İrlanda Vizesi

İrlanda Vize İşlemleri

İrlanda Vizesi

Batısında Atlas okyanusu, güneydoğusunda St. George Kanalı, doğusunda İrlanda Denizi ve güneyinde ise Kent denizi bulunan İrlanda, Batı Avrupa’da yer almaktadır. Ada ülkesi olmasından dolayı yurt dışı seyahatlerini hava yolu ile yapmalısınız. Peki, İrlanda’ya gidebilmek için yapmanız gerekenler öncelikle vize almaktır.

Türkiye’den İrlanda’ya gidebilmeniz için almanız gereken İrlanda vizesi farklı özelliklere sahiptir. Fakat vizelerle ilgili başvuruları doğrudan İrlanda Büyükelçiliği’ne yapamazsınız. Büyükelçiliğin yetki verdiği vize başvuru merkezleri aracılığı ile iş yürütmeniz gerekmektedir.

Yetkilendirilmiş olmasına dikkat etmeniz vizenin alınabilir olması açısından önemlidir. Schengen ülke grubuna dahil olmadığı için Schengen vizesiyle İrlanda’ya gitmeniz mümkün değildir.

Kısa süreli vizelerde 90 güne kadar kalma hakkınız söz konusu olsa da kalış süreniz ile alakalı sınırlama Göçmen bürosu memurlarına bağlıdır. Süreler konusunda programı iyi yapmalı ve seyahat amacınıza göre belirleyeceğiz türün açıklamasını iyi yapmalısınız. Sizden istenen belgelerin mutlaka bir suretleri de orijinal şekilde başvuru dosyasında bulundurulmalıdır.

İrlanda Vizesi Evrakları

Seyahat amacının belirlenmesi ile birlikte vize türü de belirlenmiş olacaktır. Vize türünüze göre sizden evraklar talep edilmektedir. Talep edilen evrakların eksiksiz şekilde sunulması ve hatalı bilgi içermemesine dikkat etmelisiniz. İrlanda vizesi evrakları listesini şu şekilde yapabiliriz;

  • T.C. kimlik numarasının net şekilde okunduğu nüfus cüzdanının arkalı önlü fotokopisi.
  • Güncel halinizi yansıtacak biometrik fotoğraf 2 adet olmalıdır ve mutlaka arka fon beyaz olarak sunulmalıdır.
  • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneğinin İngilizce tercümesi yapılmış olmalıdır. Tercüme ofisi aracılığı ile işlemleri yapabilmenizin yanı sıra uzman kadromuzdan da destek alabilirsiniz.
  • Seyahat bitiş tarihinden itibaren de mutlaka 6 ay daha geçerliliğe sahip pasaportunuz olmalıdır. Kalma sürenize bağlı olarak değişen pasaport süresinde eğer 6 aydan fazla ise geçerlilik seyahat sonrası 1 yıl olmalıdır. Pasaportun içerisinde en az 2 boş sayfa olmasına dikkat etmeli ve yıpranmamış olması konusunda özen göstermelisiniz.
  • Son 3 aya ait banka hesap özetinin orijinal şekilde sunulmuş olmasına ve mutlaka banka görevlileri tarafından imzalanmış olmasına dikkat etmelisiniz.
  • Mesleki durumunuzu belirten belgeleri eksiksiz şekilde sunmalısınız.
  • Seyahat sonrası geri dönüşünüzü teyit edecek belgeler sunmanız önemlidir.
  • Seyahat sağlık sigortası geniş kapsamlı olmalı ve yüksek tutarlı taahhütte sahip olmalıdır.

Başvuru dosyanızda bulundurmanız gereken bu evraklara ek olarak seyahat amacına yönelik evraklarda sunmalısınız. Davetiye, ticari anlaşmalar, eğitimler gibi amaca yönelik olmalıdır. Bu noktada fotokopisi belirtilmeyen evrakların da tamamı orijinal olarak sunulmalıdır. Orijinal belge sunmadığınız taktirde başvurunuz olumsuz sonuçlanabilmektedir.

İrlanda Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Seyahat tarihiz belli olduktan sonra başvuru dosyanızı erken teslim etmek her zaman avantajlıdır. Sizin başvuru yaptığınız dönem işlerin oldukça yoğun olduğu döneme denk gelebilir.

Ayrıca resmi tatil günlerini de hesaba katmak mantıklı olacaktır. Bu tür olumsuz haller oluşmaz ise İrlanda vizesi 10 iş günü içerisinde nihayete erdirilmektedir.

Elbette vize türlerine göre sürelerin uzayabileceğini de hesaba katmak gerekir. Riskli hallerden uzak şekilde işlemleri yürütmenin faydasını sizde görebilirsiniz.

Bu noktada en sağlıklı hareket seyahat tarihine 30 – 35 gün kala başvuruyu sunmaktır. Parmak izi ibrazı ve randevu işlemleri de süreler bazında uzamalara neden olabilir. Ayrıca ek belge istenmesi gibi bir durumun oluşabileceğini de unutmamak gerekir.

İrlanda seyahatleri için yapacağınız vize başvurusu ayrıntılı ve bir o kadar da dikkat gerektiren yapıdadır. Özellikleri bakımından değerlendirme yapılması bu noktada önemlidir. Parmak izi beyanında bulunulması gerektiği düşünülürse bu işlem için randevu alınması gerekmektedir. Belirlenen günde ve saatte mutlaka parmak izi işlem kaydını yaptırmalısınız.

Vize Başvuru İşlemleri - Vize Ofisi