Irak Turistik Vize Talep Dilekçesinde Ne Olmalıdır?

Irak Form ve Dilekçe

Irak Turistik Vize Talep Dilekçesinde Ne Olmalıdır?

 

Turistik amaçlı Irak seyahatlerinde Kısa süreli Turist vizesi Irak başvuru yapılması gerekmektedir.Irak     turist vizesi Irak     istenen belgelerin arasında Irak vize talep dilekçesi de yer almaktadır. Peki,Irak vize hangi bilgiler ile doldurulur? Ve Irak vize talep dilekçesi yazılırken nelere dikkat edilmelidir?

 

Irak kısa süreli Turistik vize başvurusunda yazılması beklenen vize talep dilekçesinde dikkat edilmesi gereken hususlar;

 

l Irak’ya hangi amaç ile seyahat yapılacağının en doğru ve net şekilde ifade edilmesi önemlidir. Şayet seyahat tur ile gerçekleştirilecek ise Tura ait tüm detaylar vize talep dilekçesinde yer almalı ve ayrıca tura ile ilgili tüm bilgiler dilekçe ekine eklenmelidir.

l Irak ’ya yapılacak olan seyahatin tarihlerine de yer verilmesi istenmektedir. Irakseyahatinin başlangıç ve bitiş tarihleri haricinde şayet başka ülkeye geçiş yapılacaksa ona dair bilgilerinde belirtilmesi önemlidir.

l Irakvize talep dilekçesinde kesinlikle yer alması gereken bir diğer husus ise seyahate ait ulaşım, konaklama vs. gibi masrafların nasıl karşılanacağı ile ilgili bilgilerdir. Bu bilgilerin açık bir şekilde yazılması ve gerekli belgelerin dosyaya eklenmesi gereklidir.

l Irak turistik vize başvuru dosyasına iliştirilen belgeler ile vize talep dilekçesinde yer alan bilgilerin birbiri ile uyumlu olması gereklidir. Bilgiler arasında uyumsuzluk olması vizenizin reddine sebep olabilmektedir.

l Bazı durumlarda 2 adet vize talep dilekçesi hazırlanması istenebilmektedir. Başvuru yapan kişinin seyahati ile ilgili gerekçelerinin yer aldığı ve yukarıda özelliklerini açıkladığımız vize talep dilekçesi haricinde ek vize talep dilekçesi de gerekli olabilmektedir.

l Irak  kısa süreli turistik vizesi Irak başvuru yapan kişi SGK’lı çalışan biri ise, çalıştığı firmadan izinli olduğunu gösteren vize talep dilekçesi hazırlaması gerekmektedir. Firmadan alınacak bu dilekçe de kişinin hangi tarihler arasında ve ne kadar süre izinli olduğu yer almalı ve mutlaka antetli kağıda yazılarak kaşelenip imzalanmalıdır.

l Başvuru yapan kişi geliri olmayan ev hanımı ya da öğrenci ise sponsor olacak kişi tarafından yazılacak vize talep dilekçesine ihtiyaç vardır. Bu dilekçe de sponsor, vize Irak başvuru yapan kişinin Irak turistik seyahatinde ki uçuş, konaklama ve diğer harcamaları Iraktüm masraflarını karşılayacağını taahhüt etmeli ve sponsorun mali durumuna ait evraklar belgeler arasına eklenmelidir.

l Irak turistik amaçlı düzenlenecek vize talep dilekçelerinin Irak İstanbul Başkonsolosluğu’na hitaben yazılmış olması gereklidir. Yukarıda belirtilen tüm açıklayıcı bilgiler dilekçe de yer almalı ve vize dosyasına eklenen belgeler ile tutarlı olmalıdır. Vize talep dilekçesi haricinde Irak turistik vize Irak istenen belge listesini vize merkezimizi arayarak öğrenebilirsiniz.

 

Irak Ticari Vize Talep Dilekçesi Örneği

 

Irak da ticari amaçlı faaliyetler Irak kısa süreli ticari vize başvurusu yapılması istenmektedir. Özellikle ticari anlaşma, iş görüşmesi ya da fuar katılımlarında başvuru yapılması gereken vize türü ticari vize olmaktadır. Irak Ticari vize Irak istenen belgeler arasında vize talep dilekçesi bulunmaktadır. Peki, Irak ticari vize dilekçesi hangi bilgileri içermelidir? Aşağıda yer alan hususlar ticari vize talep dilekçesinin hazırlanması iIrakçok önemlidir.

 

l Ticari vize başvurusunda vize talep dilekçesi başvuru yapan kişinin bağlı olduğu firma tarafından yazılmış olmalıdır. Dilekçenin Irak konsolosluğuna hitaben firma antetli kağıdında, imzalı ve kaşeli olmasına dikkat edilmelidir.

l Firma tarafından yazılacak olan bu vize talep dilekçesinde başvuru yapan kişinin seyahatinin amacına yönelik bilgiye mutlaka yer verilmelidir. Seyahat amacının açık ve net bir şekilde vize talep dilekçesinde yer alması istenmektedir.

l Ticari vize dilekçesinde yer alması istenen bir diğer hususta başvuru yapan kişinin firma içerisinde ki yetki ve pozisyonudur. Görev tanımının doğru olması ve seyahat amacıyla örtüşür olması gereklidir.

l Her vize talep dilekçesinde istendiği gibi ticari amaçlı vize dilekçesinde seyahat ile ilgili ülkeye giriş çıkış tarihleri, varsa gidilecek başka bir ülke ona ait belgeler dilekçede yer almalıdır.

l Ticari vize dilekçesinde konaklama, sağlık, ulaşım ve diğer seyahat masraflarının karşılanması konusunda tüm detaylar ve belgelere yer verilmesi gerekmektedir.

l Ticari vize dilekçesinde yer alan her bilgi ve açıklamanın, teslim edeceğiniz diğer belgeler ile aynı bilgileri içermesine dikkat etmeniz Irak Ticari vizenizin onaylanması açısından önemlidir.

Irak’ya ticari amaçlı başvuru yapacağınız ticari vize başvurusunda vize talep dilekçesi haricinde gerekli olan diğer belgelerin listesini vize merkezimizden alabilirsiniz.

 

  1. Irak VİZESİ
  2. Vize Başvuru Formu
Vize Başvuru İşlemleri - Vize Ofisi