Fransa’da bulunan aile üyesi ya da arkadaşınızı ziyaret etmek istiyorsanız, Fransa aile ve arkadaş ziyareti vizesi almanız gerekir. Vize süreniz 90 güne kadardır ve bu sürenin aşılması durumunda sınır dışı edilme riski vardır.

Umuma mahsus bordo renkli pasaport sahibi Türk vatandaşları, 180 gün içinde sadece 90 günlük süreyle aile ya da arkadaş ziyareti yapmak için vize başvurusunda bulunabilir.

Fransa Aile-Arkadaş Ziyareti Başvuru Şartları Nelerdir?

Fransa aile/arkadaş ziyareti başvuru şartlarının yerine getirilmesi gerekir. Bu şart ve koşulların yerine getirilmemesi durumunda, vize başvurunuz onaylanmaz.

 • Fransa aile/arkadaş ziyareti vize başvurusu, aile ve arkadaşı ziyaret edecek her aile bireyini kapsar. Yani Fransa’ya gelecek ailenin her bireyi için, ayrı ayrı başvuru yapılır.
 • Aile/arkadaş ziyareti yapacak kişilerin, Fransa’da bulunan kişiyle aralarında ilişki bağı kanıtlanmalıdır.
 • Aile/arkadaş ziyareti için gerekli maddi finansman sağlanmalıdır. Maddi yeterliliği olmayan kişiler; Fransa’da ziyaret edilecek kişinin sponsorluk dilekçesi vermesiyle vize başvurusunda bulunabilir. Sponsor olacak kişi; mali gelir düzeyini belgeleyen evrakları, konsolosluğa sunmalıdır.

Bunun yanında daha önce vize başvurularında herhangi bir ihlalde bulunmamış olmak, ülkeye geri dönüş yapılacağının taahhüdünü vermek, herhangi bir adli suç işlememiş olmak ve tüm vize belgelerini eksiksiz tamamlamak, vize başvuru şartları arasındadır.

Fransa Aile-Arkadaş Ziyareti için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Fransa aile/arkadaş ziyareti için; vize başvurusu yapan kişiler, eksiksiz ve doğru şekilde evraklarını hazırlamalıdır.

 • Sadece tükenmez kalemle doldurulmuş, eksiksiz ve doğru bilgilerle Fransa vize başvuru formu
 • C. kimlik kartının önlü arkalı fotokopisi
 • Fransa’da ziyaret edilecek kişi tarafından gönderilecek davet mektubu
 • Son 10 yıl içinde alınmış, 2 yan yana boş sayfası olan, seyahat tarihinden itibaren, en az 3 ay geçerliliği olan pasaport
 • Son 6 ay içinde çekilen ve biyometrik fotoğraf standartlarına uygun 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Çalışan kişiler için, Türkçe ya da İngilizce olarak hazırlanmış, şirket yazısı (şirket antetli kağıdına yazılmış olmalı, ıslak imzalı ve kaşeli olmalıdır).
 • Çalışan kişilerin son 3 aya ait maaş bordrosu (ıslak imzalı ve kaşelenmiş olmalıdır).
 • Başvuru sahibinin şahsi banka hesabı özeti (vize tarihinden en az 15 gün önce alınmalı, son 3 ayı içermeli, en az 8bin TL bakiye olmalı, kaşeli, ıslak imzalı ve banka imza sirküleriyle verilmelidir).

Fransa aile/arkadaş ziyareti vizesinde, Fransa Konsolosluğu tarafından farklı belgeler de talep edilebilir. Aynı zamanda gidecek kişilerin statüsüne göre vize başvuru belgelerinde değişiklik olabilir.

Fransa Aile-Arkadaş Ziyareti Vizesi Davet Mektubu Nedir?

Fransa aile/arkadaş ziyareti vizesi başvurusunda bulunan kişiler; Fransa’da ziyaret edecekleri kişi tarafından gönderilen davet mektubu almalıdır. Davet mektubu; belediyeden onaylı olmalı, Fransa Konsolosluğu ya da Fransa Büyükelçiliği’ne hitaben yazılmış olmalıdır.

