Hırvatistan Vatandaşlığı

Hırvatistan Vatandaşlık

Hırvatistan Vatandaşlığı

Avrupa’nın önemli ülkelerinden bir tanesi olan Hırvatistan, farklı kültürlerden insanları ülkesinde barındırmaktadır. Elbette bunun için vatandaşlık başvurusunda bulunulması gerekmektedir. Hırvatistan vatandaşlığı için belirlenen kanunlar başvuru esaslarına göre uygulamaya konulmaktadır.

Sizin hangi vasıfla kalacağınız, oturumlar, ve çalışmalarla alakalı duruma bakılarak karar verilmektedir. Kanunlara uygun şekilde başvurunuzu sunduğunuzda vatandaşlık için yeterliliğiniz varsa istediğiniz sonucu elde etmeniz mümkün kılınmaktadır. Bu noktada gerekliliklerden fazlası istenebilirken doğru etkiyi oluşturmak çok önemlidir.

Hırvatistan Avrupa Birliği’ne dahil bir ülke olmasından dolayı da oldukça geniş haklar sizleri bekliyor olacak. Seçme ve seçilme hakkını da elde edebiliyor olmanın cazip görünmesi vatandaşlık konusunda ne denli etki olduğunu oluşturmaktadır.

Yapacağınız başvuru kabul gördükten sonra birçok hakkı elde ederken memur dahi olmanız mümkündür. Hırvatistan vatandaşının sahip olduğu tüm haklar sizler içinde geçerli olacaktır.

Hırvatistan Vatandaşlığı Başvurularında Dikkat Edilecek Hususlar

Kanunların vatandaşlığı kabul edebilir olması ile alakalı geniş çaplı araştırma yapmak sonucun sizden yana olabilmesine etki etmektedir. Her ne kadar belirli kurallar bütünü ile ilerlese de yetkili merciler yeterlilik konusunda titiz davranmaktadır. Size en uygun şekilde başvuruyu sunabilmeniz için şartları yerine getirmeniz istenmektedir. Beklenmedik haller ile karşılaşmama adına şartlara uygun olup olmadığınıza bakmanız gerekir. Kanunlar çerçevesinde hareket etmeniz ve mutlaka usullere uygun şekilde hareket etmeniz gerekir. Belirlenmiş olan şartlardan bir tanesini dahi taşımıyorsanız başvurunuz kabul görmeyecektir.

Hırvatistan Vatandaşlığı İçin Gereken Şartlar

Hırvatistan’da yaşamınızı oranın vatandaşı olarak sürdürebilmeniz için gereklilikleri yerine getirmelisiniz. Farklı yöntemler ve doğrudan kazanılan haklar düşünüldüğünde sonuç sizin lehinize olabilir. Hırvatistan vatandaşı olabilmeniz noktasında orada doğmuş olmanın önemli artıları vardır. Doğum yeri Hırvatistan ise kişinin başvurusu ile vatandaşlık hakkını alması mümkündür. Elbette bunun için doğum öncesi başvurularda bulunmak gerekmektedir. Bu hakkı elde edebilme sayesinde çifte vatandaşlık ta söz konusu olabilmektedir.

Vatandaşlık konusunda başvurular polis karakollarına ya da polis departmanlarına yapılabilirken konsolosluklara da başvuru yapılabilmektedir. Hırvatistan İçişleri Bakanlığının karar verme yetisi ile vatandaşlık kabulü mümkündür. Belirli şartlarla kabul gören vatandaşlık başvurularında mutlaka kurallara uygun hareket etmek gerekmektedir.

Hırvatistan Vatandaşlığı Başvurusu

Öncelikle belirli bir süre Hırvatistan da çalışmış olma şartı söz konusudur. En az 1 yıl kesintisiz çalışma izni ile Hırvatistan çalışmak başvuruların değerlendirilmesi noktasında önceliklidir. Vatandaşlığa geçmeden önce oturum vizesi ve çalışma vizesi almanız gerekir. Uzun süreli vize başvurusunda bulunup, kabul gördükten sonra yabancı statüsünde çalışmalısınız. Hırvatistan vatandaşlığı başvurusu ile alakalı profesyonel destek almak daha doğru karar olacaktır. Prosedürlerin karmaşık halini hesaba kattınız da içinden çıkılmaz bir hal ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Sistemsel veriler ve başvuru esasları bilinmeden yapılan girişimlerde sonuç hüsran olabilir. Hırvatistan vatandaşlık başvurusu için gerekli evraklar şunlardır;

 • İçerisinde en az 2 boş sayfanın bulunduğu ve geçerlilik tarihinin en az 1 yıl olduğu pasaport,
 • Uluslararası geçerliliğe sahip doğum belgesi
 • Son 3 ay içerisinde çekilmiş güncel halinizi yansıtan 35 x 45 mm ebatlarına sahip ve daha önce herhangi bir vize kullanılmamış biometrik fotoğraf. Fotoğraf adeti 2 olmalı ve arka fonda beyaz olmalıdır.
 • Hırvatça öncelikli olsa da İngilizce olarak da kabul edilen ayrıntılı özgeçmiş sunulmalıdır.
 • T.C. kimlik numarasının bulunduğu kimliğin arkalı önlü fotokopisi,
 • Son üç aya ait banka hesap özeti ve çalışanın maaş bordrosu,
 • Oturum izin belgesi ve çalışma izin belgesi
 • Başvuru formu detaylı ve usullere birebir uygun şekilde,
 • Başvuru sahibinin tam vukuatlı nüfus kayıt örneği orijinal şekilde sunulmalıdır.
 • Eğitimi gösteren diplomalar ya da okul belgeleri,
 • Evlilik belgeleri sunulmalı ve daha önce boşanmalar varsa bunlarla ilgili belgeler de sunulmalıdır.
 1. Hırvatistan VİZESİ
 2. Vatandaşı ile Evli Olanlara
Vize Başvuru İşlemleri - Vize Ofisi
Büşra Güngör 2020-07-26 22:23:10 Cevabı Görüntüle
İyi günler. Benim annem Makedon vatandaşı olarak 19 sene önce vefat etti. Fakat annemin babası yani dedem Hırvatistan vatandaşıdır. Annem Hırvatistan’da babasından kalma bir arazi ve üstünde çok eskiden yapılmış 2 katlı bir gecekondu olduğunu söyledi. Elimdeki belgeler çok eski. Annem de vefat ettiği için oralara gelme şansım hiç olmadı. En azından sadece böyle bir mal varlığının olup olmadığını nasıl öğrenebilirim?