İzlanda Vize İşlemleri 

İzlanda Vize İşlemleri

İzlanda Vize İşlemleri 
İzlanda vize işlemleri İzlanda seyahatlerinde ülke girişinin sağlanması için ülkenin gerek gördüğü bir uygulamadır. İzlanda vizesi için başvurular ise vize ofisi tarafından kabul edilmektedir.

Turist, çalışan, ya da diğer vize türlerine başvurulabilmektesinizdir. İzlanda vizesi çıkarıp gitmeyi düşünenler için gitmeden önce ülkeyi tanımak faydalı olacaktır.

İzlanda Atlas okyanusunun kuzeyinde yer almaktadır. Bir Avrupa ülkesidir aynı zamanda ada olarak da bilinmektedir. Başkenti en kuzey başkent olarak da bilinen Reykjaviktir.

Resmî dili İzlandacadır. Son sayımlara göre nüfusu 358 bin civarındadır. İzlanda’nın para birimi ise İzlanda Kronası-ISK’ dır. Burada zaman geçirmeyi düşünenler için ise iklim çok soğuk değildir.

İzlanda jeopolitik konum olarak Avrupa’ya dahil olan bir ülke değildir. Resmî belgelere bakıldığı zamanda Avrupa Birliği(AB)üyesi olarak gözükmemektedir. İzlanda resmî olarak Avrupa Birliği kanunları ve kuralları çerçevesinde himayesini sürdürmektedir.

Avrupa birliğinde oy kullanmamaktadır ancak Schengen bölgesinin bir üyesi olarak gözükmektedir. Sadece katılımcı olarak katılmaktadır. İzlanda vize başvurusu hakkında size rehberlik etmesi adına vize ofisi ile iletişime geçebilir ya da bulunduğunuz yere en yakın vize ofisini ziyaret edebilirsiniz.

İzlanda Vize Başvuru Koşulları

İzlanda vize işlemleri için beli koşullar vardır. İzlanda vizesi İzlanda ve Schengen ülkelerine yapacağınız ziyaretler için almanız gereken bir vizedir.

İzlanda Schengen sınırlarına dahil olmuş bir ülkedir. İzlanda’ya başvuru yapmayı düşünen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için sahip olduğu pasaportun türü önemlidir. Bordo pasaport(umuma mahsus)sahibi kişiler vize almak ile yükümlüdür.

Ancak diplomatik, hususi ve hizmet pasaportuna sahip olan kişiler 90(doksan) günde az yapacakları İzlanda ülke girişlerinde herhangi bir vize uygulamasına gerek duymayacak ülkeye vizesiz giriş sağlayabileceklerdir.

İzlanda vizesi

İzlanda vize işlemleri için iki ayrı vize seçeneği sunulmaktadır. Bunlar kalacağınız gün sayısına göre değişmektedir. 90(doksan)gün altı olan İzlanda işlemleri için kısa vize olarak da bilinen Schengen vizesi şartlarına uygun vize başvurusu yapılmaktadır.

Kısa süreli(C tipi)İzlanda vizesi alanlara o ülke içerisinde 180(yüz seksen) gün içerisinde maximum 90(doksan gün)ülke içerisinde bulunma hakkı verilmektedir. Bu ülkeye yapılacak olan birkaç konaklama türü için kısa süreli(C tipi) vize gerekmektedir. Bu konaklama türlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Ticari vize
  • Turistlik vize
  • Aile ve arkadaş ziyareti   

 İzlanda vize işlemleri ile ilgili başvuruları Danimarka Konsolosluğu ve vize başvuru merkezlerinden yapabilmektesinizdir. Vize başvuru işlemlerinizin takibinin yapılmasını istiyorsanız sizin için belgelerinizi hazırlayıp bu sürecin takibini sağlayacak olan vizeofisi.com ile iletişime geçebilirsiniz.

Vizenin verilme durumu ve vize için geçerli olan süre tamamen Danimarka konsolosluğu bünyesindedir. Vize başvurusunun kabul olmaması durumunda vize ofisinin kararı değiştirmeye dair herhangi bir yetkisi yoktur. Vize başvurusunun olumsuz neticelenmesi durumunda para iadesi yapılmamaktadır.

İzlanda Vizesi ve Schengen

İzlanda vize işlemleri yapıldıktan sonra İzlanda vizesini çıkaranlar İzlanda da içerisinde olmak üzere birçok Scgenhen ülkesini aynı vize ile gezme hakkına sahip olmaktadırlar. Bu ülkeler İzlanda ile birlikte toplam olarak 25(yirmi beş)tanedir.

Eğer İzlanda ile birlikte başka Schengen ülkesi içinde ziyaret düşünülüyorsa en çok hangi ülke sınırları içerisinde kalınacaksa o ülke için vize başvurusu yapılması gerekmektedir. Daha önce hiç İzlanda Schengen vize başvurusu yapmamış ve kullanmamış kişiler için Schengen vize yönetmenliği tarafından yapılmış bir bilgilendirme vardır.

Eğer daha önce bu vize(İzlanda Vizesi) hiç kullanılmamışsa ülke sınırlarına ilk girişin İzlanda üzerinden yapılma ön koşulu vardır. Eğer vizeniz olursa ve siz vize hakkınız bitene kadar ülke girişini hiç yapmazsanız bir sonraki vize başvurunuz olumsuz neticelenebilir. Bu durum herhangi bir Schengen vizesi için geçerlidir

Vize Başvuru İşlemleri - Vize Ofisi
Sunnatjonabdullaev 2020-07-18 17:16:45 Cevabı Görüntüle
İzlanda çalışma izni nasıl alabilirim gerekli şartlar nelerdir ?