Davet mektubunda;

 • Fransa’ya arkadaş/aile ziyareti yapacak kişinin adı ve soyadı ile doğum tarihi olmalıdır.
 • Aile/arkadaş ziyaretinin, hangi tarihler arasında gerçekleştirileceği ve ziyaret edilecek kişinin yakınlık derecesi belirtilmelidir.
 • Davet mektubunun yazılacağı güncel tarih belirtilmelidir.
 • Davet mektubunu yazan kişinin tüm iletişim bilgileri mektupta yer almalıdır.
 • Fransa’ya davet eden kişinin ıslak imzası, konaklanacak yer ve davet eden kişinin mali durumunu gösterir belgeler ibraz edilmelidir.

Davet mektubunun vize onayının garantisi olmadığı, ancak onaylamanın daha olumlu olacağı yönünde bir yarar sağladığı unutulmamalıdır.

Başvuru Sürecinde Davet Eden Kişinin Hazırlaması Gereken Evraklar Nelerdir?

Fransa aile/arkadaş ziyareti yapacak kişi, Fransa’da bulunan kişi tarafından hazırlanacak evrakları, vize başvurusunda sunmalıdır.

 • Davet eden kişinin öğrenci olması durumunda, öğrenci belgesi ya da üniversite kayıt belgesi;
 • Davet eden kişi, ziyaret edecek kişinin ihtiyaçlarını kendi maddi imkânlarıyla karşılayacaksa, mali durumunu gösterir hesap dökümleri, maaş bordrosu, kira geliri gibi belgeler;
 • Davet eden kişinin Fransız vatandaşı ya da AB vatandaşı olduğuna dair kimlik belgesinin fotokopisi hazırlanmış olmalıdır.

Tüm belgelerin ıslak imzalı, kaşeli ve güncel tarihli olmasına dikkat edilmelidir.

Fransa Aile-Arkadaş Ziyareti Vizesi için Adli Sicil Kaydı Nasıl Alınır?

Fransa aile/arkadaş ziyareti vizesi başvurularında, adli sicil kaydı talebi yapılmaz. Ancak konsolosluk tarafından talep edilebilir. Böyle bir durumunda; adliye binalarında bulunan adli sicil müdürlüklerinden, barkodlu şekilde e-devlet üzerinden ve yurtdışında ise büyükelçiliklerden alınır.

Adli sicil kaydı alınırken; Fransızca ya da İngilizce dilinde alınmalıdır. Vize başvurularında Türkçe belge kabul edilmez.

Fransa Aile-Arkadaş Ziyareti Vize Başvuru Ücretleri Nedir?

Fransa aile/arkadaş ziyareti vize başvurularında vize başvuru ücretleri, Fransa Konsolosluğu tarafından belirlenir. Başvuru ücretleri banka havalesi ile ve Euro para birimi kuru üzerinden TL olarak gerçekleştirilir.

Fransa aile/arkadaş ziyareti vize başvuru ücreti 80 Euro olarak belirlenmiş olup; vize danışmanlık merkezi aracılığıyla yapılan başvurularda ortalama 40 Euro ile 60 Euro arasında değişen, danışmanlık ücreti de eklenir.

Fransa Aile-Arkadaş Ziyareti Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Fransa aile/arkadaş ziyareti vize başvurusu yapılırken, bazı adımların sırasıyla yapılması gerekir.

 • İlk adım vize başvurusu için randevu almaktır. Vize başvuru merkezleri aracılığıyla randevu alınabilir.
 • Fransa aile/arkadaş ziyareti vize başvurusu için, online başvuru formu doldurulur.
 • Parmak izi alınmalı ve biyometrik veri bilgileri tamamlanmalıdır.
 • Fransa aile/arkadaş ziyareti vize başvuru ücreti ödenip, ödendi makbuzu başvuru dosyasına konulur.

