Finlandiya Vatandaşlık

Finlandiya Vatandaşlık

Ülke vatandaşlıkları konusunda belirlenen yasalar sonucu elde edebilme de en önemli faktördür. Oturum süreleri ve oturum izinleri ile alakalı kuralları doğru şekilde uygulamaya geçirmelisiniz. Yasalar çerçevesinde Finlandiya vatandaşlık hakkı elde edilmesi mümkünken bu yasalar belirleyici hususlara sahiptir.

Kendi özgür iradesi ile seçim yapması gereken kişinin bu konuda elde edeceği haklar da oldukça önemlidir. Hem seçme hem de seçilme hakkı elde edilirken ayrıca memur olma hakkı dahi tanınmaktadır. Diğer vatandaşlardan eksik kalan hiçbir yönü olmazken bu noktada tüm faktörler vatandaşlık elde edildikten sonra sağlanmaktadır.

Elde edilen haklar doğrultusunda yaşamınızı bundan sonra Finlandiya’da geçirebilirsiniz. Elbette Finlandiya vatandaşı gibi istediğiniz ülkeye belirli izinler karşılığında gidebilirsiniz. Schengen ülke grubunda olduğu için de 26 ülkeye vizesiz geçiş hakkını da ayrıca elde etmiş olursunuz. Son derece üst düzey hakları elde etmiş olmanın da artılarından faydalanabilirsiniz.

Finlandiya Vatandaşlığı Nasıl Elde Edilir?

Finlandiya vatandaşlığının elde edilebilir olmasında bazı kurallar söz konusudur. Fin vatandaşlığı doğum yolu ile elde edilebilirken diğer taraftan beyanlı şekilde başvuruda yapabilmektedir. Finlandiya göçmenlik servisine yapılan başvuru da beyan edilen bilgiler hızlı sonuç almada etkilidir. Finlandiya vatandaşlık elde edebilme de beyan edilmesi gereken hususlar ise şu şekildedir;

  • 12 – 17 ya arasında bir evlatlık olması,
  • Evlilik dışı ve yurtdışından doğmuş çocuğun Fin vatandaşı olan birine ait olması,
  • Uzun süre Finlandiya’da farklı sebeplerle yaşamış olan 18 ila 22 yaş arasında ki genç,
  • Eskide Finlandiya vatandaşı olan birisi,
  • İskandinav vatandaşı olanlar,

Yukarıda belirtilen esaslara uygunluk söz konusu değilse doğrudan başvuru da bulunabilirsiniz. Doğrudan yapılan başvurularda esas olan yeterliliği eksiksiz şekilde yerine getirmelisiniz. Bu hususta sizden istenen öncelikle yerleşik bir kimliğe sahip olmaktadır. Sonrasında ise yeterli dil seviyesine sahip olduğunuzu ispatlamanız gerekecektir. Finlandiya’da yeteri kadar kaldığınızı gösterir ikamet belgesi vatandaşlık başvurusunda önemli faktörlerdendir. Yerine getirmeniz gereken esaslarda ekonomik gücünüzün de ön planda olduğunu unutmamalısınız. Sizi vatandaşlığa kabul edebilmesi noktasında fayda sağlayacak etkenleri düşünerek hareket etmektedirler.

Finlandiya Vatandaşı ile Evli Olanların Vatandaşlık İşlemleri

Evlilik yolu ile birçok ülkenin vatandaşlığını elde etmek mümkündür. Fakat şartların doğru şekilde yerine getirilmesi vatandaşlığın elde edilebilirliğin de en önemli etkendir. Sert kuralların söz konusu olduğu Finlandiya vatandaşlığı evli olanlar için daha kolaydır. Finlandiya vatandaşıyla evli olan kişilerin başvuru esaslarında yine yasa da belirtilen 3 dilden bir tanesi bilme şartı aranmaktadır. Ayrıca toplumsal uyumun ispatı çok önemli olup, vatandaşlığın elde edilmesinde doğrudan etkilidir.

Hem başvuru esaslarını yerine getirmek hem de uzun süreli kalma ile alakalı kesintisiz Finlandiya’da yaşamış olmak oldukça önemlidir. Oturumlar konusunda 10 yıllık yasal ikame dikkate alınırken sizin vatandaşlığı elde etmenizde bu etken oldukça ön plandadır. Sorunsuz şekilde işlemleri yürütebilme adına prosedürlere harfiyen uymak sonucu olumlu kılacaktır. Finlandiya vatandaşlığı elde edebilmeniz de toplumsal getiriler de ön plandadır. Sizin fayda sağlayacağınız alanlar gücünüzü ortaya koymada destek olurken vatandaşlığı da daha kolay elde etmeniz mümkündür. Erkek ya da kadın Fin vatandaşı olması başvurular konusunda farklı uygulamayı göstermemektedir. Yani eş erken olduğunda belirtilen şartlar eş kadın olduğunda da aynı şekilde devam etmektedir. Burada dikkat edilecek en önemli husus ekonomik yeterlilik ve evliliğin ispatıdır.

Detaylı inceleme ile verilen karar neticesinde vatandaşlığı kazanmanız mümkün kılınmaktadır. Doğru program ve usullere doğru şekilde uymak sorun yaşamadan işlemi tamamlamanıza etki edecektir. Detaylı bilgi edinebilmeniz için bizlerle irtibata geçebilir ve en doğru yolun ne olduğu size tarafımızca aktarılacaktır.

  1. Finlandiya VİZESİ
Vize Başvuru İşlemleri - Vize Ofisi