İrlanda Oturum İzni

İrlanda Oturum

İrlanda Oturum İzni

Ada ülkesi İrlanda çok sayıda insanı ağırlarken vatandaşlık ve oturum izinleri konusunda belirli bir imkan tanımaktadır. Hem uzun süreli hem de kısa süreli İrlanda oturum izni için belirlenen esasları yerine getirmeniz gerekmektedir.

Oturumlar konusunda başvuru sahibinin şartlara uyması gerekir. Oturum izinleri konusunda vatandaşlık düşüncesi olmaması gerekmektedir. Belirli bir süreyi kapsaması ve kapsamış olduğu süreye bağlı olarak iş yürütmesi gerekmektedir.

Stamp 0 İrlanda kısa süreli oturum izni alıp ikame eden kişilerin fonlardan yardım alması söz konusu değildir. Ayrıca İrlanda Devleti’nin de yapacağı yardımlardan faydalanamaz. Oturum süresince maddi sıkıntı çekmeyecek güce sahip olması en önemli etkendir.

Herhangi bir şekilde fondan ya da devletten yardım alırla oturum izni konusunda ki kuralları çiğnemiş olur. Böyle bir durumun olması oturum izninin iptal edilmesine sebep olmaktadır.

Oturum iznini almak isteyen kişinin İrlanda Devleti’ne herhangi bir şekilde yük olmaması gerekir. Bu noktada maddiyat ön planda yer almaktadır.

İrlanda Oturum İznini Kimler Alabilir?

Belirli şartlar taşınması zorunlu olduğu için belirli bir kesim İrlanda oturum izni alabilmektedir. Oturum iznini alabilmek için bakılmaya muhtaç yaşlı akrabalar bu kategoriye girmektedir.

Fakat masrafların nasıl karşılanacağı konusunda açıklama yapılması çok önemli olup bu hususta dikkatli olunması gerekmektedir. Açıklayıcı şekilde durumun izahı yapılmalıdır.

Yıllık en az 50.000 Euro gelire sahip olan bağımsız bir kişi Stamp 0 İrlanda oturum izni başvurusunda bulunabilmektedir.

Kazancın yüksek olması bir yana aksi bir durumda hemen erişim sağlanabilecek güce sahip olmak önemlidir. Yani her halükarda yüksek meblağlarda paranın temin edilebilir olması gerekir. Gelir ve gider konusunda açıklayıcı tabloların başvurularda sunulması gerekmektedir.

Finansal durumlarla ilgili mutlaka İrlanda muhasebe firmasınca onaylanmış olması zorunludur. Uzman desteği alarak yapacağınız işlemler sizin doğru etkiyi oluşturmanızı sağlayacaktır. Belirli bir ekonomik güce sahip olmanın avantajını da bu sayede elde etmiş olursunuz.

Doğru plan ve doğru etki ile sizde oturum iznine sahip olabilirsiniz.

İrlanda akademisyenlere kısa süreli oturum izni için fırsatlar sunmaktadır. 9 ayı aşmayacak şekilde görevlendirilmesinin mümkün kılındığı bu oturum izninde masrafların mutlaka İrlanda dışında karşılanacağını da izah etmelisiniz. Böylece İrlanda devletine herhangi bir şekilde gider tesis edecek durum söz konusu olmayacaktır.

İrlanda Oturum İzni İçin Gerekli Belgeler

 • Neden İrlanda’da oturum izni almak istediğinizi anlatan bir yazı,
 • ;Pasaportunuza ait ayrıntılı şekilde hiçbir sayfa atlanmadan fotokopi ibraz edilmelidir.
 • Yıllık gelirinizi gösteren finansal tablo İrlanda da ki bir muhasebeci tarafından onaylanmış olmalıdır.
 • Tam özel sağlık sigortasının ayrıntılı şekilde hazırlanmış hali.
 • Sağlık beyanı ve adli sicil belgesinin aslı

İrlanda Oturum İzni Şartları

İrlanda’da kalacağınız süre içerisinde herhangi bir gelir getirici bir işte çalışmayacağınızı beyan etmelisiniz. Bu noktada sizden teyidi istenen bildirimleri açık şekilde aktarmalısınız. Yapmanız gereken bildirimler konusunda şu hususlara dikkat etmelisiniz;

 • Herhangi bir şekilde İrlanda’da çalışma izninizin olmadığı,
 • İş kurulması ya da işletilmesinin mümkün olmadığını beyan edilmesi gerekir.
 • Profesyonellik konusunda etkileşim gösterecek konularda çalışma izninin olmaması,
 • Konaklama ve genel giderler konusunda sorumluluğun size ait olduğunu bildirmelisiniz.
 • Bağımsız olduğunuzu göstermeli ve kendi kendine yetebilmelidir.
 • Hiçbir şekilde İrlanda devletinden yardım ya da destek almayacağınızın beyanı olmalıdır.
 • İrlanda kanunlarının belirlemiş olduğu esaslara uygun hareket edeceğinizi de bildirmelisiniz.
 • Oturum izninin kapsamış olduğu süre boyunca sağlık konusunda giderlerin kendinizce karşılanacağına dair belge gerekmektedir. Ayrıca özel hastane giderleri ile alakalı hususların ne denli doğru şekilde aktarımlar olduğunu da göstermelisiniz.
 1. İrlanda VİZESİ
 2. Oturum İzni
Vize Başvuru İşlemleri - Vize Ofisi