Hindistan Oturum İzni

Hindistan Oturum

Hindistan Oturum İzni

Hindistan Oturum İzni almak isteyen kişiler birden fazla yol izleyerek oturum izni talep başvurusunda bulunabilirler. Bu yollar daha önceden Hindistan cumhuriyeti anayasasında belirlenmiş olup oturum izni talep başvurusunda bulunacak kişi içinde bulunduğu sosyal statü ve duruma göre kendine en uygun maddeyi seçerek Hindistan oturum izni başvuru talebi oluşturabilir. Genel olarak dallara ayrılmış olan Hindistan oturum izinleri arasında şu seçenekler bulunmaktadır.

Hindistan çalışma vizesi ile Otuma İzni, Hindistan öğrenci vizesi ile Otuma İzni, Hindistan evlenme ve aile kurma yolu ile Otuma İzni, Hindistan yatırım yapma yolu ile Otuma İzni. Bu seçenekler genel olarak oturum izni alınmasında en çok tercih edilen oturum izni talep başvurusu türleridir. Sizler de kendinize en çok uyan maddeyi belirleyerek Hindistan oturum izni talep başvurusunda bulanabilirsiniz. Oturum izni talep başvuruları Hindistan konsolosluğu makamlarınca değerlendirilmektedir.

Ancak bazı özel durumlarda oturum izni talep başvuruları Hindistan iç işleri bakanlığına yapılmalıdır. Bunun gerekli olduğu durumlarda Hindistan konsolosluğu sizi Hindistan cumhuriyeti iç işleri bakanlığına yönlendirecektir.

Hindistan konsoloslukları tarafından verilebilen oturum izinleri vize talep başvuruları sırasında kişiye tahsis edilir. Bu vize türleri ile oturum alınabilir. Bu vize türlerini sıralamak gerekir ise, Hindistan çalışma vizesi ile Otuma İzni, Hindistan öğrenci vizesi ile Otuma İzni, Hindistan yatırım yapma yolu ile Otuma İznidir.

Hindistan cumhuriyetinde bulunan bir firma, kurum ve ya kuruluş ile çalışmak isteyen ve arasında belirli bir süre beraber çalışabilmek için sözleşme, anlaşma, kontrat ve ya protokol imzalanmış kişiler oturum iznine başvuru talebinde bulunabilirler.

Bu kişiler Hindistan konsolosluğundan yaptıkları çalışma vizesi talep başvurularının onaylanması sonucunda Hindistan cumhuriyeti sınırlarına ayak bastıkları andan itibaren 90 (doksan) gün içerisinde oturum izni almaları gerekmektedir.

Bu süreci çoğu zaman firma, kurum ve ya kuruluş yetkilileri kendi adlarına çalıştırdıkları işçiler için yapmaktadır. Ancak bazı durumlarda firma, kurum ve ya kuruluş yetkilileri çalışanlarına gerekli evrakları teslim ederek bu süreci onların gerçekleştirmesini isteyebilmektedir. Ancak unutulmamalıdır ki her kim bu süreci yönetirse yönetsin 90 (doksan) gün içerisinde bu süreç gerçekleştirilmelidir.

Ayrıca belirlenen vize süresi dolduğunda oturum izni de bitmiş olur. Eğer firma kurum ve ya kuruluş yetkilileri çalışan kişi ile sözleşme, anlaşma, kontrat ve ya protokolünü uzatmaz ise çalışan kişi yeni bir işe giremez ve ülkesine dönmek zorundadır.

Hindistan öğrenci vizesi ile Otuma İzni almak isteyen kişiler ise öncelikle Hindistan cumhuriyeti sınırları içerisinde bulunan ve faaliyet gösteren bir eğitim ve öğretim kurumu tarafından kabul edilmiş olmalıdır. Kabul edildiğini gösteren eğitim ve öğretim kurumundan resmi imzalı ve kaşeli evrak ile Hindistan konsolosluğu öğrenci vizesi talep başvurusu oluşturulmalıdır. Oluşturduğu vize talep başvurusuna onay aldıktan sonra Hindistan cumhuriyeti sınırlarına ayak bastığı andan itibaren 60 (altmış) gün içerisinde oturum izni talebinde bulunmalıdır.

Öğrenciler bu işlemi eğitim ve öğretim kurumlarına kayıt yaptırdıktan sonra kurum yetkililerinden artık o eğitim ve öğretim kurumunun öğrencisi olduğunu ve eğitim öğretim gördüğü programın süresini gösteren belgeler ile oturma izni başvurusunda bulunmalıdır. Bu süreci yönetmek ve takip etmek öğrencinin sorumluluğu altındadır. Eğer öğrenciye verilen oturma izni süresi eğitim süresini tamamını kapsamıyor ise öğrenci oturum izni bitiş süresi gelmeden 10 (on) gün önce oturma iznini uzatmak için başvuru talebi oluşturmalıdır.

  1. Hindistan VİZESİ
  2. Çalışma Vizesi
  3. Oturum İzni
Vize Başvuru İşlemleri - Vize Ofisi