İrlanda Vatandaşlık

İrlanda Vatandaşlık

İrlanda Vatandaşlık

Yasalar çerçevesinde İrlanda’da vatandaş olarak kalabilmenin belirli yolları vardır. Yasalarla düzenlenmiş esaslara göre hareket etmeniz ile birlikte vatandaşlığa hak kazanabilirsiniz. Belirli bir oturum iznini kapsayan yapıya sahip olması ve oturum izinleri konusunda mutlaka belirlenen şartlara bağlantılı olmaları gerekmektedir. İrlanda vatandaşlık konusunda öncelikle kişinin kendi özgür iradesini kullanarak başvuru yaptığını belirtmesi gerekir.

Elde edildiği zaman seçme ve seçilme hakkı gibi yönler ön plana çıkmaktadır. İrlanda’da memur olarak görev dahi alabilecek olmaları da artılarını ortaya koymaktadır. İrlanda kanunlarına uyarak vatandaşlığa geçmenin hususlar ayrıntılı şekilde bilinmelidir. Kanunlar dışına çıkılmayacağına dair beyanların da verilmesi önemlidir.

Yaşam kalitesinin birçok ülkeye göre daha iyi olması da etkiyi elde etmede ve başvuru esaslarında önceliklidir. İrlanda vatandaşlığı konusunda iş durumu ve yaşam gereksinimleri ön plandadır. Kontroller ve kabul edilebilirlik konusunda adım atmanız gerekmektedir.

İrlanda Vatandaşlık İşlemleri

Bir süredir İrlanda’da yaşıyorsanız vatandaşlık konusunda başvurularınızda bulunmanız mümkündür. Ayrıca İrlanda vatandaşıyla evli iseniz vatandaşlık başvurusu konusunda bir adım önde olursunuz. Başvurunuzun kabul edilebilir olması için beyanlarda bulunmanız gerekmektedir.

Tüm gereklilikler yerine getirilmesi hususunda doğru etki oluşturmak her açıdan önemlidir. Unutmamanız gereken en önemli etken ise tüm şartları yerine getirseniz dahi kesin kabul mümkün olmayabilir. Yetkili olan kurum tarafından onaylandığını bilerek hareket etmeli ve süreci beklemelisiniz. İrlanda Vatandaşlık İşlemleri için yapılması gereken şartlar şu şekilde olmalıdır;

  • 18 yaşını doldurmuş olma şartı aranırken bu husus başvuru esnasında olmalıdır.
  • Oturum izni, evlilik gibi şartlarım tam ve eksiksiz şekilde yerine getirilmiş olması gerekir.
  • Karakter incelemesi yapıldığı için karakterininiz yapısını ortaya koymalısınız.
  • İrlanda’ya karşı sadakatinizi bildirmeniz ve bu durumu beyan etmeniz önemlidir. Ayrıca vatandaşlık törenine de katılmanız zorunludur.
  • Niyetinizin bundan sonra İrlanda’da yaşamak olduğunu bildirmeniz gerekmekte olup, bu hususta belirleyici etkenleri bildirmeniz gerekmektedir.

İrlanda vatandaşlığı için yapacağınız başvurularda yukarıda ki esaslara uyulmuyorsa da kan bağı ile vatandaşlık hakkı elde edebilirsiniz. İrlanda vatandaşı olan birisi ile kan bağınız varsa akrabalık yolu ile vatandaşlık elde etmeniz mümkün.

Bu vatandaşlığı elde edebilmeniz için kişinin ölmüş olması dahi fark etmez. Kanunla tanımlanmamış olan mülteciler veya vatansız olarak ilan edilmiş olan kişiler de vatandaşlık elde edebilmektedir.

İkametgah Yolu ile İrlanda Vatandaşlık Başvurusu

9 yıllık süre içerisinde en az 5 yıllık sürede İrlanda’da ikame ettiğinizi kanıtlamalısınız. Bu sürenin eksiksiz olması önemli olup bu hususa dikkat etmelisiniz. Başvuru tarihinizden önce ki 1 yılın kesintisiz olması çok önemlidir. Kanıtlamanız gereken bu süreleri ikame izni ile ilgili kayıtlarla sunabilirsiniz. Bunun dışında pasaporta işlenen damgalarda bu ispat konusunda sizi açıklayacak yapıdadır.

Sizin kalma süreleri konusunda ispat etmeniz gereken hususlara özel olarak dikkat etmelisiniz. Size en uygun hususu bilmeden hareket etmenin olumsuz etkileri söz konusu olabilir. Sürelerin baz alındığını unutmamalı ve doğru şekilde hareket etmelisiniz. Şartlara ve esaslara göre hareket ederken vatandaşlığı hak edip etmediğinize ayrıca bakılmaktadır.

Süreler ve süreçlerin takibine de iyi bakmak gerekmektedir. Oturum izinleri ile alakalı takip etmeniz gereken bir diğer ayrıntı ise göçmen kimliğinin güncel olması ve izinler arası boşluk olmamasıdır. Bu noktada olası boşluklar başvurunun ret ile sonuçlanmasına sebebiyet vermektedir.

Riskli hallerden uzak şekilde İrlanda vatandaşlığı konusunda bizlerden destek alabilirsiniz. Profesyonel kadromuzla vizeler ve vatandaşlıklara dair ayrıntılar tüm etkenleri ile ortaya koyulacaktır. Sizlere güvenli şekilde yapabileceğiniz başvuru esasları da aktarılacaktır. Hatasız işlem yapabilme adına tüm bilgi aktarımları da tarafımızca yapılmaktadır.

  1. İrlanda VİZESİ
Vize Başvuru İşlemleri - Vize Ofisi