Fransa Vatandaşlık İşlemleri

Fransa Vatandaşlık

Fransa Vatandaşlık İşlemleri

 

Fransa’ da yaşamakta olan yabancı uyruklu kişilerin Fransa vatandaşlığına geçiş yapabilmesi için çok fazla yöntem bulunmaktadır. Vatandaşlığa geçiş işlemi, bir ülkenin vatandaşının kendi özgür ve hür iradesi doğrultusunda karar vermesi gereken işlemdir. Bu özgür iradeyi kullanarak Fransa vatandaşlığına geçmek isteyen kişilerin ise belirli prosedürleri gerçekleştirmesi gerekmektedir.

 

Fransa Vatandaşlığı için Gereken Kriterler

 

Fransa’ da özel durumlar içerisinde 4 yıl, genel değerlendirme için ise 8 yıl Fransa’ da geçici ikamet izni ile yaşamak gereklidir.

 

Süresiz olarak ya da sınırlı olarak Fransa oturum izni sahibi olmak

 

Süresiz oturma izni alabilmek için 18 yaş sınırı bulunmaktadır.

 

 Aile birleşimi kapsamında Fransa vatandaşlık işlemlerine başvuruda bulunuyor ise, eşin de Fransa Hükümeti tarafından belirlemiş olduğu şartları sağlaması gerekmektedir.

 

Vatandaşlık başvurusunda bulunan kişinin sabıka kaydının temiz olması gerekmektedir.

 

Fransa vatandaşlığı için başvuruda bulunan kişilerin Fransa yabancı dil sınavını geçmesi gerekmektedir. Bu dil sınavından geçer belge alamayan kişilerin vatandaşlık işlem başvuruları reddedilecektir.

 

Fransa Hükümeti anayasal düzenine bağlılık yemini etmek ve bu yemini imzalamak gereklidir. Başvuru sahibinin anayasal düzene aykırı tutum ve davranışlarının bulunmaması gerekmektedir.

 

Fransa vatandaşlık işlemleri konusunda, başvuru sahibinin 18 yaşından küçük çocuğuna da vatandaşlık verilmesini garanti altına almaktadır. Bu sayede aile bütünlüğünün korunması ve aile birleşiminin yasalara uygun şekilde oluşması sağlanmaktadır.

 

Çocuklar için Fransa Vatandaşlığı Başvuru İşlemleri

 

Fransa vatandaşı ile evlenmiş ya da aile birleşiminden dolayı Fransa vatandaşlığına geçmek isteyen 21 yaşından büyük olan bireylerin 18 yaşından küçük olan çocukları için Fransa vatandaşlığı başvuru işlemleri yapılmaktadır. Bu işlemler ilk olarak bulunulan bölgedeki yetkili kılınan Fransa temsilciliğine ardından Fransa sınırları içerisinde resmi olarak bulunulan süre zarfı içinde de Fransa Göçmenlik bürosuna yapılmalıdır.

18 yaşından küçük çocukların ebeveynleri ile birlikte bu başvuruyu ilgili yerlere yapması gerekmektedir. Başvuru için gerekli belgelerin tam ve net olarak başvuru temsilciliği ya da göçmenlik bürosundan alınması mümkündür.

 

  1. Fransa VİZESİ
  2. Fransa Aile Birleşimi
Vize Başvuru İşlemleri - Vize Ofisi
HASAN 2020-08-10 19:22:22 Cevabı Görüntüle
Fransa vizesi - ekşi sözlükteki bilgiler güncelmidir
Osman g. 2020-08-10 19:24:31 Cevabı Görüntüle
Fransa vizesi hakkında bilgi almak istiyorum?
Aslıhan g. 2020-08-10 19:25:54 Cevabı Görüntüle
Fransa vize evrakları nelerdir?
Mustafa c. 2020-08-10 19:31:44 Cevabı Görüntüle
Fransa Konsolosluğu hangi işlemlere bakıyor?
Ceylan ö 2020-08-10 19:34:00 Cevabı Görüntüle
Fransa vize şartları Nelerdir?