Tüm belgeler vize başvuru merkezi aracılığıyla konsolosluk ya da büyükelçiliğe iletilir ve sonrasında vizenin onaylanması süreci başlar.

Fransa Aile-Arkadaş Ziyareti Vize Başvurusu Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Fransa aile/arkadaş ziyareti vize başvurusu, ortalama 15-20 gün içinde onaylanma sürecine girer. Bunun yanında vize başvuruları, seyahat tarihinden en az 15-20 gün öncesinden yapılmalıdır.

Vize başvurunuz, bazı nedenlerden dolayı reddedilebilir. Böyle bir durumda 2 ay içinde karara itiraz edilebilir. Yapılan itiraz sonrasında, 2 ay içinde herhangi bir cevap alınmadıysa, itiraz dilekçeniz kabul edilmemiş sayılır. Bu durumda kararı temyiz etme hakkınız vardır.

Fransa Aile-Arkadaş Ziyareti Vizesi ile Sahip Olunabilecek Haklar Nelerdir?

Fransa aile/arkadaş ziyareti vizesi ile; 180 gün içinde, 90 günlük ziyaret ve ikamet etme hakkınız olur. Kısa süreli vize olduğundan dolayı, kalınacak süre içinde, Fransa’da eğitim alma hakkınız yoktur.

Fransa aile/arkadaş ziyareti vizesiyle, Fransa’da çalışma hakkı talep edemezsiniz. Schengen üye ülkesi olan Fransa’da, aile/arkadaş ziyareti vizesi ile, diğer Schengen üye ülkelerini vizesiz ziyaret edebilirsiniz.

18 Yaşından Küçükler için Fransa Aile-Arkadaş Ziyaret Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Fransa aile/arkadaş ziyareti vize başvurusu sırasında, 18 yaşından küçükler için de bazı kural ve şartlar söz konusudur.  Ancak vize başvuru süreci, yetişkinler ile aynı şekilde ilerler.

18 yaş altı bireyler, ebeveynleri olmadan seyahat edecekse; anne ve babadan alınmış imzalı ve noter onaylı muvafakatname sunmalıdır. Bunun yanında eğer seyahat edecek kişi reşit değilse ya doğum belgesi ya da ebeveynlerinin evlilik cüzdanı fotokopisi sunulmalıdır.

Fransa Aile Ziyareti Vizesi ile Aile Birleşimi Vizesi Arasındaki Farklar Nelerdir?

Fransa aile/arkadaş ziyareti ile aile birleşimi vizesi arasında bazı farklar bulunur. Buna göre;

 • Fransa aile/arkadaş ziyareti C tipi kısa süreli vizedir. Yani sadece 90 günlük ziyaretlere izin verir. Fransa aile birleşimi vizesi; 90 günden uzundur ve D tipi ulusal vize türüne girer.
 • Aile birleşimi vizesinde; en az 18 ay boyunca yasal olarak Fransa’da ikamet edilmelidir. Bu şart, eş ya da 18 yaş altı bireyleri kapsar.
 • Fransa aile/arkadaş ziyareti vizesinde, akraba tanımı sadece eş ve ebeveyn ile sınırlı değildir.

Fransa’ya ziyaret edecek kişiler, bu farklılıklara göre aile birleşimi ya da aile/arkadaş ziyareti vize başvurusunda bulunabilir.

Fransa Aile Ziyareti Vizesine Benzer Diğer Fransa Vize Türleri Nelerdir?

Fransa aile ziyareti vizesine benzer iki farklı vize türü daha vardır. Fransa turist vizesi; Fransa’ya tatil amaçlı gelen kişiler için verilir. Fransa aile birleşimi vizesi ise; Fransa’da bulunan, Avrupa Birliği vatandaşı olmayan aile bireylerinin, Fransa’da bulunan yakınlarını ziyaret amacıyla alınan vizedir. Aile birleşimi vizesiyle kalıcı oturum ve yerleşim izni de alınabilir.

Oyla! post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü
Destek Hattı