Hollanda Vatandaşlık İşlemleri

Hollanda Vatandaşlık

Hollanda Vatandaşlık İşlemleri

 

Hollanda’ da yaşamakta olan yabancı uyruklu kişilerin Hollanda vatandaşlığına geçiş yapabilmesi için çok fazla yöntem bulunmaktadır. Vatandaşlığa geçiş işlemi, bir ülkenin vatandaşının kendi özgür ve hür iradesi doğrultusunda karar vermesi gereken işlemdir. Bu özgür iradeyi kullanarak Hollanda vatandaşlığına geçmek isteyen kişilerin ise belirli prosedürleri gerçekleştirmesi gerekmektedir.

 

Hollanda Vatandaşlığı için Gereken Kriterler

 

Hollanda’ da özel durumlar içerisinde 4 yıl, genel değerlendirme için ise 8 yıl Hollanda’ da geçici ikamet izni ile yaşamak gereklidir.

 

Süresiz olarak ya da sınırlı olarak Hollanda oturum izni sahibi olmak

 

Süresiz oturma izni alabilmek için 18 yaş sınırı bulunmaktadır.

 

 Aile birleşimi kapsamında Hollanda vatandaşlık işlemlerine başvuruda bulunuyor ise, eşin de Hollanda Hükümeti tarafından belirlemiş olduğu şartları sağlaması gerekmektedir.

 

Vatandaşlık başvurusunda bulunan kişinin sabıka kaydının temiz olması gerekmektedir.

 

Hollanda vatandaşlığı için başvuruda bulunan kişilerin Hollanda yabancı dil sınavını geçmesi gerekmektedir. Bu dil sınavından geçer belge alamayan kişilerin vatandaşlık işlem başvuruları reddedilecektir.

 

Hollanda Hükümeti anayasal düzenine bağlılık yemini etmek ve bu yemini imzalamak gereklidir. Başvuru sahibinin anayasal düzene aykırı tutum ve davranışlarının bulunmaması gerekmektedir.

 

Hollanda vatandaşlık işlemleri konusunda, başvuru sahibinin 18 yaşından küçük çocuğuna da vatandaşlık verilmesini garanti altına almaktadır. Bu sayede aile bütünlüğünün korunması ve aile birleşiminin yasalara uygun şekilde oluşması sağlanmaktadır.

 

Çocuklar için Hollanda Vatandaşlığı Başvuru İşlemleri

 

Hollanda vatandaşı ile evlenmiş ya da aile birleşiminden dolayı Hollanda vatandaşlığına geçmek isteyen 21 yaşından büyük olan bireylerin 18 yaşından küçük olan çocukları için Hollanda vatandaşlığı başvuru işlemleri yapılmaktadır.

Bu işlemler ilk olarak bulunulan bölgedeki yetkili kılınan Hollanda temsilciliğine ardından Hollanda sınırları içerisinde resmi olarak bulunulan süre zarfı içinde de Hollanda Göçmenlik bürosuna yapılmalıdır. 18 yaşından küçük çocukların ebeveynleri ile birlikte bu başvuruyu ilgili yerlere yapması gerekmektedir. Başvuru için gerekli belgelerin tam ve net olarak başvuru temsilciliği ya da göçmenlik bürosundan alınması mümkündür.

  1. Hollanda VİZESİ
Vize Başvuru İşlemleri - Vize Ofisi