Estonya Vatandaşlık İşlemleri

Estonya Vatandaşlık

Estonya Vatandaşlık İşlemleri

 

Estonya’ da yaşamakta olan yabancı uyruklu kişilerin Estonya vatandaşlığına geçiş yapabilmesi için çok fazla yöntem bulunmaktadır. Vatandaşlığa geçiş işlemi, bir ülkenin vatandaşının kendi özgür ve hür iradesi doğrultusunda karar vermesi gereken işlemdir.

Bu özgür iradeyi kullanarak Estonya vatandaşlığına geçmek isteyen kişilerin ise belirli prosedürleri gerçekleştirmesi gerekmektedir.

 

Estonya Vatandaşlığı için Gereken Kriterler

 

Estonya’ da özel durumlar içerisinde 4 yıl, genel değerlendirme için ise 8 yıl Estonya’ da geçici ikamet izni ile yaşamak gereklidir.

 

Süresiz olarak ya da sınırlı olarak Estonya oturum izni sahibi olmak

 

Süresiz oturma izni alabilmek için 18 yaş sınırı bulunmaktadır.

 

 Aile birleşimi kapsamında Estonya vatandaşlık işlemlerine başvuruda bulunuyor ise, eşin de Estonya Hükümeti tarafından belirlemiş olduğu şartları sağlaması gerekmektedir.

 

Vatandaşlık başvurusunda bulunan kişinin sabıka kaydının temiz olması gerekmektedir.

 

Estonya vatandaşlığı için başvuruda bulunan kişilerin Estonya yabancı dil sınavını geçmesi gerekmektedir. Bu dil sınavından geçer belge alamayan kişilerin vatandaşlık işlem başvuruları reddedilecektir.

 

Estonya Hükümeti anayasal düzenine bağlılık yemini etmek ve bu yemini imzalamak gereklidir. Başvuru sahibinin anayasal düzene aykırı tutum ve davranışlarının bulunmaması gerekmektedir.

 

Estonya vatandaşlık işlemleri konusunda, başvuru sahibinin 18 yaşından küçük çocuğuna da vatandaşlık verilmesini garanti altına almaktadır. Bu sayede aile bütünlüğünün korunması ve aile birleşiminin yasalara uygun şekilde oluşması sağlanmaktadır.

 

Çocuklar için Estonya Vatandaşlığı Başvuru İşlemleri

 

Estonya vatandaşı ile evlenmiş ya da aile birleşiminden dolayı Estonya vatandaşlığına geçmek isteyen 21 yaşından büyük olan bireylerin 18 yaşından küçük olan çocukları için Estonya vatandaşlığı başvuru işlemleri yapılmaktadır.

Bu işlemler ilk olarak bulunulan bölgedeki yetkili kılınan Estonya temsilciliğine ardından Estonya sınırları içerisinde resmi olarak bulunulan süre zarfı içinde de Estonya Göçmenlik bürosuna yapılmalıdır. 18 yaşından küçük çocukların ebeveynleri ile birlikte bu başvuruyu ilgili yerlere yapması gerekmektedir. Başvuru için gerekli belgelerin tam ve net olarak başvuru temsilciliği ya da göçmenlik bürosundan alınması mümkündür.

  1. Estonya VİZESİ
Vize Başvuru İşlemleri - Vize Ofisi