Hindistan Vize İşlemleri

Hindistan Vize İşlemleri

Hindistan Vize İşlemleri

Hindistan birçok açıdan dünya üzerinde ki insanlar tarafından oldukça sık olarak ziyaret edilen bir ülkedir. Özellikle turistik ve ticari açıdan dünyanın her yerinden her yıl yüz binlerce ziyaretçi ağırlayan Hindistan cumhuriyeti Türkiye Cumhuriyeti Devleti ile vize serbestliği anlaşması yoktur. Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olan kişilerin siyah renk diplomatik pasaport sahibi olmaları durumunda vize muafiyeti programından faydalanarak 90 (doksan) günü geçmeyecek şekilde kısa süreli Hindistan Cumhuriyetine seyahat düzenleyebilirler.

Ancak yeşil renk hususi pasaport sahipleri, bordo renk umuma mahsus pasaport sahipleri ve gri renk hizmet pasaportu sahipleri Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ise Hindistan konsolosluğunun vize standart prosedürlerine tabi tutulurlar. Hindistan Konsolosluğu vize talep başvurularını titizlikle inceleyerek değerlendirme sürecine tabi tutmaktadır.

Hindistan konsolosluğu makamları vize talep başvurularını sadece elektronik ortamdan kabul etmektedir. Vize talep başvurularını kişiler kendi başlarına doğrudan online formu doldurduktan sonra Hindistan konsolosluğuna başvurarak yapabildiği gibi yetkili vize merkezleri aracılığı ile de vize talep başvurusu oluşturabilirler. 

Bizler sizlere Hindistan vize işlemleri talep başvurularınızı yetkili vize merkezleri aracılığı ile yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Bu tavsiyemizin asıl amacı gerekli evrakların eksiksiz temini ve doldurulması gereken formların eksiksiz, hatasız ve tam bir şekilde doldurulması konusunda sıkıntı yaşamamanızdır.

Hindistan Konsolosluğunun sizden istediği form, evrak ve belgelerde hata bulunması durumunda Hindistan konsolosluğu çalışanları vize talep başvurunuza ret cevabı verecektir.

Şahısların vize talep başvurularını yetkili vize merkezleri aracılığı ile yapması durumunda oluşabilecek hatalar ortadan kaldırılarak vize talep başvurunuzu en hızlı, en güvenilir ve en kolay yoldan gerçekleştirebilirsiniz.

Böylelikle vize talep başvurunuza ret cevabı almaz ve hem maddi ve ekonomik hem de manevi yönden incinmemiş olursunuz. Hindistan konsolosluğuna yapacağınız vize talep başvurularında öncelikle yapmanız gereken işlem online vize talep başvuru formunu doldurmaktır.

Online işlem olarak bu vize talep başvuru formunu eksiksiz olarak doldurduktan sonra Hindistan konsolosluğundan mülakat ve değerlendirme için randevu talebinde bulunmalısınız. Mülakata giderken Hindistan konsolosluğunun tarafınızdan istemiş olduğu bütün evrakları resmi imzalı ve onaylı şekilde götürmeniz ve ibraz etmeniz gerekmektedir.

Hindistan konsolosluğuna yapılan vize talep başvuruları genel olarak 2 (iki) ile 3 (üç) hafta içerisinde sonuçlanmaktadır. Ancak bazı durumlarda bu sürecin uzadığı görülmektedir. Bu sürecin uzamasında ki esas sebep Hindistan konsolosluğunun mülakata çağırdığı kişilerden ek evrak istemesi sonucu bu süreç uzamaktadır.

Her vize talep başvurusu Hindistan konsolosluğu tarafından kendi içinde ayrı ayrı değerlendirilmektedir. Bu yüzden aynı vize türüne başvuru talebinde bulunan iki farklı kişiden Hindistan konsolosluğu farklı evraklar isteyebilmektedir.

Hindistan cumhuriyetine planladığınız seyahatiniz için vize talep başvurunuza onay almadan önce uçak bileti satın alma ve ya otel rezervasyonu yapma gibi işlemler yapmamanızı tavsiye etmekteyiz.

Hindistan konsolosluğu genel olarak vize talep başvurusunda bulunan kişilere tek girişli vize vermektedir. Çok girişli vize verilmesi ise Hindistan konsolosluğu çalışanlarının elindedir. Tek girişli ve çok girişli vize demek onaylanmış olan vizenizin süresi içinde Hindistan cumhuriyetine girip çıkabileceğiniz sayıyı belirtmektedir.

Tek girişli vize türünde Hindistan cumhuriyeti sınırlarına bir kere giriş çıkış işlemi yapıldığında vize süreniz bitmemiş olsa dahi tekrar giriş yapabilmek için vize talep başvurusunda bulunmanız gerekmektedir.

Çok girişli vize türünde ise Hindistan cumhuriyeti sınırlarına vize süreniz devam ettiği sürece istediğiniz kadar giriş çıkış yapabilirsiniz. Hindistan cumhuriyetine seyahat etmek isteyen kişiler için hangi amaçla ve hangi türde vize talebinde bulunursa bulunsun vize süresi 3 (üç) aydan başlamaktadır.

Vize Başvuru İşlemleri - Vize Ofisi