - Vize Ofisi