İsviçre Vatandaşlık İşlemleri

İsviçre Vatandaşlık

İsviçre Vatandaşlık İşlemleri

 

İsviçre’ da yaşamakta olan yabancı uyruklu kişilerin İsviçre vatandaşlığına geçiş yapabilmesi için çok fazla yöntem bulunmaktadır. Vatandaşlığa geçiş işlemi, bir ülkenin vatandaşının kendi özgür ve hür iradesi doğrultusunda karar vermesi gereken işlemdir. Bu özgür iradeyi kullanarak İsviçre vatandaşlığına geçmek isteyen kişilerin ise belirli prosedürleri gerçekleştirmesi gerekmektedir.

 

İsviçre Vatandaşlığı için Gereken Kriterler

 

İsviçre’ da özel durumlar içerisinde 4 yıl, genel değerlendirme için ise 8 yıl İsviçre’ da geçici ikamet izni ile yaşamak gereklidir.

 

Süresiz olarak ya da sınırlı olarak İsviçre oturum izni sahibi olmak

 

Süresiz oturma izni alabilmek için 18 yaş sınırı bulunmaktadır.

 

 Aile birleşimi kapsamında İsviçre vatandaşlık işlemlerine başvuruda bulunuyor ise, eşin de İsviçre Hükümeti tarafından belirlemiş olduğu şartları sağlaması gerekmektedir.

 

Vatandaşlık başvurusunda bulunan kişinin sabıka kaydının temiz olması gerekmektedir.

 

İsviçre vatandaşlığı için başvuruda bulunan kişilerin İsviçre yabancı dil sınavını geçmesi gerekmektedir. Bu dil sınavından geçer belge alamayan kişilerin vatandaşlık işlem başvuruları reddedilecektir.

 

İsviçre Hükümeti anayasal düzenine bağlılık yemini etmek ve bu yemini imzalamak gereklidir. Başvuru sahibinin anayasal düzene aykırı tutum ve davranışlarının bulunmaması gerekmektedir.

 

İsviçre vatandaşlık işlemleri konusunda, başvuru sahibinin 18 yaşından küçük çocuğuna da vatandaşlık verilmesini garanti altına almaktadır. Bu sayede aile bütünlüğünün korunması ve aile birleşiminin yasalara uygun şekilde oluşması sağlanmaktadır.

 

Çocuklar için İsviçre Vatandaşlığı Başvuru İşlemleri

 

İsviçre vatandaşı ile evlenmiş ya da aile birleşiminden dolayı İsviçre vatandaşlığına geçmek isteyen 21 yaşından büyük olan bireylerin 18 yaşından küçük olan çocukları için İsviçre vatandaşlığı başvuru işlemleri yapılmaktadır. Bu işlemler ilk olarak bulunulan bölgedeki yetkili kılınan İsviçre temsilciliğine ardından İsviçre sınırları içerisinde resmi olarak bulunulan süre zarfı içinde de İsviçre Göçmenlik bürosuna yapılmalıdır.

18 yaşından küçük çocukların ebeveynleri ile birlikte bu başvuruyu ilgili yerlere yapması gerekmektedir. Başvuru için gerekli belgelerin tam ve net olarak başvuru temsilciliği ya da göçmenlik bürosundan alınması mümkündür.

  1. İsviçre VİZESİ
  2. Vatandaşlığı
Vize Başvuru İşlemleri - Vize Ofisi