İzlanda Vatandaşlık

İzlanda Vatandaşlık

İzlanda Vatandaşlık İşlemleri

İzlanda vatandaşlık başvurusu yapmak isteyen kişiler İzlanda’da yaşamakta olacaklardır. Ve İzlanda’nın bütün vatandaşlık haklarından yararlanabileceklerdir.

İzlanda vatandaşı olmada önce yapılması gereken işlemler vardır. Ve bu işlemleri yapmadan önce dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Tüm bu istenilenler yerine eksiksiz olarak getirildiğinde başvuru sağlanabilecektir.

İzlanda Vatandaşlık İçin Gerekenler

İzlanda birçok ülkeye göre yaşam kaliteleri yüksek olan bir yerdir. Her ülke vatandaş olmayı isteyen başka bir ülkenin vatandaşı için belli vatandaşlık şartları ve kuralları koymaktadır.

İzlanda vatandaşlık hakkı almayı düşünen kişiler için İzlanda’nın öne sürdüğü bazı şartlar vardır. Bu şartlar yerine getirildiğinde istenilen vatandaşlık elde edilebilecektir. İstenilen vatandaşlık işlemleri için vize ofisi ile iletişime geçebilir ve bilgilendirme alabilirsiniz.

  • Annenin İzlanda vatandaşı olması ile çocukta İzlanda vatandaşı olabilmektedir. Bu duruma kan bağı ile vatandaş olma denilmektedir. Annenin İzlanda vatandaşı olması bu konuda yeterli olmaktadır. Eğer ki İzlanda’da doğduysanız ve anneniz İzlandalı ise sizde İzlanda vatandaşı kabul edilmektesinizdir. Eğer annenin İzlandalı ise ve siz de başka bir ülkede doğduysanız yine İzlandalı olarak kabul edilmektesinizdir. Babanın İzlandalı olması durumu etkilememektedir çünkü gayri meşru çocuklarda eğer anne İzlandalıysa İzlanda vatandaşı kabul edilmektedir.
  • Bir başka yolda İzlanda’da yaşamaya devam ettiğinizi göstererek vatandaşlık hakkı alabilmektir. Eğer ki 3(üç)yıldan fazla İzlanda’da çalışmış iseniz vatandaş olabilmektesinizdir. İzlanda yaşam kalitenizin yüksek olmasına dikkat etmektedir. Bu yüzden sizin çalışma ve hayatta kalma performansınızı ölçecektir. Siz İzlanda sınırları içerisinde üç ve yedi yılları arasında çalışmışsanız vatandaşlık hakkı kazanabilmektesinizdir. Çalışmış olduğunuz meslek grubu kaliteli ve refah düzeyde ise vatandaş olma durumunuz daha kolaydır.
  • Siz İskandinav ülkeleri ya da Danimarka da yaşadıysanız İzlanda size vatandaşlık hakkı tanımaktadır.  Bu durum kendi eyaletleri içerisinde geçerli olan bir durumdur. İskandinav ülkeleri böyle bir imkan sağlamaktadır. Eğer bu ülkelerde yaşama süreniz 4(dört)yılı geçtiyse İzlanda’nın bu hakkından faydalanabilmektesinizdir.
  • Evlilik yolunu tercih ederek de vatandaşlık hakkı elde edebilirsiniz. İzlanda böyle bir durum ile vatandaşlık alacak kişilerden gerçek bir evlilik beklemektedir. Eğer evlilik yoluyla vatandaş olmak istiyorsanız en az 4 (dört)sene evle kalmanız gerekmektedir. Bu dört sene boyunca ülkede kalıp ikamet etmek zorundasınızdır. Ve devlet gözetimlerinden geçmeniz gerekmektedir. Bu koşullar gerçekleşemez ise vatandaşlık hakkınızı elde edemezsiniz.
  • Gelişerek büyümeye devam eden İzlanda da isterseniz yatırım yaparak da vatandaş olabilirsiniz. Ülkenin ekonomisini etkileyen büyük bir yatırım yaparsanız ülkede vatandaş olmanız daha basit olacaktır.
  • İzlanda kendini geliştirmiş bireylere de vatandaşlık verme konusunda esnek davranmaktadır. Eğer ki sanat, spor, müzik gibi konularda sizi daha üstün kılan bir yönünüz varsa vatandaşlık almanız kolaylaşacaktır. İzlanda bu tip ayrıcalıklı ve yetenekli kişilere ülke statüsünü yükseltmek adına bu imkanı sağlamaktadır.

 

Vatandaşlık Almanın Şartları

İzlanda vatandaşı olabilmek için daha vatandaşlık başvurusu yapmadan önce yapmanız gereken ya da yapmış olduğunuz ön prosodürler vardır.

Bunlar yerine getirilmeden vatandaşlık için başvuru aşamasına geçilmemektedir. Tercih edilen başvuru şekli kişiye göre değişmektedir. Kişi birkaç farklı yoldan birini kullanabilmektedir. Bu şartlar şu şekilde sıralanmaktadır.

İlk aranan ve kesin olması gereken oturum izninizin olmasıdır. Oturum izni olmadan vatandaşlık başvuru aşamasına geçemezsiniz.

Diğer aranan ve olması gereken durum ise sağlıklı olmanızdır. Eğer bulaşıcı bir hastalığınız varsa öncelikle tedavi olmanız gerekmektedir. Tam olarak iyileşmeden ülkeye giriş sağlanmamaktadır.

İzlanda vatandaşı olmak istiyorsanız kesinlikle bir yerde çalışmanız gerekmektedir. Eğer çalışmıyorsanız ve ailenizi ve kendinizi geçindirecek durumda değilseniz vatandaşlık alamamaktasınızdır.

Herhangi bir suç işlememeniz gerekmektedir. Sabıka kaydı olanlar vatandaş olamamaktadır.

 

Başvurular Nereye Yapılmaktadır?

Türkiye’de yaşıyorsanız ve İzlanda vatandaşı olmak istiyorsanız başvurunuzu Ozlo Büyükelçiliğinden ya da Kopenhag yapabilmektesinizdir. Ankara, İzmir ve İstanbul’daki fahri konsoloslukları da size bu konuda yardımcı olmaktadır.

İzlanda vatandaşlık başvuru sürecinizin takibi ve belgelerinizin hazırlanmasını eksiksiz olarak yapmak isterseniz vizeofisi.com ile iletişime geçebilirsiniz. Vize ofisi sizin için gerekli düzenlemeleri yapmaktadır. Vize ofisine Türkiye’nin her yerinden ulaşabilirsiniz.

  1. İzlanda VİZESİ
  2. Evlilikten Dolayı
Vize Başvuru İşlemleri - Vize Ofisi
Sunnatjonabdullaev 2020-07-18 17:16:45 Cevabı Görüntüle
İzlanda çalışma izni nasıl alabilirim gerekli şartlar nelerdir ?