İsrail Vize İşlemleri

İsrail Vize İşlemleri

İsrail Vize İşlemleri

İsrail Vize İşlemleri sadece yetkili vize merkezleri aracılığı ile yapılabilmektedir. Şahısların doğrudan İsrail konsolosluğu aracılığı ile vize talep başvurusu engellenmiştir.

İsrail Konsolosluğu vize prosedürleri konusunda oldukça katı bir tavır sergilemektedir. Özellikle Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve İsrail Devleti arasında ki siyasi çekişme yüzünden Türkiye Cumhuriyeti Devleti vatandaşlarına İsrail Konsolosluğu bazı zamanlarda ciddi sıkıntılar çıkarabilmektedir.

Bu yüzden yetkili vize merkezleri aracılığı ile yapılan vize talep başvuruları neredeyse her zaman olumlu sonuçlanarak seyahat planı yapan kişilerin hem duygusal hem de maddi ve ekonomik açıdan mağdur olmasının önüne geçilmektedir.

Bordo renk pasaport sahibi yani umuma mahsus pasaport sahibi kişiler vize talep başvurularında İsrail Konsolosluğu tarafından belirlenmiş olan prosedürlere tabi tutulmaktadır.

Ancak yeşil renkli ve siyah renkli pasaport yani hususi pasaport ve diplomatik pasaport sahibi kişiler vize talep başvurularında farklı yollar izleyerek İsrail vize işlemleri daha hızlı ve daha kolay yollardan tamamlayabilmektedirler. İsrail Konsolosluk çalışanları her vize talebini kendi içinde ayrı olarak değerlendirmekte ve sonuca bağlamaktadır.

İsrail Konsolosluğu vize türlerini birden fazla çeşitlere ayırmıştır. İsrail Konsolosluğundan vize talep başvurusunda bulunan kişiler amaçlarına uygun olan vize türünü tercih etmelilerdir. İsrail Konsolosluğu amacına uygun olarak vize talep başvurusunda bulunan kişilere İsrail turistik vizesi, İsrail öğrenci vizesi, İsrail çalışma vizesi, İsrail aile ve arkadaş ziyareti vizesi ve İsrail ticari vizesi vermektedir.

İsrail vizesi

İsrail Konsolosluğu tarafından önceden belirlenmiş olan şartları yerine getiren kişiler yetkili vize merkezleri aracılığı ile rahatlıkla İsrail vizesi talebinde bulunabilirler. Burada en önemli husus ise vize talep başvuru dilekçenizin planladığınız seyahatiniz bütün detaylarını ve planlarını içermelidir.

Bu detaylar kısaca planladığınız seyahatinizin amacını, süresini, nerelerde bulunacağınızı, eğer önceden ayarlanmış ise uçak bileti bilgileri ve kalınacak otel bilgileri ve bu seyahat sırasında meydana gelecek maddi ve ekonomik yükümlülüğün kim tarafından karşılanacağı gibi bilgilerdir. Biz vize talep başvurunuza onay almadan otel yeri ayırtılması ve uçak bileti satın alınmasını tavsiye etmiyoruz. Zaten İsrail Konsolosluğu çalışanları vize talep başvurusu onaylanan kişiler için eğer kişi talep ederse uçak bileti satın alma ve otel yeri ayırtma işlemleri de gerçekleştirmektedir.

İsrail vizesine başvuru yapan kişilerin hazırlaması gereken en önemli evrak ise pasaporttur. Pasaportunuz son 10 (on) yıl içerisinde alınmış olması elzemdir. Pasaportunuzun üzerinde ve ya iç yapraklarında leke, iz, kir olmamalıdır. Pasaportunuz eskimemiş, yıpranmamış ve deforme olamamış olmalıdır ve planladığınız seyahatiniz süresince geçerliliğini koruması gerekmektedir.

Eğer pasaportunuz bu standartlara uymuyor ise vize talep başvurusu öncesinde pasaportunuzu yenilemenizi tavsiye etmekteyiz. İsrail vize talep başvuruları hakkında detaylı bilgi almak için yetkili vize merkezimiz ile irtibata geçebilirsiniz. Yetkili vize merkezimizde ki alanında uzman çalışma arkadaşlarımız sizlere vize konusunda gerekli tüm bilgilere vererek işlemlerinizi kolay, hızlı ve güvenilir bir şekilde tamamlamanıza yardımcı olacaklardır.

Filistin Devletine gitmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti Devleti vatandaşları İsrail vizesine talep başvurusunda bulunmalılardır. Özellikle Kudüs’ü ziyaret etmek isteyen kişiler İsrail Konsolosluğunda bu seyahat planında bahsetmeli ve izin almalıdırlar. Aksi takdirde İsrail sınır polisi tarafından Kudüs’e sokulmamaktadırlar.

İzin belgesi olmayan kişilerin Kudüs’ü ziyaret etmesini engelleyen İsrail sınır polisidir. İsrail Konsolosluğu vize onayını pasaportunuz üzerine basmaktadır. Eskiden ayrı bir kart üzerine vize onayı basan İsrail Konsolosluğu bu uygulamayı hayattan kaldırmıştır. Bu bilgiyi vermemizde ki amaç pasaportu üzerinde İsrail Devletine giriş çıkış yaptığını gösteren damga olan kişiye Suudi Arabistan vize vermemektedir.

 

Vize Başvuru İşlemleri - Vize Ofisi