Finlandiya Oturum İzni

Finlandiya Oturum

Finlandiya Oturum İzni

Dünyanın en güzel ülkelerinden bir tanesi olan Finlandiya yaşanabilir açıdan bakıldığında da oldukça iyi durumdadır. Mutluluğun temsili niteliğinde ülkede uzun yıllar yaşamak isterseniz belirli izinleri almanız gerekmektedir. İster geçici isterseniz de kalıcı ikame izinleri ile bu mümkün kılınmaktadır.

Finlandiya oturum izni alarak yaşamınızın bundan sonra ki bölümünde çok daha kaliteli yaşamak ayak basabilirsiniz. En az 3 ay kalacakların almaları gereken oturum izinlerinde esaslara göre hareket edilmesi önemlidir. Fakat çalışma amacı ile alınması gereken izin ise kısa süreli olmaktadır.

4 yıllık süreyi kapsayan sürekli ikama izni almanız durumunda 4 yıl boyunca hiçbir sıkıntı çekmeden Finlandiya’da yaşayabilirsiniz. 4 yıllık süre dolduktan sonra uzatma isterseniz tekrardan başvurularda bulunmanız gerekecektir.

Finlandiya Oturum İzni İçin Gerekenler

Neden Finlandiya’da kalmak istediğinizi belirten dilekçe ayrıntılı şekilde anlatılmalı ve tüm faktörler belirtilmelidir.

Sizin hangi gerekçe ile kalacağınız konusunda komisyonun ikna olması ve gereksinimleri tam karşılaması gerekir. İş amacı, aile bağları ve eğitim gibi etkenleri hesaba katarak başvurularda bulunmanız önemli esaslardandır.

Uygulamalarla alakalı öncelikleri belirlerken her türlü belgeyi doğru şekilde doldurmanız önemlidir. Başvuru öncesinde evrakların yeterliliğini de kontrol etmelisiniz.

Peşin olarak ödemeniz gereken oturum izni ücreti başvuru esnasında nakit olarak yapılmalıdır. Ödemeniz gereken ücreti ile ilgili net rakamları öğrenmeniz nakit götürmeniz açısından önemlidir. Her yıl değişen tutarları resmi web sitesi adreslerinde irdeleyebilirsiniz. Ödeme yaptıktan sonra başvurunuz ret ile sonuçlandığında ise ödemiş olduğunuz tutarları iade alamazsınız.

Başvuruların mutlaka İngilizce ya da Fince yapılması gerekmekte olup, ek belgelerin tamamı çeviri ile hazırlanmalıdır. Ayrıca başvuru esnasında sizden parmak izi ibrazı istenmektedir.

Oturum İzin Kartı

Başvurunuzu esaslara uygun şekilde yaptıktan sonra onay alırsanız, biometrik oturum izin kartı tarafınıza verilecektir. 5 yıl geçerliliği olan bu kart süresi dolduktan sonra yenilenmesi gerekmektedir. Süre dolduktan sonra yenileme işlemi için Finlandiya yere polisine başvurmalısınız. İzinler konusunda hassas olmanız size önemli avantaj sunarken mutlaka doğru şekilde planlama yapmalısınız.

Finlandiya’da rahat dolaşım sağlamanız açısından oturum izin kartı size rahatlığı da sunacaktır. Birçok ayrıcalığı elde etmiş olmanın da etkisi size sunulmuş olacaktır.  Finlandiya oturum izni alındıktan sonra haklarınızı iyi bilmeniz sizin yararınıza olacaktır. Haklar konusunda geniş araştırma yapmanız ve haklarınıza göre hareket etmeniz daha doğru olacaktır.

Finlandiya Oturum İzni İle Hangi Haklar Kazanılmış Olur?

Tüm esaslar doğru şekilde uygulamaya konulduktan sonra artık birçok konuda özgürce hareket edebilirsiniz. Ev tutabilir ve dilediğiniz yerde yaşamınızı sürdürebilirsiniz. Finlandiya’da dilediğiniz yere seyahat edebileceğiniz gibi ülkeden ayrılmanız da herhangi bir sıkıntı yoktur.

İkame izniniz ile alakalı süreler dolmadan dilediğiniz gibi giriş çıkış yapmanız da mümkündür. Oturum süresince eğer çalışma izniniz varsa istediğiniz işte çalışmanızın olanağı vardır. Resmi dairelerde işe girememe dışında birçok yönden iş hayatında aktif şekilde rol oynayabilirsiniz. Oturum izninizin sayesinde Schengen ülkelerinde 3 ay kalmanız ve özgürce seyahat etmeniz de mümkündür.

Finlandiya Oturum İzni Başvurularında Dikkat Edilecek Hususlar

Araştırmalarınızı yaparken neden Finlandiya’da kalmak istediğinizi çok iyi şekilde ifade etmeniz ve bu sebeplere bağlı olarak evrak ibraz etmeniz önemlidir. Sizin kalacağınız sürelerde güven veren yapınız ön planda olurken kanunlar karşısında da sorun çıkarmayacağınızın temini olmalıdır.

Belirli bir ekonomik güce sahip olmanız oturum iznini alabilmeniz de oldukça etkili olacaktır. Amacınıza yönelik adımlar atarken de her etkeni tartmalı ve hassas noktaları iyi bilmelisiniz. Kalmayı planladığınız süre boyunca da hal ve hareketlerinize dikkat etmek süre uzatımlarında size kolaylık sağlayacaktır.

Vize Başvuru İşlemleri - Vize Ofisi